Abbas Kiarostami’den Masterclass! Bugün!

Festivaller

İran sinemasının önde gelen isimlerinden Abbas Kiarostami 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında 17 Ekim Cuma (bugün), saat 14:00’te Su Otel Voda Salonu’nda bir masterclass gerçekleştirecek.

Kiyarsu_temi3

Dünya çapında pek çok yönetmene de ilham kaynağı olan usta yönetmen, “Yakın Plan”, “Kirazın Tadı” ve “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” gibi filmleriyle tanınıyor. İran’da 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği 1990 depremini fona yerleştiren Köker Üçlemesi pek çok Avrupa ülkesinde de gösterime girdi.

Sinemadan önce resim ve grafikle ilgilenen yönetmenin birçok kısa filmi ve belgeseli de bulunuyor. 79’ devriminden sonra ülkesini terk etmeyen nadir sanatçılardan olan Kiarostami, kendisi gitmek yerine filmleriyle ününü dünyaya yaydı. Uluslararası arenada kendisinden ilk olarak, yönetmen Muhsin Mahmelbaf olarak tanıtan bir hırsızın gerçek hikayesini anlatan “Yakın Plan” (1990) filmiyle söz ettirdi. Filmden övgüyle söz edenler arasında Quentin Tarantino, Martin Scorsese, Werner Herzog, Jean-Luc Godard ve Nanni Moretti gibi isimler vardı.

Köker Üçlemesi’nin son filmi sayılan “Zeytin Ağaçları Altında” (1995) ise pek rastlanmadık bir şekilde Amerika’daki salonlarda ticari gösterime girdi. 1997’de “Kirazın Tadı” ile Cannes’da Altın Palmiye’yi kucaklayan Kiarostami, 1999’da “Rüzgar Bizi Sürükleyecek” ile de Venedik Film Festivali’nden 4 ödülle döndü.

Filmografisi boyunca yeni anlatım imkanlarını denemekten çekinmeyen yönetmen, “10” filminde Tahran sokaklarında arabasıyla dolaşan bir kadının, arabasına binen 10 yolcuyla diyaloglarına yer verdi. Bunu daha sonra da kendi üzerinde gerçekleştirdi: “10 on Ten” adlı filmde, film yapımı üzerine 10 ders verirken önceki filmlerini çektiği mekanlarda arabayla dolaşırken görüldü. Birleşmiş Milletler Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu’nun talebiyle Ugandalı yetimlere yardım amacıyla Uganda’da “ABC Afrika” adlı belgeseli çekti. Ken Loach ve Ermanno Ormi ile birlikte toplu taşıma araçlarındaki insanlara odaklanan “Tickets” filmini yönetti. 2000’lerle birlikte Kiarostami, farklı kültürlerden hikayelere odaklanmaya başladı. 2010’da Toscana’da çektiği ve başrollerinde Juliette Binoche ile William Shimell’in olduğu “Aslı Gibidir”, bunun ilk örneği oldu. Ardındansa Tokyo’da geçen, 2012 yapımı “Sevmek Gibi” geldi.

Yönetmenin, çektiği fotoğraflardan oluşan ve 2006’da İstanbul’da da sergilenen “Kar ve Yol” isimli bir dizi çalışması da bulunuyor. Dingin ritmli filmlerinde hayat ve ölümü irdeleyen ve kimlik meselesini sorgulayan Kiarostami’nin Altın Palmiye’li başyapıtı “Kirazın Tadı” ise festival kapsamında “Onuruna” bölümünde yer alıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up