Aamir Kahn: Başlangıç Zor Olsa da Yürümeye Devam Et

Asya Sineması Röportajlar

Bollywood fanatiklerinin en sevdiği yıldızlardan biri olan Aamir Khan’ın sinemada 25. yılını doldurması üzerine TheNewsTribe’ye verdiği röportaj.
Hint sineması 100.yılını tamamlıyor… Ve bu yıl aynı zamanda Bay Mükemmeliyetçi’nin de Hint sinema sektöründe 25. yılını doldurmasına denk geliyor ..

O çikolata yüzlü bir Süperstar. ‘Miktar değil, kalite’ diyen oyuncu Aamir Khan.

Aamir Khan : Zaman ne kadar çabuk geçti değil mi ? Ben 25 yılımı geçirdim ne kadar hızlı oldu anlayamadım..  Qayamat Se Qayamat Tak başlayana kadar benim hayat ile ilgili aslında hiçbir fikrim yoktu … Bana göre bir aktorün starlığı ilk 5 yıl parlardı, sonrasında insanlar delik deşik yapmaya başlardı seni… Ben kariyer hayatımın bu kadar uzun sürebileceğini hayal bile edemezdim. Ne tesadüf değil mi Hint sineması 100.yılını kutlarken ben sinema sektöründe 25. yılımı kutluyorum (gülüyor).

Kimlere teşekkür etmek istiyorsun?

İnsanların katkıları olmadan bu uzun yolda yürüyemezdim ben o yüzden bu zamana kadar çalıştığım yazar ve yönetmenlere teşekkür etmek isterim. Ve Amcam. İlk film yapma fırsatını bana o verdi. Nasır Sahab (Nasir Hussain) ona çok teşekkür ederim. İlk yönetmenim Mansur Han’a ve yanımda çalışan Juhi (Chawla) teşekkür ederim.. Ben herkesten çok şey öğrendim. Kameraman,s es ekibi, müzik yönetmeni ve beni hiç yalnız bırakmayan izleyicilerime teşekkür etmem gerekiyor.. Onlar beni gördüler, bana sevgi ve saygı duydular. Bu benim için paha biçilemez bir şeydi. Son olarak her zaman arkamda duran aileme de teşekkür ederim. Annem, babam  ve Reenaji ve Kiranji ‘ye teşekkürler.
Her zaman güçlü bir yıldız olarak kabul edildin…

Aslında benim kariyerimin şekli hakkında hiçbir fikrim yoktu. İlk oynadığım film bir anda parlayınca benim dünyam alt-üst oldu. Ama sonra birkaç filmim de başarısızlıklarım oldu, hatalar yaptım; ama onlardan da bir şeyler öğrenmiş oldum. Aslında hepsiyle gurur duyuyorum. Çünkü o hatalar beni çok daha iyi bir oyuncu yaptı. Mesela benim takıntılarım olmadı ” büyük yazarlarla, büyük yönetmenlerle  çalışacağım” demedim… Kalbimin sevdiği senaryolarda karar kıldım, beni kalben ikna eden işler yapmaya çalıştım. Son 24 yıla baktığım zaman en sağlam kararımın bu olduğunu görüyorum. Kalite soz konusu olunca ben ödün veremiyorum.

Bu sıkı kararları alırken hiç korkuların olmadı mı ?

Aamir Khan : Ben bu işe başlarken yalnızdım, yalnız yürüdüm. İnsanlar benim yeni olduğumu ve birçok filmde imzam olmadıgını bu piyasada zor ayakta durabileceğimi düşündü. Ama ben bu filmcilik yasasına tamamen zıt bir calışma yürüttüm. Onlar benimle alay ettiler.. Ben başka bir calışma şekli bilmediğim için kendi kendimi ikna ettim.. Ve başarılar elde ettim, bunlar yüce birer nimetti.

Sana göre güç nedir?

İyi bir yönden ele alırsan güç çalışan, işe yarayan bir şeydir. Mesela 100 kg.olmak güçlü olmak demek mi bu ağırlığın size bir faydası yoksa güçlü olur musunuz?

Çektiğin için pişman olduğun filmler var mı ?

Ben bugüne kadar yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Ben gişeye uygun olmayan filmler de yaptım, farkındayım; ama daha öncede söylediği gibi her filmden yeni bir şeyler ögrendim. Hatalarımı başarıya çevirdim.. Önemli olan bu..

Sen bir filmi pazarlama stratejisinde her zaman  yön belirleyici isim oldun…

Aamir Khan : (gülüyor)

Hayır, yok böyle bir şey . Ben yeni bir işe başlarken risk almaktan korkmuyorum… Benim bir sloganım var : ” Kalplerde gercek cesarete sahip olanlar her zaman kazanır ”

Herhangi bir işte eksi ya da artı noktasında aynı zaman da korktuğun ve çabaladığın oldu mu?

( düşünüyor ) Hımm tam bana göre, ben aynı zaman da iyi ve kötü niteliklere sahip biri olduğumu düşünüyorum. Gücüm olarak gördüğüm işimdeki tutkum ve deliliğim.Ama bu tutku ve delilik insana bazen çok iyi şeyler getirirken bazen de çok basit şeylerden tehlikeye atabiliyor. Bazen çevredeki her şeyi unutturabiliyor . Ben çok inatçıyımdır, bu insanlarda hayal kırıklığına sebep olabiliyor (gülüyor). Mesela gelip tavsiyede bulunuyorlar : Az film yapıyorsun diye..

Ayrıca bazen medyada kötü seyler çıkarabiliyor değil mi ?

Dediğim gibi ben çok inatçı biri değilim aslında… Medyada benimle alakalı yalan yanlış haberler yer aldı. Ben duygusal bir insanım ve düşündüm bazı zamanlar medya beni sevmiyor ben onlara neden yüzümü göstermek zorundayım diye… Ben kendimi geri çektim bunun üzerine benden fazla medya üzgün duruma düştü ( gülüyor ). Bişeyler yanlış gidince ben de kendime sormaya başladım yanlış nerde diye? Ama cevabı bulamadım. Sonra Dr. Shetty ile bir araya geldik Taare Zameen Par filmini çektik o zaman bana gösterdi ki  bir çocuğun ihtiyacı olan güven-onur-aşk… Büyük olarak değil; ama çocuk olarak Medya ile bu dört onemli noktayı tutmak gerekiyor ..

Hangi oyuncunun hayatınıza büyük bir katkısı oldu ?

Aamir Khan : Ben bir tek Madhubalaji oldugunu düşünüyorum. O benim gülümsememe sebeb oluyor ( gülüyor ) ve ben gülüyorum..

İlk çekim gününüzü hatırlıyor musunuz?

Evet ben çok açık bir şekilde ilk günü hatılıyorum.. Bu QsQt bir sahne çekeceğiz ben ve Juhi Chawla ile doğru yeri bulmak için sabahleyin uyanıyorum. Ekipte her şey hazır ve aniden sis başlayıverdi; ve 8 saat boyunca sis yerinden bile kıpırdamadı. Butun gün boşa gitti.. Yani benim ilk çekim günüm olmadı (gülüyor)  O gün ne kadar şanssız bir ınsan olduğumu kendi kendime düşündüm durdum. Kendime ” hayatının geri kalanında aktörlük yapmak acaba mümkün olacak mı ” diye sordum.. Ve kendime dedim ki başlangıç kolay olmasa bile yürümeye devam et…

Çeviren: Hayrunnisa Kara

aamir-khan-banner

aamir-banner-2

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up