Bizimle İletişime Geçin

Asya Sineması

Aamir Kahn: Başlangıç Zor Olsa da Yürümeye Devam Et

Yayınlandı

tarihinde

Bollywood fanatiklerinin en sevdiği yıldızlardan biri olan Aamir Khan’ın sinemada 25. yılını doldurması üzerine TheNewsTribe’ye verdiği röportaj.
Hint sineması 100.yılını tamamlıyor… Ve bu yıl aynı zamanda Bay Mükemmeliyetçi’nin de Hint sinema sektöründe 25. yılını doldurmasına denk geliyor ..

O çikolata yüzlü bir Süperstar. ‘Miktar değil, kalite’ diyen oyuncu Aamir Khan.

Aamir Khan : Zaman ne kadar çabuk geçti değil mi ? Ben 25 yılımı geçirdim ne kadar hızlı oldu anlayamadım..  Qayamat Se Qayamat Tak başlayana kadar benim hayat ile ilgili aslında hiçbir fikrim yoktu … Bana göre bir aktorün starlığı ilk 5 yıl parlardı, sonrasında insanlar delik deşik yapmaya başlardı seni… Ben kariyer hayatımın bu kadar uzun sürebileceğini hayal bile edemezdim. Ne tesadüf değil mi Hint sineması 100.yılını kutlarken ben sinema sektöründe 25. yılımı kutluyorum (gülüyor).

Kimlere teşekkür etmek istiyorsun?

İnsanların katkıları olmadan bu uzun yolda yürüyemezdim ben o yüzden bu zamana kadar çalıştığım yazar ve yönetmenlere teşekkür etmek isterim. Ve Amcam. İlk film yapma fırsatını bana o verdi. Nasır Sahab (Nasir Hussain) ona çok teşekkür ederim. İlk yönetmenim Mansur Han’a ve yanımda çalışan Juhi (Chawla) teşekkür ederim.. Ben herkesten çok şey öğrendim. Kameraman,s es ekibi, müzik yönetmeni ve beni hiç yalnız bırakmayan izleyicilerime teşekkür etmem gerekiyor.. Onlar beni gördüler, bana sevgi ve saygı duydular. Bu benim için paha biçilemez bir şeydi. Son olarak her zaman arkamda duran aileme de teşekkür ederim. Annem, babam  ve Reenaji ve Kiranji ‘ye teşekkürler.
Her zaman güçlü bir yıldız olarak kabul edildin…

Aslında benim kariyerimin şekli hakkında hiçbir fikrim yoktu. İlk oynadığım film bir anda parlayınca benim dünyam alt-üst oldu. Ama sonra birkaç filmim de başarısızlıklarım oldu, hatalar yaptım; ama onlardan da bir şeyler öğrenmiş oldum. Aslında hepsiyle gurur duyuyorum. Çünkü o hatalar beni çok daha iyi bir oyuncu yaptı. Mesela benim takıntılarım olmadı ” büyük yazarlarla, büyük yönetmenlerle  çalışacağım” demedim… Kalbimin sevdiği senaryolarda karar kıldım, beni kalben ikna eden işler yapmaya çalıştım. Son 24 yıla baktığım zaman en sağlam kararımın bu olduğunu görüyorum. Kalite soz konusu olunca ben ödün veremiyorum.

Bu sıkı kararları alırken hiç korkuların olmadı mı ?

Aamir Khan : Ben bu işe başlarken yalnızdım, yalnız yürüdüm. İnsanlar benim yeni olduğumu ve birçok filmde imzam olmadıgını bu piyasada zor ayakta durabileceğimi düşündü. Ama ben bu filmcilik yasasına tamamen zıt bir calışma yürüttüm. Onlar benimle alay ettiler.. Ben başka bir calışma şekli bilmediğim için kendi kendimi ikna ettim.. Ve başarılar elde ettim, bunlar yüce birer nimetti.

Sana göre güç nedir?

İyi bir yönden ele alırsan güç çalışan, işe yarayan bir şeydir. Mesela 100 kg.olmak güçlü olmak demek mi bu ağırlığın size bir faydası yoksa güçlü olur musunuz?

Çektiğin için pişman olduğun filmler var mı ?

Ben bugüne kadar yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Ben gişeye uygun olmayan filmler de yaptım, farkındayım; ama daha öncede söylediği gibi her filmden yeni bir şeyler ögrendim. Hatalarımı başarıya çevirdim.. Önemli olan bu..

Sen bir filmi pazarlama stratejisinde her zaman  yön belirleyici isim oldun…

Aamir Khan : (gülüyor)

Hayır, yok böyle bir şey . Ben yeni bir işe başlarken risk almaktan korkmuyorum… Benim bir sloganım var : ” Kalplerde gercek cesarete sahip olanlar her zaman kazanır ”

Herhangi bir işte eksi ya da artı noktasında aynı zaman da korktuğun ve çabaladığın oldu mu?

( düşünüyor ) Hımm tam bana göre, ben aynı zaman da iyi ve kötü niteliklere sahip biri olduğumu düşünüyorum. Gücüm olarak gördüğüm işimdeki tutkum ve deliliğim.Ama bu tutku ve delilik insana bazen çok iyi şeyler getirirken bazen de çok basit şeylerden tehlikeye atabiliyor. Bazen çevredeki her şeyi unutturabiliyor . Ben çok inatçıyımdır, bu insanlarda hayal kırıklığına sebep olabiliyor (gülüyor). Mesela gelip tavsiyede bulunuyorlar : Az film yapıyorsun diye..

Ayrıca bazen medyada kötü seyler çıkarabiliyor değil mi ?

Dediğim gibi ben çok inatçı biri değilim aslında… Medyada benimle alakalı yalan yanlış haberler yer aldı. Ben duygusal bir insanım ve düşündüm bazı zamanlar medya beni sevmiyor ben onlara neden yüzümü göstermek zorundayım diye… Ben kendimi geri çektim bunun üzerine benden fazla medya üzgün duruma düştü ( gülüyor ). Bişeyler yanlış gidince ben de kendime sormaya başladım yanlış nerde diye? Ama cevabı bulamadım. Sonra Dr. Shetty ile bir araya geldik Taare Zameen Par filmini çektik o zaman bana gösterdi ki  bir çocuğun ihtiyacı olan güven-onur-aşk… Büyük olarak değil; ama çocuk olarak Medya ile bu dört onemli noktayı tutmak gerekiyor ..

Hangi oyuncunun hayatınıza büyük bir katkısı oldu ?

Aamir Khan : Ben bir tek Madhubalaji oldugunu düşünüyorum. O benim gülümsememe sebeb oluyor ( gülüyor ) ve ben gülüyorum..

İlk çekim gününüzü hatırlıyor musunuz?

Evet ben çok açık bir şekilde ilk günü hatılıyorum.. Bu QsQt bir sahne çekeceğiz ben ve Juhi Chawla ile doğru yeri bulmak için sabahleyin uyanıyorum. Ekipte her şey hazır ve aniden sis başlayıverdi; ve 8 saat boyunca sis yerinden bile kıpırdamadı. Butun gün boşa gitti.. Yani benim ilk çekim günüm olmadı (gülüyor)  O gün ne kadar şanssız bir ınsan olduğumu kendi kendime düşündüm durdum. Kendime ” hayatının geri kalanında aktörlük yapmak acaba mümkün olacak mı ” diye sordum.. Ve kendime dedim ki başlangıç kolay olmasa bile yürümeye devam et…

Çeviren: Hayrunnisa Kara

aamir-khan-banner

aamir-banner-2

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Asya Sineması

Demon Slayer Anime Filmi Spirited Away’i Geride Bıraktı

ABD sinemalarında da zirveye oturdu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Demon Slayer

ABD sinemalarında zirveye oturan Demon Slayer: Mugen Train filmi, Japonya’da elde ettiği hasılat ile Spirited Away’i geride bıraktı.

Haruo Sotozaki tarafından yönetilen anime filmi Demon Slayer: Mugen Train, Japonya’nın en çok hasılat elde etmiş Hayao Miyazaki imzalı Spirited Away filmini geride bırakarak zirveye oturdu. Box Office ABD’nin açıklamalarına göre ikinci hafta sonunu geriden bırakan film, dünyayı etkisi altına almış COVID-19 salgın döneminde ABD sinemalarında en çok hasılat elde eden Mortal Kombat filmini de geride bıraktı.

$66,9 milyon hasılat elde eden aynı isimli dünyaca ünlü dövüş oyunundan erkanlara uyarlanan Mortal Kombat, toplamda $428,4 milyon hasılata ulaşan Demon Slayer: Mugen Train filminin gerisinde kaldı.

Okumaya Devam Et

Asya Sineması

Godzilla vs. Kong Filmine Çin Sinemasından Büyük İlgi

Tenet’i geçti!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Godzilla vs. Kong Filmine Çin Sinemasından Büyük İlgi

Hafta sonu Çin’de gösterimlerine başlayan Godzilla vs. Kong filmi, vizyonda bulunduğu ilk üç gününde $70 milyon hasılat elde etti.

Godzilla ve King Kong serilerini ortak bir filmde buluşturan Godzilla vs. Kong geçtiğimiz hafta sonu Çin’de gösterime girdi. Film vizyonda bulunduğu ilk üç gününde $70 milyon hasılat elde ederek 2020-2021 yılları içerisinde Çin’de en iyi açılış yapan yabancı film oldu. Çin hasılatının $9,4 milyonunu IMAX sinemalardan kazanan Godzilla vs. Kong, global olarak ilk üç gününde toplamda $122 milyona ulaştı. Film, ABD’de 31 Mart tarihinde sinemalarla eş zamanlı olarak HBO Max‘te gösterime girecek.

Pandemi boyunca birçok filmi gösterime sokan Çin sinemalarında Tenet‘in $30 milyonluk hasılatını aşarak zirveye oturan Godzilla vs. Kong filmin oyuncu kadrosunda; Rebecca Hall, Alexander Skarsgard, Ziyi Zhang, Millie Bobby Brown, Vera Farmiga, Julian Dennison, Brian Tyree Henry, Demián Bichir, Danai Gurira ve Kyle Chandler gibi isimler bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Asya Sineması

“Bong Joon Ho” Gelecek Filminin Senaryosunu Tamamladı

Filmin adı ise henüz belli değil.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oscar ödüllü yönetmen “Bong Joon Ho” yeni filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı.

Geçtiğimiz Oscar yarışında adından çokça söz ettirmeyi başarmış usta yönetmen Bong Joon Ho, yeni filminin senaryosunu tamamladığını açıkladı. Pandemi sürecinde evine kapanıp iki farklı senaryoyu kaleme alan yönetmen, bu senaryolardan birini tamamladığını katıldığı bir podcast programında açıkladı.  

92. Oscar Ödülleri‘nde Parasite filmi En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Orijinal Senaryo ve En İyi Uluslararası Film kategorisinde dört farklı Oscar ödülünü evine götüren yönetmenin yeni filminin adı ise henüz belli değil.

Yeni senaryosunu kaleme alırken beynini sağ ve sol olarak ikiye ayrılmış gibi hissettiğini dile getiren yönetmen, bu sene 78. si düzenlenecek Venedik Film Festivali‘nin jüri başkanlığını üstlenecek.

Okumaya Devam Et

Popüler