Bizimle İletişime Geçin

Ödüller

94. Oscar Ödülleri Tarihi Belli Oldu

Akademi Ödülleri yönetimi açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

Oscar

Sinema dünyasının en prestijli ödül törenlerinden biri olan “94. Oscar Ödülleri”nin tarihleri belli oldu.

Gelecek sene 94’üncüsü düzenlenecek olan ve Akademi Ödülleri olarak da bilinenen Oscar Ödülleri‘nin tarihleri belli oldu. Akademi Ödülleri yönetimi ve ABC kanalı tarafından yapılan açıklama ile merakla beklenen 94. Oscar Ödülleri‘nin 27 Mart 2022‘de düzenleneceği açıklandı. Tören için planlamaların şimdiden başladığını belirten Akademi, bu seneki COVID-19 kısıtlamalarının gelecek sene düzenlenecek olan tören için kaldırılacağı yapılan açıklamlar arasında yer alıyor.

Sene içerisinde gösterime girecek filmlerin aday olacağı ve değerlendirileceği törenin adayları ise 8 Şubat 2022 tarihinde duyurulacak. Akademi yaptığı açıklamada tarihler konusunda değişikliğe gidilebileceğini de belitti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ödüller

31. Gotham Bağımsız Film Ödülleri Sahiplerini Buldu

En iyi film, Maggie Gyllenhaal imzalı “The Lost Daughter” seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 31. kez düzenlenen “Gotham Bağımsız Film Ödülleri” sahiplerini buldu. Maggie Gyllenhaal imzalı “The Lost Daughter” filmi, En İyi Film dahil dört ödüle layık görüldü.

$35 milyonun altında olan bağımsız filmleri seçkisine koyan Gotham Bağımsız Film Ödülleri, 31. kez sahiplerini buldu. Oyuncu Maggie Gyllenhaal‘un ilk defa kamera arkasında geçerek yönetmenlik yaptığı “The Lost Daughter” filmi ise En İyi Film dahil olmak üzere Yönetmen, Senaryo ve Oyuncu Performansı ile törenin öne çıkan ismi oldu.

Gotham Bağımsız Film Ödülleri kapsamında bu sene ödül kazanan yapımların tamamı şu şekilde:

En İyi Film

  • The Green Knight 
  • The Lost Daughter 
  • Passing 
  • Pig 
  • Test Pattern 

En İyi Belgesel

  • Ascension 
  • Faya Dayi 
  • Flee
  • President 
  • Summer of Soul (…Or, When The Revolution Could Not Be Televised) 

Uluslararası En İyi Film

  • Azor 
  • Drive My Car
  • The Souvenir Part II 
  • Titane 
  • What Do We See When We Look at the Sky? 
  • The Worst Person in the World 

Bingham Ray Çıkış Yapan Yönetmen Ödülü

  • Maggie Gyllenhaal (The Lost Daughter) 
  • Edson Oda (Nine Days) 
  • Rebecca Hall (Passing) 
  • Emma Seligman (Shiva Baby) 
  • Shatara Michelle Ford (Test Pattern) 

En İyi Senaryo

  • Paul Schrader (The Card Counter) 
  • Amalia Ulman (El Planeta) 
  • David Lowery (The Green Knight) 
  • Maggie Gyllenhaal (The Lost Daughter)
  • Rebecca Hall (Passing) 
  • Sean Baker & Chris Bergoch (Red Rocket) 

En İyi Başrol Oyuncu Performansı

  • Olivia Colman (The Lost Daughter)
  • Frankie Faison (The Killing of Kenneth Chamberlain)
  • Michael Greyeyes (Wild Indian) 
  • Brittany S. Hall (Test Pattern) 
  • Oscar Isaac (The Card Counter) 
  • Taylour Paige (Zola) 
  • Joaqu(Phoenix (C’mon C’mon) 
  • Simon Rex (Red Rocket) 
  • Lili Taylor (Paper Spiders) 
  • Tessa Thompson (Passing) 

En İyi Yardımcı Oyuncu Performansı

  • Reed Birney (Mass) 
  • Jessie Buckley (The Lost Daughter) 
  • Colman Domingo (Zola) 
  • Gaby Hoffmann (C’mon C’mon) 
  • Troy Kotsur (CODA)
  • Marlee Matl((CODA) 
  • Ruth Negga (Passing) 

En İyi Çıkış Yapan Oyuncu

  • Emilia Jones (CODA)
  • Natalie Morales (Language Lessons) 
  • Rachel Sennott (Shiva Baby) 
  • Suzanna Son (Red Rocket) 
  • Amalia Ulman (El Planeta) 

En İyi Oyuncu Performansı (Yeni Dizi)

  • Jennifer Coolidge (The White Lotus) 
  • Michael Greyeyes (Rutherd Falls) 
  • Ethan Hawke (The Good Lord Bird)
  • Devery Jacobs (Reservation Dogs) 
  • Lee Jung-jae (Squid Game) 
  • Thuso Mbedu (The Underground Railroad)
  • Jean Smart (Hacks) 
  • Omar Sy (Lupin) 
  • Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit) 
  • Anjana Vasan (We Are Lady Parts) 

En İyi Yeni Dizi (Süresi 40 Dakikayı Aşanlar)

  • The Good Lord Bird 
  • It’s A Sin 
  • Small Axe 
  • Squid Game
  • The Underground Railroad 
  • The White Lotus 

En İyi Yeni Dizi (Süresi 40 Dakikanın Altında Olanlar)

  • Blindspotting 
  • Hacks 
  • Reservation Dogs
  • Run the World 
  • We Are Lady Parts 

En İyi Yeni Dizi (Kurgu Olmayan)

  • City So Real 
  • Exterminate All the Brutes 
  • How to With John Wilson 
  • Philly D.A.
  • Pride 

En İyi Oyuncu Kadrosu

The Harder They Fall

Kazanan yapımlar kalın ile işaretlenmiştir.

Okumaya Devam Et

Ödüller

“34. Avrupa Film Ödülleri”nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Ödüller, 11 Aralık’ta Berlin’de düzenlenecek tören ile sahiplerini bulacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

11 Aralık’ta sahiplerini bulacak “34. Avrupa Film Ödülleri”nde yarışacak yapımlar belli oldu.

Avrupa Film Akademisi tarafından düzenlenen “34. Avrupa Film Ödülleri“nde yarışacak filmler belli oldu. 11 Aralık‘ta Berlin’de düzenlenecek tören ile sahiplerini bulacak 34. Avrupa Film Ödülleri‘nin öne çıkan yapımları arasında The Father, Quo Vadis, Aida? ve Titane filmleri bulunuyor.

Geçtiğimiz yıl 93. kez düzenlenen Akademi Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Oscar ödülünün sahibi The Father filminin En İyi Film adayı olarak yer aldığı listenin tamamı şu şekilde:

En İyi Film

  • Compartment No. 6 – Juho Kuosmanen
  • Quo Vadis, Aida? – Jasmila Žbanić
  • The Father – Florian Zeller
  • The Hand of God – Paolo Sorrentino
  • Titane – Julia Ducournau

En İyi Komedi Filmi

  • Ninjababy – Yngvild Sve Flikke
  • The Morning After – Méliane Marcaggi
  • The People Upstairs – Cesc Gay

En İyi Belgesel

  • Babi Yar. Context – Sergei Loznitsa
  • Flee – Jonas Poher Rasmussen
  • Mr Bachmann And His Class – Maria Speth by Salomé Jashi
  • The Most Beautiful Boy In The World – Kristina Lindström & Kristian Petr

En İyi Uzun Metraj Animasyon Film

  • Even Mice Belong In Heaven – Denisa Grimmová & Jan Bubeníček
  • Flee – Jonas Poher Rasmussen
  • The Ape Star – Linda Hambäck
  • Where Is Anne Frank – Ari Folman
  • Wolfwalkers – Tomm Moore & Ross Stewart

En İyi Yönetmen

  • Julia Ducournau – Titane
  • Radu Jude – Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Paolo Sorrentino – The Hand of God
  • Jasmila Žbanić – Quo Vadis, Aida?
  • Florian Zeller – The Father

En İyi Kadın Oyuncu

  • Jasna Đuričić – Quo Vadis, Aida?
  • Seidi Haarla – Compartment No. 6
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman
  • Renate Reinsve – The Worst Person In The World
  • Agathe Rousselle – Titane

En İyi Erkek Oyuncu 

  • Yuriy Borisov – Compartment No. 6
  • Anthony Hopkins – The Father
  • Vincent Lindon – Titane
  • Tahar Rahim – The Mauritanian
  • Franz Rogowski – Great Freedom

En İyi Senaryo

  • Radu Jude – Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Paolo Sorrentino – The Hand of God
  • Joachim Trier & Eskil Vogt – The Worst Person In The World
  • Jasmila Žbanić – Quo Vadis, Aida?
  • Florian Zeller & Christopher Hampton – The Father
Okumaya Devam Et

Ödüller

Uluslararası En İyi Film Oscar Adayı Sayısı Rekor Kırdı

94. Oscar Ödülleri’nin Uluslararası En İyi Film kategorisi aday sayısı rekor kırdı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 94. Oscar Ödülleri’nin Uluslararası En İyi Film kategorisinde yarışmak üzere 93 film aday adayı oldu.

94. Oscar Ödülleri’nin Uluslararası En İyi Film kategorisinde yarışmak üzere dünyadan 93 film, aday adayı oldu. Türkiye’den Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Hasan filminin yarışacağı kategori, bu yıl rekor aday sayısına ulaştı. Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından yapılacak ilk tur oylamasının ardından 15 filme düşürülecek aday adayı listesi, ikinci turunda beş film ile resmi listesini duyuracak.

Kategoriye oy vermek için akademi üyelerine özel çevrimiçi gösterim odaları oluşturulacak. Beşer kişilik oluşturulan oylama grupları içerisinde her bir üye seyrettiği 12 farklı filme oy verecek. 10 Aralık’ta başlayacak ilk tur oylamaları, 15 Aralık’ta sona erecek. 15 farklı uluslararası filmden oluşan kısa liste 21 Aralık’ta açıklanırken, beş filmlik nihai liste ilerleyen günlerde seyircilere sunulacak.

94. Oscar Ödülleri’nin Uluslararası En İyi Film kategorisinde yarışmak üzere aday adayı olan 93 film şu şekilde:

  • Türkiye: “Bağlılık Hasan,” Semih Kapanoğlu
  • Arnavutluk: “Two Lions to Venice,” Jonid Jorgji
  • Cezayir: “Heliopolis,” Djafar Gacem
  • Arjantin: “The Intruder,” Natalia Meta
  • Ermenistan: “Should the Wind Drop,” Nora Martirosyan
  • Avustralya: “When Pomegranates Howl,” Granaz Moussavi
  • Avusturya: “Great Freedom,” Sebastian Meise
  • Azerbaycan: “The Island Within”
  • Bangladeş: “Rehana,” Abdullah Mohammad Saad
  • Belçika: “Playground,” Laura Wandel
  • Butan: “Lunana: A Yak in the Classroom”
  • Bolivia: “The Great Moment,” Kiro Russo
  • Bosna Hersek: “The White Fortress,” Igo Drljaca
  • Brezilya: “Private Desert,” Aly Muritiba
  • Bulgaristan: “Fear,” Ivaylo Hristov
  • Kamboçya: “White Building,” Kavich Neang
  • Kamerun: “Hidden Dreams”
  • Kanada: “Drunken Birds,” Ivan Grovic
  • Çad: “Lingui, the Sacred Bonds”
  • Şili: “White on White,” Theo Court
  • Çin: “Cliff Walkers”
  • Kolombiya: “Memoria,” Apichatpong Weerasethakul
  • Kosta Rika: “Clara Sola,” Nathalie Alvarez Mesen
  • Hırvatistan: “Tereza37,” Danilo Serbedzija
  • Çekya: “Zatopek,” David Ondricek
  • Danimarka: “Flee,” Jonas Poher Rasmussen
  • Dominik: “Holy Beasts,” Laura Amelia Guzman and Israel Cardenas
  • Ekvador: “Submersible,” Alfredo Leon Leon
  • Mısır: “Souad,” Ayten Amin
  • Estonya: “On the Water,” Peeter Simm
  • Finlandiya: “Compartment No. 6,” Juho Kuosmanen
  • Fransa: “Titane,” Julia Ducournau
  • Gürcistan: “Brighton 4th,” Levan Koguashvili
  • Almanya: “I’m Your Man,” Maria Schrader
  • Yunanistan: “Digger,” Georgis Grigorakis
  • Haiti: “Freda”
  • Hong Kong: “Zero to Hero,” Jimmy Wan
  • Macaristan: “Post Mortem,” Peter Beregendy
  • İzlanda: “Lamb,” Valdimar Johansson
  • Hindistan: “Pebbles,” P.S. Vinothraj
  • Endonezya: “Yuni,” Kamila Andini
  • İran: “A Hero,” Asghar Farhadi
  • Irak: “Europa,” Haider Rashid
  • İrlanda: “Foscadh,” Paddy Breathnach
  • İsrail: “Let It Be Morning,” Eran Kolirin
  • İtalya: “The Hand of God,” Paolo Sorrentino
  • Japonya: “Drive My Car,” Ryusuke Hamaguchi
  • Ürdün: “Amira”
  • Kazakistan: “Yellow Cat”
  • Kenya: “Mission to Rescue,” Gilbert Lukalia
  • Kosova: “Hive,” Blerta Basholli
  • Kırgızistan: “Shambala,” Aktypai Suyundukov
  • Letonya: “The Pit,” Dace Puce
  • Lübnan: “Costa Brava, Lebanon,” Mounia Akl
  • Litvanya: “Isaac”
  • Lüksemburg: “Io sto bene,” Donato Rotunno
  • Malavi: “Fatsani: A Tale of Survival,” Gift Sukez Sukali
  • Malezya: “Hail, Driver!,” Muzzamer Rahman
  • Malta: “Luzzu,” Alex Camilleri
  • Meksika: “Prayers for the Stolen,” Tatiana Huezo
  • Montenegro: “After the Winter,” Ivan Bakrac
  • Fas: “Casablanca Beats,” Nabil Ayouch
  • Hollanda: “Do Not Hesitate,” Shariff Korver
  • Kuzey Makedonya: “Sisterhood,” Dina Duma
  • Norveç: “The Worst Person in the World,” Joachim Trier
  • Filistin: “The Stranger,” Ameer Fakher Eldin
  • Panama: “Plaza Cathedral,” Abner Benaim
  • Paraguay: “Nothing But the Sun,” Arami Ullon
  • Peru: “Powerful Chief,” Henry Vallejo
  • Polonya: “Leave No Trace,” Jan P. Matuszynski
  • Portekiz: “The Metamorphosis of Birds,” Catarina Vasconcelos
  • Romanya: “Bad Luck Banging or Loony Porn,” Radu Jude
  • Rusya: “Unclenching the Fists,” Kira Kovalenko
  • Suudi Arabistan: “The Tambour of Retribution”
  • Sırbistan: “Oasis,” Ivan Ikic
  • Singapur: “Precious Is the Night,” Wayne Peng
  • Slovakya: “107 Mothers,” Peter Kerekes
  • Slovenya: “Sanremo,” Miroslav Mandic
  • Somali: “The Gravedigger’s Wife,” Khadar Ahmed
  • Güney Afrika: “Barakat,” Amy Jephta
  • Güney Kore: “Escape From Mogadishu,” Ryoo Seung-wan
  • İspanya: “The Good Boss,” Fernando Leon de Aranoa
  • İsveç: “Tigers,” Ronnie Sandahl
  • İsviçre: “Olga,” Eli Grappe
  • Tayvan: “The Falls,” Chung Mong-hong
  • Thayland: “The Medium,” Banjong Pisanthanakun
  • Tunus: “Golden Butterfly,” Abdelhamid Bouchnak
  • Ukrayna: “Bad Roads,” Natalia Vorozhbyt
  • İngiltere: “Dying to Divorce”
  • Uruguay: “The Broken Glass Theory,” Diego Fernandez
  • Özbekistan: “2000 Songs of Farida”
  • Venezuela: “The Inner Glow,” Andres Eduardo Rodriguez and Luis Alejandro Rodriguez
  • Vietnam: “Dad, I’m Sorry”
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler