9 Performansı ile Meryl Streep

Genel Liste

 Sanat, insanı insanlaştırır. İnsan derinliklerindeki çok farklı katmanları bize sunar. Oyuncular burada ayna işlevi görür. Meryl Streep, filmlerde oynamaktansa bir var olma çabası içindedir bence. Üç Oscar ödüllü, yönetmenlerin vazgeçilmezi, kalıp ve çizgilere sığmayan, kendini sürekli yenileyen geliştiren bir oyuncu var karşımızda. Bazen merhametli bir anne, bazen otoriter bir devlet başkanı portresi çizer. İşte büyük aktrisin 9 farklı performansı…

  1. Manhattan (1978)

 

Woody Allen’ın yönettiği 1979 yapımı bir romantik drama olan Manhattan, 40’lı yaşlarının başında olan Isaac adındaki başarılı bir komedi yazarının hikayesini anlatıyor. Isaac ondan ayrıldıktan sonra evlilikleri ile ilgili utanç verici şeyler yazan eski karısı ile uğraşır. İşte burada devreye Meryl Streep giriyor. Meryl Streep burada Isaac’ın eski eşi rolünde yer alıyor. Kocasından ayrılmış ama ayakları yere sağlam basan bir portre ile görüyoruz. Filmde genellikle yakın çekim olarak yer alıyor. Yüz hatlarında derin bir keskinlik görüyoruz. Attığı adımda ne kadar kararlı olduğu mesajını vücut diliyle yansıtıyor.

_______________________

  1. Sofie’nin Seçimi (1982)

 

Film bir savaştan geriye insan hayatında yaşanan travmaları anlatır. Savaş büyük bir yıkımdır. Ama savaşın ardında bırakılan hasarlar daha vahimdir. Bu karmaşık ruh halini Streep çok iyi yansıtmıştır. Meryl Streep burada savaş sonrası yaşadığı derin bunalımları bastırmak zorunda kalan bir portre çiziyor. Sophie, İkinci Dünya Savaşı’nı derin yaralarla dolu bir Nazi Kampında geçirmiş. Evlatlarını kaybetmiştir. Psikolojisi bozuktur. Gözleri hep kaygılı ve kederlidir. Streep burada da ayrı bir yer edinir.

______________________

3.Geç Kalan Sevgi (1984)

Meryl Streep bu sefer bir aşk filminde boy gösteriyor. Aileleri için noel alışverişine giden mimar Frank Raftis ve Mooly Gilmore aldıkları hediye paketlerini karışması sonucunda tutkulu bir aşkın peşinde bulurlar. Streep filmde bir kadının mutlu oluşunun, hayat enerjisini çok iyi yansıtmıştır.

_____________________

 

  1. Out Of Africa (1985)

 

Meryl Streep bu filmde eşi tarafından ilgisiz ve yalnız bırakılan bir kadın rolündedir.Doğa ve yalnızlığı kendisiyle özdeşleşir.Hayatına enerji katan bir aşka yolculuk başlar.Ve hayatına dair büyük bir değişim yaşar.

_____________________

  1. The Hours (2002)

Film, Virginia Woolf’un hayatından esinlenerek çekilmiştir. Burada Meryl Streep hayatından çıkaramadığı, ölmek üzere olan eski sevgilisinin onuruna bir davet vermek için hazırlıklara koyulmuştur.Hayatına dair büyük bunalımlar yaşana eski sevgilisine destek, fedakar bir portre çizer. Streep burada anaçlık rolünde boy gösterir.

_______________

  1. Tersyüz (2002)

Meryl Streep’I burada yazar rolünde görürüz.Enerjik, hayat dolu, kendine güvenen bir portre çizer.Yazdığı kitabının senaryolaşması aşamasında çok daha maceracı bir serüvenin onu beklediğini görürüz.

________________

  1. Şeytan Marka Giyer (2006)

 

New York’ta yaşayan gazetecilikten mezun Andrea Sachs bir işe girer. Runaway Magazin’in katı yöneticisi Miranda Priestly adlı güçlü, otoriter bu kadına asistan olur. Bu filmde çok farklı bir Meryl Streep buluşuruz.Filmlerinde genel olarak iyi bir insan portresi çizerken burada çok başka bir portre karşılar bizi…

___________________

  1. Doubt (2008)

Katı eğitim anlayışını savunan Rahibe Aloysius Beauvier’in (Meryl Streep) kilisedeki ve okulda fırtınalar estirir. Giyim tarzı, yüz ifadesindeki mimikleri derin bir antipati duymamıza sebep olur.

______

  1.  Demir Lady (2011)

Biyografi tarzı filmleri sevenler için tadından yenmez bir film. Ayrıca Meryl Streep’e Oscar Ödülü getirmiştir. Filmde 20. yüzyılın en uzun süre görevde kalan Birleşik Krallık Başkanı Margaret Thatcher’in yaşamı anlatılmaktadır.

_______

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up