9 Film ile Sinemada Ressamlar ve Resimler

Ünlü tablolar nasıl ortaya çıktı

Liste Manşet

goya

Goya’nın Hayaletleri (2006) Goya’s Ghosts

1792 İspanya’sı yani Katolik Kilisesi’nin en güçlü olduğu dönemde geçen film Francisco Goya’nın yaşam öyküsünü baz alıyor.

Stellan Skarsgrad’ın canlandırdığı Goya, ülkenin en ünlü ressamıdır. Goya’nın genç ve güzel ilham perisi Ines’in Engizisyon Mahkemesi’nin arkasındaki güçlü bir rahip tarafından, toplumsal değerlere aykırı davranış ile suçlanması büyük bir skandal yaratır. Filmde Ines’i Natalie Portman canlandırıyor.

Goya’nın eski bir dostu olan rahip Lorenzo’yu ise Javier Bardem’in canlandırdığı film, Engizisyon mahkemelerinin gücünü ve dönem şartlarını da açıkça gösteriyor.

 frida

Frida (2002)

Ünlü ressam Frida Kahlo’nun çocukluğundan başlayarak hayatına yön veren bütün detayların anlatıldığı film dramatik olmanın yanında eğlenceyi de sunuyor.

Frida’nın resme olan yeteneğinin ortaya çıkışı, Diego Rivera ile evliliğini ve ayrılığını, kavuştuğu ünün konusunu oluşturduğu filmin başrolünde ünlü oyuncu Salma Hayek bulunuyor

Film yayınlandığı 2002 yılında bu rolle Salma Hayek’e ‘en iyi kadın oyuncu’ dalında Oscar adaylığı getirirken, ‘en iyi makyaj’ ve ‘en iyi müzik’ dalında ise Oscar sahibi oldu.

004-girl-with-a-pearl-earring-theredlist

İnci Küpeli Kız (2003) Girl with a Pearl Earring

1665 yılında Hollanda’sında geçen bu filmde on yedi yaşındaki Griet, babası bir iş kazasında kör kalınca ailesini geçindirmek için çalışmak zorunda kalır ve ressam Johannes Vermeer’in evinde hizmetçiliğe başlar. Griet, zamanla evli olan ressamın ilgisini çeker. Vermeer, onun yetiştirilme tarzı, eğitim düzeyi ve sosyal konum açısından çok farklı olmasına rağmen, renkler ve ışığı algılama kabiliyetini farkederek onu resimlerinin gizemli dünyasına çeker. Bu ortak yönlerinden dolayı aralarındaki hizmetçi-efendi ilişkisi yerini yakınlaşmaya bırakır.

picasso

Picasso ile Yaşamak (1996) Surviving Picasso

Arianna Huffington’un kitabından uyarlanmış olan film, Picasso’nun en büyük esin kaynağı olan kadınlarla ilişkilerini onlardan biri olan Françoise Gilot’un dilinden aktarıyor. Filmde, kadınlara karşı acımasız ve bencil bir Picasso izliyoruz. Filmde Picasso’yu usta oyuncu Anthony Hopkins canlandırıyor.

derviszaimcennetibeklerken

Cenneti Beklerken (2006)

Eflâtun, İstanbul’da on yedinci yüzyılda yaşayan bir minyatür ustasıdır. Bir gün, bir Osmanlı vezirinin konağına götürülür. Osmanlı devletine karşı ayaklanan Danyal adlı bir şehzadenin uzak bir eyalette yakalandığını ve idam edileceğini öğrenir. İdam edilecek şehzadenin kimliğinden emin olabilmek için Eflâtun’dan isyancının Batılı tarzda bir portresini yapması istenmektedir. Eflâtun emir sonrası, seçme bir grup adamla başkentten Anadolu’ya doğru zorlu bir yolculuğa çıkar. Yolda karşılaşıp yanlarına aldıkları Leyla ile birlikte kendilerini duygu dolu büyük bir maceranın içinde bulurlar.

 renoir

Renoir (2012)

Yaralı asker ile usta ressam babası kızıl saçlı bir esin perisi yüzünden birbiriyle çatıştığında ya sonuç trajedi olacak ya da yeni bir sanatçı doğacaktır. 2012 Cannes Film Festivali´nin kapanış filmi, ressam Pierre-Auguste Renoir ile müstakbel film yapımcısı oğlu Jean Renoir´ın öyküsünü anlatıyor.

1915´te, 21 yaşındaki Jean savaşta kötü bir yara alır ve iyileşmek için babası ünlü empresyonist ressam Auguste Renoir´ın Fransız Rivierası´ndaki evine gider. Bu Akdeniz cennetinde babasının son modeli ve hayatının neşesiyle tanışır; özgür ruhlu, ışık saçan Andrée´yle… Andrée´nin büyüsü Jean´ı da tutsak eder. Bu tutsaklık, irade yoksunu ve savaş yorgunu Jean´ı bir sinemacıya dönüştürecektir.

Marie Krøyer (2012)

Bir dönemin en ilgi uyandıran çiftlerinden biri olan Peder Severin Kroyer ve Marie Kroyer’in yaşam öyküsünü konu alan Danimarka yapımı bir film, 20. yüzyılın başlarında P.S. Kroyer, Danimarka’nın en ünlü ressamıdır. Fiyatı ne olursa olsun, ülkenin tüm önemli isimleri ona resim yaptırabilmek için sıraya girmektedir. Avrupa’nın en güzel kadını olarak bilinen Marie ile evlenir. Kroyer çifti, bir süre sonra Vikebe adında bir kız çocuğuna sahip olur. Görünüşte muhteşem bir hayata sahip olan Kroyer’lerin kapalı kapılar ardında yüzleştikleri gerçekler ise bambaşkadır.

Nightwatching

Gece Bekçisi (2007) Nightwatching

Ünlü Alman ressam Rembrandt’ın 1462 yılında hayatının dönüm noktasını, zengin ve saygıdeğer bir ünlüyken, güvenilmez bir yoksula dönüşmesini anlatılan filmde ressamın hamile karısı Saskia’nın ısrarları üzerine Rembrandt Amsterdam Silahşör Milislerinin resmini yapmayı isteksiz bir şekilde kabul eder. Bu eser daha sonra Gece Bekçileri olarak tanınacaktır. Kısa bir süre sonra, Batı Dünyası’nın o sıralar en zengin şehrinde maddi avantaj ve kişisel güç için hile yapan askerleri oynayan Amsterdamlı tüccarlarla ilgili bir komplo hazırlandığını öğrenir. Rembrandt tesadüfen bir cinayetle karşılaşır. Oğlunun doğmasıyla kendine güveni gelen Rembrandt planlanan cinayetleri ortaya çıkarmaya karar verir ve suçlamalarını resimlerine aktarır. Böylece Altın Çağ’da Alman halkının ikiyüzlü tarafını ortaya çıkarır. Rembrandt’ın şansı sonunda döner.

pollockfilm

Pollock (2000)

Dışavurumculuğa yeni bir boyut getiren çalışmalarıyla sanat tarihine geçen Amerikalı sanatçı Jackson Pollock’un problemlerle dolu yaşam öyküsünü ele alan film aynı zamanda  Ed Harris’in ilk yönetmenlik denemesi. Ed Harris, filmde aynı zamanda Pollock’u da canlandırıyor.

____

Bonus: Loving Vincent (2017)

Hugh Welchman ve Dorota Kobiela’nın yönettiği Loving Vincent, ünlü ressam Van Gogh’un hayatını, ressamın tablolarından esinlenerek hazırlanan bir estetikle gözler önüne seriyor. Film, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un oldukça ilgi çekici hayat hikayesini ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatıyor.

Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizildi. Bu filmde Van Gogh’un etkileyici resimleri kadar tutkulu ve talihsiz hayat hikayesi ile gizemli ölümünü de izleme olanağı bulacaksınız.

Eleştirisi için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up