8. Uluslararası Tarkovski Film Festivali Devam Ediyor

Festivaller

8. Uluslararası Tarkovskiy Film Festivali Devam Ediyor

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Andrey Tarkovski Film Festivali, Rusya’da perdelerini açtı. 11 Haziran’da başlayan Festivalin uluslararası yarışma bölümünde, Can Kılcıoğlu’nun yazıp yönettiği ”Karnaval” filmi de yer alıyor.

2007 yılından bu yana, Rus ve Dünya sinemasının kült yönetmeni Andrey Tarkovski’nin doğum yeri olan İvanovskaya Bölgesi’nde düzenlenen Uluslararası Andrey Tarkovski Film Festivali, bu yıl ‘Sinemada Kadın’ temasıyla gerçekleşiyor.

Her yıl yaklaşık 25 bin kişinin katıldığı festivalin bu yılki açılış filmi, Rus yönetmen Mikhail Segal’ın ”Alekseyev Hakkında Bir Film” olacak.

Yaklaşık 150 filmin gösterileceği festivalin Uluslararası Yarışma Bölümü’nde ise 10 film bulunuyor. Can Kılcıoğlu’nun yazıp yönettiği ”Karnaval” filminin de yer aldığı Uluslararası Yarışma Bölümü’ndeki yönetmen ve filmlerinin tam listesi şöyle:

1 – Alejandro Fernández Almendras, Adam Öldürme, (Şili)

2 – Mikhail Ugarov, Bratya Ç, (Rusya)

3 – Can Kılcıoğlu, Karnaval, (Türkiye)

4 – János Szász, Defter, (Macaristan)

5 – Maya Vitkoya, Viktorya, (Bulgaristan)

6 – Miroslav Slaboshpytskiy, Kabile, (Ukrayna)

7 – Noaz Deshe, Beyaz Gölge, (Almanya)

8 – Ilmar Raag, Geri Dönmeyeceğim, (Estonya)

9 – Penny Panayotopoulou, Eylül, (Yunanistan)

10 – Peter Brunner, Kör Kalbim, (Avusturya)

Bu yıl, ‘Sinemada Kadın’ temasıyla gerçekleşen festivalin Belgesel Bölümü’nde yer alan filmlerin tümü ise kadın yönetmenlere ait.

Rus sinema yönetmeni Pavel Lungin’in başkanlığında gerçekleşen festivalde, film gösterimlerinin yanı sıra sinemaya ilişkin çok sayıda seminer ve panel düzenlendiği  festivalin kapanış töreni 15 Haziran’da İvanovskaya Müzik Tiyatrosu’nda yapılacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up