8 Sütuna Manşet Gazeteci Filmleri

Genel Liste

Shattered Glass (2003)

Stephen Glass adlı genç bir gazetecinin ibretlik öyküsünü anlatan filmde gazeteciler için kutsal olan bir mevzu işlenir. Kaynağını korumak ve gizlemek. Bu filmdeki genç arkadaşımız uydurma bir kaynakla çarpıcı bir haber yazar. Ancak işler sarpa sarar ve kaynağı açıklama zorunluluğu ile karşı karşıya kalır.

_______

Spotlight (2015)

Bir grup gazetecinin habercilik dersi olarak niteleyebileceğimiz filmde, rahiplerin çocuklara cinsel istismar yaptığı anlaşılır. Tek bir rahiple başlayan taciz zinciri tüm ülkedeki rahiplere kadar uzanır. Ekip elindeki haberi doğru bir şekilde ve doğru bir zamanda aktarmak için çabalar. Baskılar ve mesleki rekabete rağmen…

____

Veronica Guerin (2003)

İrlandalı Veronica Guerin idealist bir gazetecidir. Haberlerinin konusu uyuşturucu çeteleri olunca hayatı tehlikeye girer. Bazen kahraman olmak için ölmek gerekir sözü Veronica Guerin için söylenmiştir sanki. Guerin uyuşturucu satıcıları tarafından öldürüldükten sonra İrlanda uyuşturucuya karşı büyük bir mücadele başlatır. Gerçek hayattan uyarlanan filmde Cate Blanchett başrolde oynuyor.

_____

Absence of Malice (1981)

Bu film bir gazetecinin polis tarafından tuzağa düşürülmesinin hikayesidir. Sahte delilleri gazeteciye gerçekmiş gibi veren polis daha sonra haber üzerinden sanığı tutuklar. Ama sanık suçsuzdur.

_____

Nightcrawler (2014)

Dan Gilroy’un yönettiği filmde, haber ve para için her türlü ahlaksızlığı gerçekleştiren bir gazeteciyi başrolde görüyoruz. Sert bir medya eleştirisi diyebileceğimiz Nightcrawler, şiddet taciri habercilere doğrudan selam gönderir.

______

Gizli Dosya

Truth (2016)

Film; dönemin ABD başkanı George Bush’un ülke hizmetini sorgulayan ve eleştiri yağmuruna maruz kalan CBS kanalı haber sunucusu Dan Rather (Redford) ve yapımcı Mary Mapes’in (Blanchett) kariyerlerine mal olan araştırmayı konu alıyor. Filmin başrolünde Cate Blanchett yine bir gazeteci olarak karşımızda.

______

Wag the Dog (1997)

Robert DeNiro ve Dustin Hoffman gibi iki ünlü ismi buluşturan Wag the Dog başkanlık seçimlerinde bir skandalı ortaya çıkan adayın iki reklamcı tarafından nasıl aklandığını anlatır. Uydurma bir savaşla gündem değişir. İngilizce de ‘köpeği salla’ anlamına gelen Wag the Dog medyanın gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

_______

Citizen Kane (1941)

Bir medya patronunun öyküsünü anlatan film hem gazeteciler hem de sinemacılar için başucu filmidir. Kane adlı iş adamının kendi gerçeğini halka medya yoluyla kabul ettirmesi üzerine olan film, söz konusu mecranın yanlış kişiler eline geçtiğinde ne gibi sonuçlar doğuracağına örnek teşkil ediyor.

______

All the President’s Men (1976)

Amerikan başkanı Nixon’un ikinci kez Beyazsaray’a talip olduğu dönemi anlatan filmde iki gazetecinin seçimler öncesinde büyük bir skandalı nasıl ortaya çıkardığı anlatıyor. Nixon’un dalavereleri eğer bu iki kişi tarafından ortaya çıkarılmasaydı belki de Nixon hiçbir zaman istifa etmeyecek ve Amerikan tarihinde ‘şerefli başkanlar’ listesinde yer alacaktı.

________

Şebeke (1976)

Televizyonu ve medya dünyasını sert bir dille eleştiren film, sektörün kendi işine gelmeyen şeyleri bile lehine kullandığını gösteriyor. Hele ki yukarıdaki Howard Deale’nin konuşması efsanedir.

_____

The Post (2017)

Dram türündeki film 1971’de Pentagon belgeleri etrafında dönen yasal süreci konu alıyor.

Washington Post çalışanları editör Ben Bradlee (Hanks) ve yayıncı Katharine Graham (Streep) ordu analisti Daniel Ellsberg tarafından yazılan ve sızdırılan Pentagon belgelerini yayınlama kararı alırlar. Belgelerin, Johnson yönetiminin Vietnam Savaşı’nda ABD askerlerinin rolü hakkında kamuoyuna ve kongreye yalan söylediğini, Nixon yönetiminin gizlice savaşı tırmandırdığını ortaya koymaları büyük skandal yaratır. Nixon yönetimi The Post’un bunları yayınlamasını durdurmaya çalışır ve ABD Savunma Bakanı Yardımcısı William Rehnquist davayı Yüksek Mahkemeye sunar. Belgelerin yayınlanabilmesi ve özgür basın kavramının korunabilmesi için gazete ile ordu arasında büyük bir hukuk mücadelesi verilecektir…

Filmi, All the President’s Men öncesinde izlemenizi tavsiye ederiz.

____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up