8 Film, 8 Kadın ve 8 Meslek

Liste

Başbakandan seyise, boksörden bilim insanına. Sinemada kadının temsil edildiği 8 güzel filmi sizler için listeledik. İşte 8 kadın ve 8 meslek.

Mehmet Furkan Bülbül hazırladı…

Million Dollar Baby (2004) IMDb: 8.1 (Boksör)

Erkek egemenliğindeki boks dünyasında bir kadın. Bu sıra dışı yaklaşım Clint Eastwood’un. Eastwood hem bir kadının kendini ispatlamasını hem de dramatik bir öyküyü anlatır Milyonluk Bebek’te. Hikaye basittir;  Frankie Dunn ringlerde yaşadığı yıllar boyunca müthiş dövüşçüler yetiştirmiştir. Öğrencilerine her şeyden önce kendini korumayı öğretmiştir . Hayatında kızı ile kötü bir ilişki kurmuş ve bu yüzden de kadınlarla yakınlaşamamıştır. Bir gün içeri genç bir kız girer ve boksör olmak istediğini söyler… Sonrasında bir inatlaşmanın ardından macera olumlu yönde seyrederken hayat en sert yumruğu vurur.

______

The Iron Lady (2011) IMDb: 6.4 (Başbakan)

Sert ve radikal karaları nedeniyle demir lakabı alan İngiltere başbakanı Margareth Tatcher’in öyküsünü anlatan film, bu güçlü kadının hayatına evre evre yaklaşır. Pişmanlıklar, anılar, acılar ve arkasında durduğu kararlar…

________

Agora (2009) IMDb 7.2 (Bilim insanı, Filozof)

İskenderiye’de hem öğretmenlik yapıp hem de bilim ile uğraşan genç ve güzel kadın Hypetia geliştirdiği fikirler ve muhteşem dehası yüzünden başı belaya girer. Tüm baskı ve engellere rağmen yılmayan Hypetia ucunda ölüm olsa da yoluna devam eder.

_________

Camille Claudel 1915 (2013) IMDb 6.5 (Heykeltraş)

Basit bir taşla dahi harikalar oluşturabilecek bir kadın olan Camille’nin ailesi onun kadar geniş görüşlü değildir. Bu Camille için sanatın sonu demek midir?

_____

Şoför Nebahat (1960) IMDb 7.1 (Şoför)

Hayatını kazanmak için ekmeğini taştan çıkaracak olan Nebahat erkek egemen şoförlük mesleğini yapmaya karar verir. Tabii bu meslekte karşısına çıkan zorluklara da göğüs gererek. Zira direksiyonun başındakiler erkektir ve Nebahat için bu bir var olma savaşıdır.

_______

Vurun Kahpeye (1949) IMDb 6.5 (Öğretmen)

Kurtuluş savaşı döneminde Anadolu’ya öğretmen olarak giden Aliye’nin burada çektiği sıkıntıları ve pes etmeyen mücadelesini anlatıyor.

_______

Queen of the Desert

Queen of the Desert (2015) IMDb 5.8 (Yazar, Arkeolog, Kaşif, Kartograf)

Gezgin, yazar, arkeolog, kaşif, ve 20’inci yüzyılın başlarında İngiliz İmparatorluğu adına görev alan siyasi ataşe olan Gertrude Bell’in hikayesinin anlatıldığı filmde aslında halktan biri olan Bell, modern Irak ve Ürdün devletlerinin kurulmasına ve bu devletlerin ilk kralları olan Kral Abdullah ile Kral Faysal’ın seçilmesine yardımcı olmuş, iktidar belirlemiş bir kadındır.

_________

Secretariat (2010) IMDb:7.1 (Ev Hanımı, Seyis)

Erkek egemen yarış atı sektöründe bir kadın; üstelik ev hanımı olarak sevgiyle büyüttüğü atın şampiyonluğunu görmek Penny Chenery için en büyük mutluluktur.

_______

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up