8. Boğaziçi Film Festivali’nin Ödülleri Sahiplerini Buldu

Festivaller Manşet

23-30 Ekim tarihleri arasında #HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak sinema salonlarında ağırlayan 8. Boğaziçi Film Festivali’nde Altın Yunus ödülünü alan yapımlar belli oldu.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali, 30 Ekim akşamı Feriye’de düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Törende Ferit Karol’un yönettiği Kumbara, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilerek 100.000 TL değerindeki Altın Yunus Ödülü’nü kazandı. Festivalin Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda ise Svetla Tsotsorkova’nın Kız Kardeş / Sister filmi En İyi Film seçilirken, Bosphorus Film Lab’ın destek vereceği projeler de belli oldu. Törenin sunuculuğunu Elif Bereketli üstlendi.

8. Boğaziçi Film Festivali‘nden evlerine Altın Yunus götüren yapımlar:

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması

En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü (100.000 TL): Kumbara (Ferit Karol)

En İyi Yönetmen Ödülü (20.000 TL): Erdem Tepegöz (Gölgeler İçinde)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (15.000 TL): Gülçin Kültür Şahin (Kumbara)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (15.000 TL): Murat Kılıç (Kumbara)

En İyi Senaryo Ödülü (10.000 TL): Ferit Karol (Kumbara)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü (10.000 TL): Hayk Kirakosyan (Gölgeler İçinde)

En İyi Kurgu Ödülü (10.000 TL): Fırat Terzioğlu (Gelincik)

Jüri Özel Ödülü (… TL): Mavzer (Fatih Özcan)

FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü (10.000 TL): Enes Erbay(Mavzer)

FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü: Fatih Özcan (Mavzer)

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması

En iyi Uzun Metraj Film Ödülü (50.000 TL): Kız Kardeş / Sister(Svetla Tsotsorkova)

En İyi Yönetmen Ödülü (15.000 TL): Chiara Bellosi (Adliye / Ordinary Justice)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (10.000 TL): Monika Naydenova (Kız Kardeş / Sister)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (10.000 TL): Asen Blatechky (Kız Kardeş / Sister)

Jüri Özel Ödülü (10.000 TL): Kodokushi (Ensar Altay)

Ulusal ve Uluslararası Kısa Kurmaca ve Belgesel Yarışması

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü (10.000 TL): Tapınak (Murat Uğurlu)

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü (10.000 TL): Sürgünde Bir Yıl (Malaz Usta)

En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film Ödülü (10.000 TL): İyi Geceler / Good Night (Anthony Nti)

En İyi Uluslararası Kısa Belgesel Ödülü (10.000 TL): Altın Düğmeler / The Golden Buttons (Alex Evstigneev)

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü (25.000 TL): Nehrin Sessizliği / The Silence of the River (Francesca Canepa)

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü (5.000 TL): Büyük İstanbul Depresyonu (Zeynep Dilan Süren)

Bosphorus Film Lab

Pitching Kategorisi

TRT Ortak Yapım Ödülü: Kuşlar Yasına Gider

Yönetmen: Ali Aydın

Yapımcı: Müge Büyüktalaş

PostBıyık Renk Düzenleme Ödülü: Karine

Yönetmen: Bilal Petek

Yapımcı: M. Tarık Ötgen

Work in Progress Kategorisi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü (25.000 TL): Kar ve Ayı

Yönetmen: Selcen Ergun

Yapımcı: Nefes Polat ve Selcen Ergun

CGV Mars Film Dağıtım Ödülü: Eflatun

Yönetmen: Cüneyt Karakuş

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up