8. Boğaziçi Film Festivali’nde Bugün

Festivaller Manşet

25 Ekim 2020 Pazar günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleştiği 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü seçkisinde 8 farklı film bulunuyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak salonlarda ağırlayan Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü filmlerine ve seans saatlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Sineması‘nda Gösterilecek Olan Filmler

Hayal Bandosu – 13:00 / Tahran’daki bir şarkı yarışmasına katılmak isteyen Mahla, eşi ve yakın arkadaşıyla beraber güneyden Tahran’a doğru yola çıkar. Yaşadıkları sel felaketinin ardından sahip oldukları her şeyi kaybetseler de umutlarını diri tutarlar. Ancak sel suları altında kalan yollar her seferinde ayrı bir çıkmaza saplanmalarına neden olur. Bir süre sonra, Tahran’a gitmenin kısır bir döngüden ibaret olduğunu fark ederler.

Mavzer – 15:30 / Veysi bir sabah oğlu Mustafa’yla, koyunlarının bulunduğu ağıla gider. O esnada bir kurt sürüsü ağıla saldırır ve Veysi’nin koyunlarının büyük bir kısmı telef olur. Saldırı sonrasında koyunlarını ve kendisini korumak için bir mavzer edinmeyi kafasına koyan Veysi, sonunda kendisini kurdu alt etmeye çalışırken bulur. Bu düelloya babasının mirası için kavga ettiği kardeşi Bekir de dahil olacaktır.

Ölü Ekmeği – 18:00 / 60’lı yılların Anadolu’sunda, yaşı ilerlemiş söz ustası Aşık Ziyeddin, tükenmekte olan mesleğini devam ettirmesi için bir çırak yetiştirme gayreti içindedir. Mustafa gönlünü kendinden yaşça büyük bir kıza kaptırır. Bir an önce hak aşığı olmak için bade içip kendisiyle ilgilenmeyen Gülbeyaz’ın gönlünü kendine çevirme hayali içindedir. Ancak din, kader, politika ve yoksulluk kazanında yaşayan bölgede çırak Mustafa’nın hayalleri istediği gibi olmayacaktır.

Sadece Farklı – 21:00 / Fikret kütüphanede çalışıyordur. Evlidir ve on yaşında bir erkek çocuk babasıdır. Tam anlamıyla rutin bir hayatı vardır. Karısının evi terk etmesiyle günlük hayatını sürdürebilme becerisini yitirir. Oğlu bir anda babasının babası konumunda bulur kendini. Filmde, yüksek fonksiyonlu otizmli bir babayla “normal” oğlunun hikayesi anlatılır.

Kadıköy Sineması’nda Gösterilecek Olan Filmler

Kız Kardeş – 13:00 / Bir anne ve iki kızı, Bulgaristan’daki küçük bir kasabada yaşam mücadelesi vermektedir. Hayalperest ve haşarı küçük kardeş, hayatlarına renk katmak amacıyla hikayeler uydurur. Farkına varmadan da olsa yarattığı bu hayali dünyanın akıntısına kapılarak ablasının düzenli ve gerçekçi dünyasını altüst etmektedir. Bu sırada iki kardeş, anneleriyle ilgili bazı gerçekleri öğrenirler.

Nasipse Adayız – 15:30 / İstanbul’da bir belediyenin başkan aday adayı olan doktor Kemal Güner’in bir günde geçen trajikomik hikayesi. Başkan adayı olmak için çalışmalarına devam eden Kemal, Bir Numara’nın adaylığını anons edeceği geceye heyecanla hazırlanmaktadır. Eski eşi dahil Kemal’in etrafındaki herkes bu delice koşturmaya şahit olur. Bir Numara’nın gözüne girip aday olabilmek için her yolu deneyen Kemal, adaylığının açıklanacağı önemli gecede beklenmedik olaylarla karşılaşacaktır.

Kodokushi – 18:00 / Norihito, yalnız ölenlerin evlerini temizleyen bir şirkette çalışmaktadır. Karşılaştığı yalnız ölümler onu kendi geçmişiyle yüzleşmeye iter ancak bu çaba beklenmedik yeni sorunlara da yol açar. Yaşlı Muramatsu’ysa toplumsal bir tecritte sessizce hayatını yaşamaktadır. Yaklaşan Sakura Festivali onun kaderini değiştirmek için bir umut oluşturur. Dünyada var olmak için kendine bir sebep bulabilecek midir?

Salınger Yılım – 21:00 / Joanna’nın hayali yazar olmaktır ancak 90’ların New York’unda bu engebeli bir yoldur. Genç kadın, edebiyat ajanı Margaret’ın asistanlığını yapmaya başlayınca işine dört elle sarılır. Susmayan telefonlara, eski kafalı ve inatçı patronunun taleplerine rağmen hevesini korumayı başarır. Ajansta olup biten her şey tek bir kişinin, kült yazar J.D. Salinger’ın etrafında dönüyor gibidir. Hayran mektuplarını yanıtlayan Joanna, Salinger’ın hayaleti olarak kendi özgün üslubunu aramaya koyulur.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up