Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

8. Boğaziçi Film Festivali’nde Bugün

29 Ekim 2020 Perşembe günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

29 Ekim 2020 Perşembe günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleştiği 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü seçkisinde 22 tanesi kısa olmak üzere 26 farklı film bulunuyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak salonlarda ağırlayan Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü filmlerine ve seans saatlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Sineması‘nda Gösterilecek Olan Filmler

Ulusal Kısa Kurmaca Yarışma Filmleri

 • Binbir Gece – 13:00 / Seyithan, köyde yaşayan bir çocuktur. Yarıyıl tatiline girmeden önce öğretmenleri her çocuğa birer masal verir. Önceleri aldığı masalla pek ilgilenmeyen Seyithan’ın gece televizyon izlerken elektrikler kesilince canı sıkılır ve Seyithan, öğretmeninin verdiği masalı mum ışığında okumaya başlar. Masalın sonunu öğrenmeyi çok isteyen çocuk, kitaptaki diğer masalların peşine düşer. 
 • Büyük İstanbul Depresyonu – 13:00 / Didem ve Ayşe, İstanbul’da yaşayan ve öğrenciliklerinin bitmesinin üzerinden bir süre geçmesine rağmen iş bulamamış iki genç kadındır. Bu iki genç kadının yetişkinliğe adım attıkları ve artık para kazanmaları gereken, insanlık için kısa ancak onlar için asla bitmek bilmeyen bu zaman diliminde geçirdiği günlerin öncekinden ve birbirinden pek de farkı yoktur.
 • Lal – 13:00 / Hiçlikten gelen bir kelimeyle doğan yaratık, hayatta kalmak için kendisinden olan birini yemek zorundadır. Yaratığın söylemeyi başardığı bu kelime ona dostlar, düşmanlar ve yeni avlar getirse de dengeyi kurmak zordur. Büyük kavga kaçınılmazdır ve başa dönmek çok uzun zaman alacaktır.
 • Münhasır – 13:00 / Fazilet, uzun zamandır hasta olan genç kızının ölümünün ardından yapayalnız kalmıştır. Ölüm duygusuyla baş etmeye çalışırken, cenazede eline tutuşturulan bir paket, onu zor bir arayışın içine sürükler. Paketle ilgili fikir almak için çaldığı her kapı, Fazilet için paketi daha da önemli kılacaktır.
 • Tapınak – 13:00 / Mevlüt, bir konteyner parkında gece bekçisidir. Tüm çabalarına rağmen bekçi köpeği gibi havlamamakta direnen yeni köpeği eğitmek için sıra dışı yöntemlere başvuran Mevlüt’ün sakin gece nöbetleri, bir otobüs dolusu yaşlı turistin ziyaretiyle son bulur. Madam İrini, büyük babasının mezarının bu konteyner parkında olduğunu iddia ediyordur. Gizemli otobüs ziyaretlerinin her gece tekrarlanmaya başlamasıyla Mevlüt’ün bastırdığı korkular da ortaya çıkar.
 • Toz Olmak – 13:00 / Elif, kocasıyla beraber Fransa’da kaçak çalışan bir mültecidir. Biriken borçları ve paralarını ödemeyen patronları nedeniyle kocası Türkiye’ye dönmeye karar verir. Ancak Elif, oğluna iyi bir gelecek sunmak için pes etmemekte kararlıdır.
 • Derinlik Algısı – 15:30 / Genç ve başarılı bir yüzücü olan Ferhan, yaklaşan yarışlarda rekor kırmak ister ancak kırmaya çalıştığı rekor annesine aittir. Annesinin son zamanlarda kötüye giden sağlık durumuysa Ferhan’ı strese sokmaktadır.
 • Geri Dönüşüm – 15:30 / Mezarcı yeni gelecek cenazeler için hazırlık yapmakta, her çukur kazdığında kendi ölümünü merak etmektedir. O gün vefat eden Leyla’nın naaşını gözyaşları içinde mezara indirmeye çalışan oğlu, mezarın içinde beyaz bir kumaş parçası fark eder. Kumaş parçasını çıkarmaya çalışırken bunun bir elbise olduğunu anlar ve toprağı kazdıkça gömülmüş bir genç kadın bedeni bulur. Yüzündeki toprak kaldırıldığında içine derin bir nefes çekerek gözünü açan kadın kimdir?  
 • Kısmet – 15:30 / Genç bir kızın, istediği kişiyle evlenmek için babasıyla girdiği pazarlık, ailesinin saklı kirli çamaşırlarını ortaya dökmesine sebep olacaktır.
 • Konuşma – 15:30 / Yüzünü hiç görmediğimiz iki yaşındaki karaktere heyecan içindeki anne ve babası “konuş” diyerek baskı kurar. Altı yaşına geldiğinde artık çok konuşan biridir. Fakat bu defa anne ve babası “konuşma” diyerek onu susturmaya çalışır. Film boyunca karşımıza peş peşe çıkan dramatik anlar “konuş-konuşma” şeklinde devam eder. Kahramanımız bu baskıya daha fazla dayanamaz ve hayattan kopar.
 • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – 15:30 / Otuz iki yıl sonra sıradan bir gün. Bütün cesaretini toplayarak babasının karşısına çıkan oğlu artık onunla yaşamayacağını ve evi terk edeceğini söyler. Çantası sırtındadır. Hem kendini hem de bilmediği bir yaşamı keşfetme arzusundadır. Bu arzuyu gerçekleştirmek sandığından zor olacaktır. Film, baba-oğul ilişkisi üzerinden insanlar arasındaki iletişimsizliğin ve yabancılaşmanın mikro düzeyde bir izdüşümünü ortaya koyuyor.
 • Yara – 15:30 / Doktor Bahar, oğlu Mert’in doğum günü kutlaması sırasında aldığı telefonla, ölüm raporu hazırlamak üzere yaşlı bir adamın evine gider. Bu görev, Bahar için mesleki bir rutin gibi görünse de gelininin itirafıyla rutin olmaktan çıkarak Bahar’ı vicdanı ve kariyeri arasında bırakır.  

Kurye – 18:00 / İş adamı Greville ve kuralcı ama sıcakkanlı bir ev hanımı olan eşi Sheila, İngilizlere özgü sade bir yaşam sürüyordur. Bir köstebeğin Sovyetler Birliği hükümetine sızdığını öğrenen Britanya istihbarat ajanı Dickie Franks ve CIA çalışanı Emily Donovan, sıradan yaşantısı sebebiyle göreve Greville’i çağırır. Kendini siyasi çatışmaların içinde bulan adam bir yandan Küba Füze Krizine son vermeye çabalarken, diğer yandan muhbiri Oleg’le yakınlaşır. Sheila’nın gizli görevden şüphelenmesi ve Sovyetlerin komployu fark etmesiyle Greville hiç de sıradan olmadığını kanıtlayacaktır.

Salinger Yılım – 21:00 / Joanna’nın hayali yazar olmaktır ancak 90’ların New York’unda bu engebeli bir yoldur. Genç kadın, edebiyat ajanı Margaret’ın asistanlığını yapmaya başlayınca işine dört elle sarılır. Susmayan telefonlara, eski kafalı ve inatçı patronunun taleplerine rağmen hevesini korumayı başarır. Ajansta olup biten her şey tek bir kişinin, kült yazar J.D. Salinger’ın etrafında dönüyor gibidir. Hayran mektuplarını yanıtlayan Joanna, Salinger’ın hayaleti olarak kendi özgün üslubunu aramaya koyulur.

Kadıköy Sineması’nda Gösterilecek Olan Filmler

Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması

 • Cennete Yolculuk – 13:00 / 50 yaşındaki Madam Tam, çıktığı Mekong deltası turunda lise aşkıyla karşılaşır. Yeniden bir araya gelme ihtimalleri onu umutlandırır ancak belki de aşkı tek taraflıdır.
 • İyi Geceler – 13:00 / Gana’da güneşli bir gün. Mahalleye giren bir yabancı, oyun oynayan iki çocuğu gizemli bir yolculuğa çıkarır. Üçü o kadar iyi anlaşırlar ki yabancı asıl niyetini gözden geçirmek zorunda kalır.
 • Maradona’nın Ayakları – 13:00 / 1990 Dünya Kupası albümündeki çıkartmaları tamamlayıp atari kazanmak isteyen iki Filistinli çocuk, Maradona’nın ayaklarının olduğu son parçayı aramaya koyulur. 
 • Nina – 13:00 / Nina, boyunduruğu altında yaşadığı ve onu İspanya sokaklarında yankesicilik yapmaya zorlayan Vassil’in yanında kendini çaresiz hisseder. Ondan kurtulmaya dünden hazırdır.  
 • Nehirin Sessizliği – 13:00 / Amazon nehrindeki yüzen bir evde babasıyla yaşayan dokuz yaşındaki Juan, yağmur ormanlarına yaptığı düşsel yolculukta babası hakkındaki gerçeği öğrenir.
 • Uygarlık Tarihi – 15:30 / Indria, yeni bir hayata başlama umuduyla Londra’ya taşınma kararı alır. Gitmeden önceki son gününde, ardında bırakacaklarını keşfe çıkar.
 • Yüzünü Unutmaktan Korkuyorum – 15:30 / Sevgilisinden tam 82 gündür ayrı kalan Adam, ne pahasına olursa olsun onu yeniden görmek için zorlu bir yola girmeyi göze alır.  
 • Son Gece – 15:30 / Bir geceyarısı, Paz’ın sığındığı aile evinin kapısını iki Falanjist muhafızı çalar. Onu karakola götürmeleri gerektiğini söylerler. Durumun vahametinin farkında olan Paz’ın kaçabileceği hiçbir yer yoktur. Gitmeden önce yeni doğan kızını son kez emzirmek ister.
 • Sinekler – 15:30 / Kaderine terk edilmiş bir grup gencin inişli çıkışlı yaşantılarını anlatan filmde, hayat olağan akışıyla devam ederken hayallerin ve gururun kıskacında, tıpkı çürüyen meyvelerin etrafında vızıldayan sinekler gibi, büyüme sancıları çeken bu dört avare genç, hazin ve telafisi olmayan bir sona doğru sürüklenir.
 • Hediye – 15:30 / Evlilik yıldönümlerinde eşine hediye almak isteyen Yusef, kızıyla beraber Batı Şeria’ya doğru yola koyulur. Askerler, kapatılan yollar ve kontrol noktalarını aşıp alışverişe gitmek ne kadar kolay olabilir?

Hayal Bandosu – 18:00 / Tahran’daki bir şarkı yarışmasına katılmak isteyen Mahla, eşi ve yakın arkadaşıyla beraber güneyden Tahran’a doğru yola çıkar. Yaşadıkları sel felaketinin ardından sahip oldukları her şeyi kaybetseler de umutlarını diri tutarlar. Ancak sel suları altında kalan yollar her seferinde ayrı bir çıkmaza saplanmalarına neden olur. Bir süre sonra, Tahran’a gitmenin kısır bir döngüden ibaret olduğunu fark ederler.

Gölgeler İçinde – 21:00 / Zamansız ve mekansız distopik bir hikayeden oluşan bilim-kurgu türündeki filmde, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan sadık maden işçisi, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlar ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler