8. Boğaziçi Film Festivali’nde Bugün

Festivaller

29 Ekim 2020 Perşembe günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleştiği 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü seçkisinde 22 tanesi kısa olmak üzere 26 farklı film bulunuyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak salonlarda ağırlayan Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü filmlerine ve seans saatlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Sineması‘nda Gösterilecek Olan Filmler

Ulusal Kısa Kurmaca Yarışma Filmleri

 • Binbir Gece – 13:00 / Seyithan, köyde yaşayan bir çocuktur. Yarıyıl tatiline girmeden önce öğretmenleri her çocuğa birer masal verir. Önceleri aldığı masalla pek ilgilenmeyen Seyithan’ın gece televizyon izlerken elektrikler kesilince canı sıkılır ve Seyithan, öğretmeninin verdiği masalı mum ışığında okumaya başlar. Masalın sonunu öğrenmeyi çok isteyen çocuk, kitaptaki diğer masalların peşine düşer. 
 • Büyük İstanbul Depresyonu – 13:00 / Didem ve Ayşe, İstanbul’da yaşayan ve öğrenciliklerinin bitmesinin üzerinden bir süre geçmesine rağmen iş bulamamış iki genç kadındır. Bu iki genç kadının yetişkinliğe adım attıkları ve artık para kazanmaları gereken, insanlık için kısa ancak onlar için asla bitmek bilmeyen bu zaman diliminde geçirdiği günlerin öncekinden ve birbirinden pek de farkı yoktur.
 • Lal – 13:00 / Hiçlikten gelen bir kelimeyle doğan yaratık, hayatta kalmak için kendisinden olan birini yemek zorundadır. Yaratığın söylemeyi başardığı bu kelime ona dostlar, düşmanlar ve yeni avlar getirse de dengeyi kurmak zordur. Büyük kavga kaçınılmazdır ve başa dönmek çok uzun zaman alacaktır.
 • Münhasır – 13:00 / Fazilet, uzun zamandır hasta olan genç kızının ölümünün ardından yapayalnız kalmıştır. Ölüm duygusuyla baş etmeye çalışırken, cenazede eline tutuşturulan bir paket, onu zor bir arayışın içine sürükler. Paketle ilgili fikir almak için çaldığı her kapı, Fazilet için paketi daha da önemli kılacaktır.
 • Tapınak – 13:00 / Mevlüt, bir konteyner parkında gece bekçisidir. Tüm çabalarına rağmen bekçi köpeği gibi havlamamakta direnen yeni köpeği eğitmek için sıra dışı yöntemlere başvuran Mevlüt’ün sakin gece nöbetleri, bir otobüs dolusu yaşlı turistin ziyaretiyle son bulur. Madam İrini, büyük babasının mezarının bu konteyner parkında olduğunu iddia ediyordur. Gizemli otobüs ziyaretlerinin her gece tekrarlanmaya başlamasıyla Mevlüt’ün bastırdığı korkular da ortaya çıkar.
 • Toz Olmak – 13:00 / Elif, kocasıyla beraber Fransa’da kaçak çalışan bir mültecidir. Biriken borçları ve paralarını ödemeyen patronları nedeniyle kocası Türkiye’ye dönmeye karar verir. Ancak Elif, oğluna iyi bir gelecek sunmak için pes etmemekte kararlıdır.
 • Derinlik Algısı – 15:30 / Genç ve başarılı bir yüzücü olan Ferhan, yaklaşan yarışlarda rekor kırmak ister ancak kırmaya çalıştığı rekor annesine aittir. Annesinin son zamanlarda kötüye giden sağlık durumuysa Ferhan’ı strese sokmaktadır.
 • Geri Dönüşüm – 15:30 / Mezarcı yeni gelecek cenazeler için hazırlık yapmakta, her çukur kazdığında kendi ölümünü merak etmektedir. O gün vefat eden Leyla’nın naaşını gözyaşları içinde mezara indirmeye çalışan oğlu, mezarın içinde beyaz bir kumaş parçası fark eder. Kumaş parçasını çıkarmaya çalışırken bunun bir elbise olduğunu anlar ve toprağı kazdıkça gömülmüş bir genç kadın bedeni bulur. Yüzündeki toprak kaldırıldığında içine derin bir nefes çekerek gözünü açan kadın kimdir?  
 • Kısmet – 15:30 / Genç bir kızın, istediği kişiyle evlenmek için babasıyla girdiği pazarlık, ailesinin saklı kirli çamaşırlarını ortaya dökmesine sebep olacaktır.
 • Konuşma – 15:30 / Yüzünü hiç görmediğimiz iki yaşındaki karaktere heyecan içindeki anne ve babası “konuş” diyerek baskı kurar. Altı yaşına geldiğinde artık çok konuşan biridir. Fakat bu defa anne ve babası “konuşma” diyerek onu susturmaya çalışır. Film boyunca karşımıza peş peşe çıkan dramatik anlar “konuş-konuşma” şeklinde devam eder. Kahramanımız bu baskıya daha fazla dayanamaz ve hayattan kopar.
 • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – 15:30 / Otuz iki yıl sonra sıradan bir gün. Bütün cesaretini toplayarak babasının karşısına çıkan oğlu artık onunla yaşamayacağını ve evi terk edeceğini söyler. Çantası sırtındadır. Hem kendini hem de bilmediği bir yaşamı keşfetme arzusundadır. Bu arzuyu gerçekleştirmek sandığından zor olacaktır. Film, baba-oğul ilişkisi üzerinden insanlar arasındaki iletişimsizliğin ve yabancılaşmanın mikro düzeyde bir izdüşümünü ortaya koyuyor.
 • Yara – 15:30 / Doktor Bahar, oğlu Mert’in doğum günü kutlaması sırasında aldığı telefonla, ölüm raporu hazırlamak üzere yaşlı bir adamın evine gider. Bu görev, Bahar için mesleki bir rutin gibi görünse de gelininin itirafıyla rutin olmaktan çıkarak Bahar’ı vicdanı ve kariyeri arasında bırakır.  

Kurye – 18:00 / İş adamı Greville ve kuralcı ama sıcakkanlı bir ev hanımı olan eşi Sheila, İngilizlere özgü sade bir yaşam sürüyordur. Bir köstebeğin Sovyetler Birliği hükümetine sızdığını öğrenen Britanya istihbarat ajanı Dickie Franks ve CIA çalışanı Emily Donovan, sıradan yaşantısı sebebiyle göreve Greville’i çağırır. Kendini siyasi çatışmaların içinde bulan adam bir yandan Küba Füze Krizine son vermeye çabalarken, diğer yandan muhbiri Oleg’le yakınlaşır. Sheila’nın gizli görevden şüphelenmesi ve Sovyetlerin komployu fark etmesiyle Greville hiç de sıradan olmadığını kanıtlayacaktır.

Salinger Yılım – 21:00 / Joanna’nın hayali yazar olmaktır ancak 90’ların New York’unda bu engebeli bir yoldur. Genç kadın, edebiyat ajanı Margaret’ın asistanlığını yapmaya başlayınca işine dört elle sarılır. Susmayan telefonlara, eski kafalı ve inatçı patronunun taleplerine rağmen hevesini korumayı başarır. Ajansta olup biten her şey tek bir kişinin, kült yazar J.D. Salinger’ın etrafında dönüyor gibidir. Hayran mektuplarını yanıtlayan Joanna, Salinger’ın hayaleti olarak kendi özgün üslubunu aramaya koyulur.

Kadıköy Sineması’nda Gösterilecek Olan Filmler

Uluslararası Kısa Kurmaca Film Yarışması

 • Cennete Yolculuk – 13:00 / 50 yaşındaki Madam Tam, çıktığı Mekong deltası turunda lise aşkıyla karşılaşır. Yeniden bir araya gelme ihtimalleri onu umutlandırır ancak belki de aşkı tek taraflıdır.
 • İyi Geceler – 13:00 / Gana’da güneşli bir gün. Mahalleye giren bir yabancı, oyun oynayan iki çocuğu gizemli bir yolculuğa çıkarır. Üçü o kadar iyi anlaşırlar ki yabancı asıl niyetini gözden geçirmek zorunda kalır.
 • Maradona’nın Ayakları – 13:00 / 1990 Dünya Kupası albümündeki çıkartmaları tamamlayıp atari kazanmak isteyen iki Filistinli çocuk, Maradona’nın ayaklarının olduğu son parçayı aramaya koyulur. 
 • Nina – 13:00 / Nina, boyunduruğu altında yaşadığı ve onu İspanya sokaklarında yankesicilik yapmaya zorlayan Vassil’in yanında kendini çaresiz hisseder. Ondan kurtulmaya dünden hazırdır.  
 • Nehirin Sessizliği – 13:00 / Amazon nehrindeki yüzen bir evde babasıyla yaşayan dokuz yaşındaki Juan, yağmur ormanlarına yaptığı düşsel yolculukta babası hakkındaki gerçeği öğrenir.
 • Uygarlık Tarihi – 15:30 / Indria, yeni bir hayata başlama umuduyla Londra’ya taşınma kararı alır. Gitmeden önceki son gününde, ardında bırakacaklarını keşfe çıkar.
 • Yüzünü Unutmaktan Korkuyorum – 15:30 / Sevgilisinden tam 82 gündür ayrı kalan Adam, ne pahasına olursa olsun onu yeniden görmek için zorlu bir yola girmeyi göze alır.  
 • Son Gece – 15:30 / Bir geceyarısı, Paz’ın sığındığı aile evinin kapısını iki Falanjist muhafızı çalar. Onu karakola götürmeleri gerektiğini söylerler. Durumun vahametinin farkında olan Paz’ın kaçabileceği hiçbir yer yoktur. Gitmeden önce yeni doğan kızını son kez emzirmek ister.
 • Sinekler – 15:30 / Kaderine terk edilmiş bir grup gencin inişli çıkışlı yaşantılarını anlatan filmde, hayat olağan akışıyla devam ederken hayallerin ve gururun kıskacında, tıpkı çürüyen meyvelerin etrafında vızıldayan sinekler gibi, büyüme sancıları çeken bu dört avare genç, hazin ve telafisi olmayan bir sona doğru sürüklenir.
 • Hediye – 15:30 / Evlilik yıldönümlerinde eşine hediye almak isteyen Yusef, kızıyla beraber Batı Şeria’ya doğru yola koyulur. Askerler, kapatılan yollar ve kontrol noktalarını aşıp alışverişe gitmek ne kadar kolay olabilir?

Hayal Bandosu – 18:00 / Tahran’daki bir şarkı yarışmasına katılmak isteyen Mahla, eşi ve yakın arkadaşıyla beraber güneyden Tahran’a doğru yola çıkar. Yaşadıkları sel felaketinin ardından sahip oldukları her şeyi kaybetseler de umutlarını diri tutarlar. Ancak sel suları altında kalan yollar her seferinde ayrı bir çıkmaza saplanmalarına neden olur. Bir süre sonra, Tahran’a gitmenin kısır bir döngüden ibaret olduğunu fark ederler.

Gölgeler İçinde – 21:00 / Zamansız ve mekansız distopik bir hikayeden oluşan bilim-kurgu türündeki filmde, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan sadık maden işçisi, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlar ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up