8. Boğaziçi Film Festivali’nde Bugün

Festivaller

28 Ekim 2020 Çarşamba günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleştiği 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü seçkisinde 8 tanesi kısa film olmak üzere 14 farklı film bulunuyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak salonlarda ağırlayan Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü filmlerine ve seans saatlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Sineması‘nda Gösterilecek Olan Filmler

Adliye – 13:00 / İtalya’daki adalet sarayında bir davanın karar günü. Duruşma salonundaki sanık kürsüsünde genç bir suçlu ve gencin suç ortağını silahla vurup öldüren bir benzin istasyonu görevlisi oturuyor. Filmde resmi ilişkiler, cübbeler, sorgulamalar, kanıtlar ve tanıkların yanı sıra duruşma salonunun dışında neler olup bittiğini; koridorları, yazıhaneleri, mübaşirleri, sanığın ve maktulün duruşma salonunun önünde bekleyen aileleri, çocukları ve eşlerini de görüyoruz.

İçimdeki Ada – 15:30 / Genç bir satranç ustası olan Seymour, babası ve koçunun duygusal istismarlarıyla, tamamen onların hakimiyeti altında yaşar. Dünya şampiyonluğu maçından hemen önce sinir krizi geçiren genç yetenek, yabani atlarla yaşayan ihtiyar bir adamdan başka kimsenin olmadığı bir adada soluğu alır. Burada sahne ışıklarından uzakta, özgürlüğü ve huzuru yakalar. Ancak dünya kupasına sayılı günler kala, firari ustayı bulmak için devlet çapında bir seferberlik başlatılmıştır.

Vahşi Bölge – 18:00 / Annesinin trajik ölümünün ardından genç Ida, üç yetişkin oğluyla yaşayan teyzesi Bodil’in yanına yerleşmek zorunda kalır. Yeni evinde tattığı yakınlık ve birlik duyguları ilk zamanlar ona huzur verir. Ancak aile bireylerinin suça yatkınlığı ve istismara dayalı yaşam tarzları yüzünden şiddeti, bağımlılığı ve sindirmeleri olağan karşılamaya başlar. Sevgi ve şiddeti birbirinden ayıramadığını fark ettiğindeyse artık çok geçtir. Bir zamanlar annesinin cevap aradığı soruyu şimdi kendisinin sorması gerekir: Ailen için ne kadar ileri gidebilirsin?

Şeytan Yoktur – 21:00 / Film, günümüz İran’ında uygulanan idam cezasını anlatan dört farklı öyküden oluşuyor. İlk öykü, yaşam konforu için ağır bir ahlaki bedel ödemek zorunda kalan orta sınıf bir aile babasını konu alıyor. İdam cezasını infaz etmekle yükümlü olan acemi erlerin öyküsünü inceleyen ikinci ve üçüncü bölümler, böylesi bir baskının beraberinde getirdiği gerilim ve huzursuzluğa ışık tutuyor. Aile sırlarına odaklanan son bölümündeyse film son derece etkileyici bir final yapıyor.

Kadıköy Sineması’nda Gösterilecek Olan Filmler

Ulusal Kısa Belgesel Yarışma Filmleri

  • Bisikletçi – 13:00 / Genç ve siyahi bir bisikletçi, ilk kez maraton yarışına katılarak Güney Afrika gettolarının ötesinde bir hayatı hayal etmeyi öğrenir.
  • Bu da mı Gol Değil? – 13:00 / Azize çok küçük yaşta babasını kaybettiğinde ailesi, amcasının yaşadığı köye taşınır. Kardeşlerine göz kulak olması için gönderildiği ilkokulda hayatını değiştirecek futbolla tanışır. Hayatı boyunca futbolun peşinden koşar ve bu nedenle evlenmez. Tam umudunu kaybetmeye başladığı sırada, 48 yaşında lisanslı futbolcu olur. Ancak bir kadın futbolcu için mücadele asla bitmeyecektir.
  • Seval – 13:00 / Babasının 1980’lı yıllarda işlediği bir suçtan dolayı annesinin de hapse girmesiyle cezaevinde dünyaya gelen Seval, ailesinin ve kendisinin yaşamış olduğu tüm zorluklara rağmen çocuk ruhunu hiç yitirmeden Adana’nın Aladağ ilçesinin dağlarında, babası ve kedisiyle birlikte mütevazi bir yaşam sürmektedir.
  • Sürgünde Bir Yıl – 13:00 / Genç bir Suriyeli göçmenin İstanbul’daki ilk yılını anlatan film, ülkesinin dışında, şehrin kalabalığında, belirsizlik içinde geçen anları ve hatıraları, görüntüler ve karmaşık düşüncelerle harmanlarken ne ülkesine, ne başka bir yere gidebilen, ne de yaşadığı yerde kabul gören sürgündeki adamın varoluşuna tanıklık ediyoruz.  
  • Âşık Feymani – 15:30 / Çukurova aşıklık geleneğinin yaşayan son temsilcilerinden olan 77 yaşındaki Türk halk şairi Osman Taşkaya’nın yaşam öyküsüdür. Badeli aşık Feymani’nin ilkokul mezunu olmasına rağmen kendini geliştirmekten ve aşıklık geleneğinin yaşaması için çevresindeki genç aşıkların yetişmesine katkıda bulunmaktan hiç vazgeçmeyişi anlatılmaktadır.
  • Baraka – 15:30 / Film, Adana’nın kenar mahallelerinde güvercin besleyen insanların yaşamlarına ayna tutar.
  • Donuk Bakışlar – 15:30 / Kırklı yaşlarının başında olmalarına rağmen bir huzurevinde yaşayan ikiz kardeşler Tayfun ve Taykan, müziğe büyük bir tutkuyla bağlıdır. Müzik gruplarına Donuk Bakışlar adını veren ikizler, günlerini söz yazıp beste yaparak geçirmektedir. Film, şizofreninin sisleri arasında hakikate dair esrik bir içgörü ve öznelerin birbirine karıştığı bir kardeşlik öyküsü anlatıyor.
  • Yaylacı – 15:30 / Şavşat’ın İmerhev bölgesinde yaşayan Gürcülerin asırlardır sürdürdüğü yaylacılık kültürünü konu alan belgesel film, Cancir yaylasının kültürel yapısı ve estetik dokusunu arka planına alarak, Cancir yaylasında iki ay boyunca yaşayan yaylacı kadınların hayatlarını Heva’nın öyküsü üzerinden işliyor.

Gelincik – 18:00 / Görevinden ayrılan genç komiser Ayhan, gittiği orman evinde kızının gelişini beklerken yeni hayatına uyum sağlamaya çalışır. Ormanda avlanırken yanlışlıkla bir gelincik vurur. Ayhan evde geçmişinden gelen anılarla yüzleşirken bir yandan da kendisine musallat olan gelincikle mücadeleye koyulur. Karşısına çıkan yeni ve tuhaf dostu Karadayı’nın hayatına girmesiyle olaylar zaman içinde mantık sınırlarını aşmaya başlar ve onu gerçekle gerçek olmayanı ayıramaz hale getirir. 

Flaşbellek – 21:00 / Konusunu Suriye’de yaşanan trajik olaylardan alan film, Suriyeli bir rejim askerinin yaralanması ve sonrasında ülkede akan kanı durdurmak için hayatını riske atan bir eyleme girişmesine yoğunlaşmıştır. Kahraman bu yolda hayatını korumakla, insanlığa karşı görevini yerine getirmek arasında seçim yapmak zorundadır. Kararı, insan onurunu korumak yönünde olur.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up