8. Boğaziçi Film Festivali’nde Bugün

Festivaller

27 Ekim 2020 Salı günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleştiği 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü seçkisinde 8 farklı film bulunuyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak salonlarda ağırlayan Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü filmlerine ve seans saatlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Sineması‘nda Gösterilecek Olan Filmler

Salınger Yılım – 13:00 / Joanna’nın hayali yazar olmaktır ancak 90’ların New York’unda bu engebeli bir yoldur. Genç kadın, edebiyat ajanı Margaret’ın asistanlığını yapmaya başlayınca işine dört elle sarılır. Susmayan telefonlara, eski kafalı ve inatçı patronunun taleplerine rağmen hevesini korumayı başarır. Ajansta olup biten her şey tek bir kişinin, kült yazar J.D. Salinger’ın etrafında dönüyor gibidir. Hayran mektuplarını yanıtlayan Joanna, Salinger’ın hayaleti olarak kendi özgün üslubunu aramaya koyulur.

Odaklan Babaanne – 15:30 / Eski Yugoslavya’nın farklı yerlerine dağılmış geniş bir ailenin üyeleri, yaşlı annelerinin ölüm döşeğinde bir araya gelir. Doktor kaçınılmaz sona dakikalar kaldığını söylemiştir ancak bu öngörüsü boşa çıkar. Günlerce süren gergin bekleyiş yerini aile içi münakaşalara ve entrikalara bırakacaktır. Akrabalar arasında mirasın ve Saraybosna’daki büyük evin nasıl paylaşılacağına dair kavgalar baş gösterir. Babaanneyse durumu gitgide kötüleştiği halde tartışmalara katılmaktan zevk duyar. Belki de onu hayatta tutan şey budur.

Güzel Günler Bizi Bekler – 18:00 / İnternetin henüz emekleme çağında ve gazetelerin revaçta olduğu yıllar. Gazeteci olma hayali kuran 26 yaşındaki Han Dong, Pekin’in itibarlı gazetelerinden birinde staj şansı yakalar. Bölgedeki maden felaketine dair haberi ilgiyle karşılandıktan sonra editörünün saygısını kazanınca, daha çok ilgi görecek bir konuya; ilaç dolandırıcılarına dair haber yapmak ister. Ancak haberin çıkmasına az bir zaman kala, başarısının ülkedeki milyonlarca insana, hatta en yakınlarına ağır bir bedel ödetebileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorundadır.

Güneşin Çocukları – 21:00 / Ali ve üç arkadaşı, hızlı para kazanarak ailelerinin geçimine destek olmak amacıyla tamircide çalışır ve ufak tefek suçlara bulaşırlar. Bir gün mucize eseri gizli bir hazinenin yerini öğrenen Ali hemen çete üyelerini bir araya toplar. Ancak yeraltındaki tünelden sızarak hazineye ulaşabilmeleri için öncelikle hazinenin bulunduğu yerin yakınında yer alan, sokak çocukları ve çocuk işçilere eğitim desteği sunan Güneş Okulu’na kaydolmaları gerekiyordur.

Kadıköy Sineması’nda Gösterilecek Olan Filmler

Şeytan Yoktur – 13:00 / Film, günümüz İran’ında uygulanan idam cezasını anlatan dört farklı öyküden oluşuyor. İlk öykü, yaşam konforu için ağır bir ahlaki bedel ödemek zorunda kalan orta sınıf bir aile babasını konu alıyor. İdam cezasını infaz etmekle yükümlü olan acemi erlerin öyküsünü inceleyen ikinci ve üçüncü bölümler, böylesi bir baskının beraberinde getirdiği gerilim ve huzursuzluğa ışık tutuyor. Aile sırlarına odaklanan son bölümündeyse film son derece etkileyici bir final yapıyor.

Ölü Ekmeği – 15:30 / 60’lı yılların Anadolu’sunda, yaşı ilerlemiş söz ustası Aşık Ziyeddin, tükenmekte olan mesleğini devam ettirmesi için bir çırak yetiştirme gayreti içindedir. Mustafa gönlünü kendinden yaşça büyük bir kıza kaptırır. Bir an önce hak aşığı olmak için bade içip kendisiyle ilgilenmeyen Gülbeyaz’ın gönlünü kendine çevirme hayali içindedir. Ancak din, kader, politika ve yoksulluk kazanında yaşayan bölgede çırak Mustafa’nın hayalleri istediği gibi olmayacaktır.  

Kumbara – 18:00 / Orhan kendi halinde bir aile babasıdır. Bir yandan ev kazası yüzünden komaya girmiş annesiyle ilgilenir, bir yandan da kefil olduğu arkadaşı ortadan kaybolduğu için üzerine kalan borcu kapatmakla uğraşır. Bu süreçte ailesiyle de arası açılır ve zamanla baba rolünü kaybeder. Borcu kapatmak için anketörlük ve taksi şoförlüğü gibi ek iş denemelerine giren Orhan, giderek başka bir adam haline gelir.

Mavzer – 21:00 / Veysi bir sabah oğlu Mustafa’yla, koyunlarının bulunduğu ağıla gider. O esnada bir kurt sürüsü ağıla saldırır ve Veysi’nin koyunlarının büyük bir kısmı telef olur. Saldırı sonrasında koyunlarını ve kendisini korumak için bir mavzer edinmeyi kafasına koyan Veysi, sonunda kendisini kurdu alt etmeye çalışırken bulur. Bu düelloya babasının mirası için kavga ettiği kardeşi Bekir de dahil olacaktır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up