8. Boğaziçi Film Festivali’nde Bugün

Festivaller

26 Ekim 2020 Pazartesi günü Boğaziçi Film Festivali kapsamında gösterilecek filmler ve seans saatleri belli oldu.

Film gösterimlerinin fiziki olarak Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında gerçekleştiği 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü seçkisinde 8 farklı film bulunuyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla sinemaseverleri sosyal mesafe kurallarına uyarak salonlarda ağırlayan Boğaziçi Film Festivali‘nin bugünkü filmlerine ve seans saatlerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Beyoğlu Sineması‘nda Gösterilecek Olan Filmler

Zana – 13:00 / Geçmişin yüklerinden bir türlü kurtulamayan Kosovalı bir kadın, çocuk doğuramadığı için ailesinden şifacılara gitmesi yönünde baskı görürken, annelik beklentilerini savaştan doğan vahşetin kalıntılarıyla uzlaştırmak için çabalar.

Kodokushi – 15:30 / Norihito, yalnız ölenlerin evlerini temizleyen bir şirkette çalışmaktadır. Karşılaştığı yalnız ölümler onu kendi geçmişiyle yüzleşmeye iter ancak bu çaba beklenmedik yeni sorunlara da yol açar. Yaşlı Muramatsu’ysa toplumsal bir tecritte sessizce hayatını yaşamaktadır. Yaklaşan Sakura Festivali onun kaderini değiştirmek için bir umut oluşturur. Dünyada var olmak için kendine bir sebep bulabilecek midir?

Gelincik – 18:00 / Görevinden ayrılan genç komiser Ayhan, gittiği orman evinde kızının gelişini beklerken yeni hayatına uyum sağlamaya çalışır. Ormanda avlanırken yanlışlıkla bir gelincik vurur. Ayhan evde geçmişinden gelen anılarla yüzleşirken bir yandan da kendisine musallat olan gelincikle mücadeleye koyulur. Karşısına çıkan yeni ve tuhaf dostu Karadayı’nın hayatına girmesiyle olaylar zaman içinde mantık sınırlarını aşmaya başlar ve onu gerçekle gerçek olmayanı ayıramaz hale getirir. 

Gölgeler İçinde – 21:00 / Zamansız ve mekansız distopik bir hikayeden oluşan bilim-kurgu türündeki filmde, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan sadık maden işçisi, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlar ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşir.

Kadıköy Sineması’nda Gösterilecek Olan Filmler

Güzel Günler Bizi Bekler – 13:00 / İnternetin henüz emekleme çağında ve gazetelerin revaçta olduğu yıllar. Gazeteci olma hayali kuran 26 yaşındaki Han Dong, Pekin’in itibarlı gazetelerinden birinde staj şansı yakalar. Bölgedeki maden felaketine dair haberi ilgiyle karşılandıktan sonra editörünün saygısını kazanınca, daha çok ilgi görecek bir konuya; ilaç dolandırıcılarına dair haber yapmak ister. Ancak haberin çıkmasına az bir zaman kala, başarısının ülkedeki milyonlarca insana, hatta en yakınlarına ağır bir bedel ödetebileceği gerçeğiyle yüzleşmek zorundadır.

Sadece Farklı – 15:30 / Fikret kütüphanede çalışıyordur. Evlidir ve on yaşında bir erkek çocuk babasıdır. Tam anlamıyla rutin bir hayatı vardır. Karısının evi terk etmesiyle günlük hayatını sürdürebilme becerisini yitirir. Oğlu bir anda babasının babası konumunda bulur kendini. Filmde, yüksek fonksiyonlu otizmli bir babayla “normal” oğlunun hikayesi anlatılır.

Koku – 18:00 / Felsefe profesörü İlhan, menopoza girmek üzere olduğunu öğrenince bir an önce çocuk sahibi olmak ister. Annesinin, erkek kardeşlerine olan düşkünlüğü yüzünden eksik ve yarım sevgilerle büyümüştür. Psikoloji yüksek lisans öğrencisi Mustafa’yla para karşılığında anlaşarak hamile kalır. Sıkıntılı hamilelik sürecini Mustafa’nın ailesinin Malatya’daki köyünde atlatması gerekir. Köyde, ninesini yeni kaybetmiş sağır ve dilsiz bir kızla yolları kesişir. Küçük kız, ninesinin nergis kokusunu anımsatan parfümü nedeniyle İlhan’a bir anda bağlanır. İlhan gerçek ve karşılıksız sevginin ne demek olduğunu Zel’den öğrenecektir.

Kurye – 21:00 / İş adamı Greville ve kuralcı ama sıcakkanlı bir ev hanımı olan eşi Sheila, İngilizlere özgü sade bir yaşam sürüyordur. Bir köstebeğin Sovyetler Birliği hükümetine sızdığını öğrenen Britanya istihbarat ajanı Dickie Franks ve CIA çalışanı Emily Donovan, sıradan yaşantısı sebebiyle göreve Greville’i çağırır. Kendini siyasi çatışmaların içinde bulan adam bir yandan Küba Füze Krizine son vermeye çabalarken, diğer yandan muhbiri Oleg’le yakınlaşır. Sheila’nın gizli görevden şüphelenmesi ve Sovyetlerin komployu fark etmesiyle Greville hiç de sıradan olmadığını kanıtlayacaktır.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up