73. Cannes Film Festivali’nde Gösterilmesi Beklenen Filmler

Liste

Sinema tarihinin en prestijli festivali olan Cannes Film Festivali, koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. 12-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenmesi beklenen festivalin Haziran sonuna doğru yapılacağı -net bir bilgi olmasa da- söylendi.

Geçtiğimiz yıla damga Parasite ve Once Upon a Time… in Hollywood gibi önemli yapımların gösterimlerinin gerçekleştiği festivalde bu yıl da iddialı filmlerin yer alacağı düşünülüyor.

Aslan Carax, Wes Anderson, Edgar Wright ve Christopher Nolan‘ın filmlerinin de yer aldığı önemli yapımlar listemizde.

ADN – Maïwenn

ADN, büyükbabasının ölümü ile büyük bir kimlik krizi yaşayan genç bir kadının hikayesini konu ediyor. Neige, Cezayirli büyükbabası tarafından büyütülen genç bir kadındır. Kendisini sorunlu ailesine karşı koruyan, hayatta en değer verdiği kişi olan büyükbabasının ölümü Neige için büyük bir yıkım olur. Yaşadığı acının yanı sıra büyükbabasının ölümü Neige için derin bir kimlik krizinin yaşanmasına neden olur.

Annette (2020) – Aslan Carax

Annette, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor. Annette, Holy Motors ile tanınan Fransız yönetmen Leos Carax’ın ilk İngilizce dilindeki filmi. Filmin kadrosunda Adam Driver ve Rihanna bulunuyor.

Bergman Island (2020) – Mia Hansen-Løve

Bergman Island’a bir çift, gelecek filmleri için senaryo yazmak üzere bir adada intivaya çekilir. Gittikleri yer, Ingmar Bergman’a ilham veren bir adadır. Yaz boyunca orada kalan çift için zamanla hayal ile gerçek birbirine karışmaya başlar. Gerçekler bulanıklaşmaya başlar ve adanın vahşi doğasına teslim olurlar.

Asa ga Kuru (2020) – Naomi Kawase

Mizuki Tsujimura’nın 2015 romanından uyarlanan öykü, çocuğunu evlat edinen ve bebeğini evlatlık veren iki kadının hayatlarını konu alıyor.

The French Dispatch (2020) – Wes Anderson

1950’li yıllarda geçen The French Dispatch, Paris’te bir Amerikan gazete bürosunda çalışan Amerikalı gazetecilere odaklanıyor.

The Hill Where Lionesses Roar -Luàna Bajrami 

Film, Kosova’daki bir köyde yaşayan üç kızın hikayesine odaklanıyor. Kasabanın günlük rutinlerinin monotonluğunu kırmaya karar veren üç genç bir çete kurup, yerel işletmeleri soymaya karar verir. Filmin 2020 baharında vizyona girmesi planlanıyordu.

Home – Franka Potente

Home, hapishaneden çıktıktan sonra yeni bir hayata başlamak için evine dönen bir adamın hikayesini konu ediyor. Marvin Hacks, hapishanede geçirdiği yirmi yılın ardından özgürlüğüne kavuşunca memleketine geri döner. Hayata yeniden adapte olmaya çalışan Marvin, çok geçmeden yaşadığı yerdeki insanların işlediği vahşeti unutmadıklarını fark eder. Marvin, çevresindeki insanların düşmanlığına rağmen topluma yeniden karışabilmek için elinden geleni yapar.

Last Night in Soho (2020) – Edgar Wright

Yönetmen koltuğunda Edgar Wright’ın oturduğu korku türündeki filmin oyuncu kadrosunda Anya Taylor-Joy, Thomasin McKenzie, Matt Smith, Diana Rigg, Terence Stamp gibi isimler yer alıyor.

Film, 60’lı yıllarda yaşayan bir karaktere odaklanıyor.

Mandibules (2020) – Quentin Dupieux

Le Daim ve Réalité filmlerine imza atan Fransız yönetmen Quentin Dupieux’in imzasını taşıyan film iki arkadaşın dev bir sineği para kazanmak adına evcilleştirmesini konu alıyor.

İki arkadaş bir arabanın bagajında ​​dev bir sinek keşfeder ve onunla para kazanmak için evcilleştirmeye karar verir.

Memoria (2020) – Apichatpong Weerasethakul

2010 yapımı Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor – Loong Boonmee raleuk chat filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan Taylandlı yönetmen Apichatpong Weerasethakul‘un yeni filmi Memoria, hastalanan kardeşini ziyaret etmek için Kolombiya’ya giden genç bir kadına odaklanıyor.

Miss Marx (2020) – Susanna Nicchiarelli

İtalyan yönetmen Susanna Nicchiarelli’nin imzasını taşıyan film 19.yüzyıl İngiltere’sinde Karl Marx’ın en küçük kızının hayatına odaklanıyor.

Mona Lisa and the Blood Moon – Ana Lily Amirpour  

Mona Lisa and the Blood Moon, olağandışı güçlere sahip olan genç bir kızın hikayesini konu ediyor. Psikiyatri kliniğinde kalan genç bir kız, buradan ayrılarak New Orleans’a gider. Burada kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen kızın, tehlikeli güçleri vardır. Tek başına hayatta kalmaya çalışan kız, hem kendisini hem de başkalarını tehlikeye atmamak için güçlerini kontrol altında tutmamayı öğrenmek için çabalar.

My Donkey, My Lover, and I – Caroline Vignal

Bir okul öğretmeni olan Antoinette, öğrencilerinin babasından biri olan gizli sevgilisi Vladimir ile yaz tatiline çıkmayı dört gözle bekliyor. Film çiftin başına gelen komediyi konu alıyor.

Peninsula – Yeon Sang-Ho

Film, Kore’deki zombi salgını sonrasında hükümet otoritesi yok edilmesi ve mekanın coğrafi özellikleri dışında hiçbir şey kalmama hikayesini konu alıyor.

Summerland (2020) – Jessica Swale

Summerland, II. Dünya Savaşı sırasında memleketlerinden gönderilen çocuklardan birine bakan genç bir kadının hikayesini konu ediyor. II. Dünya Savaşı sırasında birçok çocuk bombalanmalar nedeniyle memleketlerinden tahliye edilerek çevre şehirlerde yaşayan insanların evine yerleştirilir. Tahliye edilen çocuklara bakanlardan biri de Alice adında bir kadındır. Alice, evine gelen çocuğa bakacağına söz verse de bir süre sonra ondan kurtulmak ister. Ancak çocukla zaman geçirip birbirlerini tanımaya başladıkça Alice, bu ilişkinin geçmişin sırlarını çözmenin anahtarı olduğunu fark eder.

Soul (2020) – Pete Docter, Kemp Powers 

Orta okul müzik öğretmeni Joe Gardner, bir jazz grubu ile birlikte çalışan jazz piyanisti olmanın hayalini kuruyordur. Bunun ardından ilk müzisyenlik deneyimini edinir. New York sokaklarında gezinen adam, birden bire kendini kanalizasyona düşerken bulur. Ancak burası aslında farklı bir dünyaya açılıyordur. Şimdi ise Dünya’ya nasıl geri döneceğini bulması gerekmektedir.

Soeurs (2020) – Yamina Benguigui

Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapan Inch’Allah Dimanche filmiyle tanınan Yamina Benguigui, kariyerine uzun süre belgesellerle devam etmişti. Yönetmenin yeni filmi Soeurs ile beyaz perdeye nasıl bir dönüş yapacağı merak konusu.

Eté 85 (2020) – François Ozon

Normandiya sahilinde alabora meydana geldiğinde 16 yaşındaki Alexis ölümle burun buruna gelir. 18 yaşındaki David ise kahramanca davranarak Alexis’in hayatını kurtarır. Alexis, hayatının kurtulması ile birlikte bu tatsız durum vesilesiyle hayallerindeki arkadaş ile tanışmış olur. Ancak Alexis için bu rüya bir yazdan daha uzun sürebilecek midir?

Tenet (2020) – Christopher Nolan

Christopher Nolan’ın kendi yazdığı senaryodan beyaz perdeye taşınan Tenet’in hikayesi, “uluslararası casusluk dünyası içerisinde şekillen epik bir aksiyon” olarak duyuruldu.

Time (2020) – Garrett Bradley

Time, 60 yıl hapis cezasına çarptırılan kocasının özgürlüğüne kavuşması için mücadele eden bir kadının hikayesini konu ediyor. Fox Rich, altı çocuğunu büyütmeye çalışırken bir yandan da 60 yıl hapis cezası olan kocası Rob’un serbest bırakılması için savaşır.

Top Gun: Maverick (2020) – Joseph Kosinski

1986 tarihli, başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis’in paylaştıkları Top Gun’ın devam halkası olan Top Gun: Maverick’ın başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor. Tom Cruise, ilk filmde olduğunu gibi Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete Mitchell olarak hayranlarının karşısına çıkacak. Filmin yönetmenliğini ise Joseph Kosinski üstleniyor.

Tre Piani (2020) – Nanni Moretti

Film, aynı burjuva içinde bulunan ve aynı dairede yaşayan üç ailenin hikayesine odaklanıyor.

Adam Leon’un Yeni Projesi

Adam Leon’un konusu gizli tutulan ve henüz ismi dahi belli olmayan filmini, 73.Cannes Film Festivali’nde gösterilmesi bekleniyor.

Where Is Anne Frank – Ari Folman

Ari Folman’ın yeni filmi olan Where Is Anne Frank, savaş sonrasında yayımlanan günlüğü ile Yahudi soykırımına ışık tutan Anne Frank’in hikayesi konu alınıyor.

Penceredeki Kadın (The Woman in the Window) – Joe Wright

A. J. Finn’in romanından uyarlanan filmde, kendisini eve kapatan Anna’nın hikayesi anlatılıyor. New York’da bir apartmanda yalnız yaşayan Anna, asla dışarı çıkmaz. Tüm zamanını evde içip, film izleyerek ve komşularını röntgenleyerek geçirir. Anna’nın rutin, sakin yaşantısı evinin tam karşısına taşınan Russell ailesinden sonra altüst olur. Anna, idealindeki aile olarak gördüğü Russell ailesini izlemeye başlar ve bir gün hiç görmemesi gereken bir şey görür.

Kaynak: IndieWire

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up