Bizimle İletişime Geçin

Avrupa Sineması

72. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin 15 Günü Seçkisi Belli Oldu

Gelecek vadeden yönetmenler sinema dünyasıyla buluşuyor.

Yayınlandı

tarihinde

72. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin 15 Günü seçkisinde yer alacak filmler açıklandı.

Her yıl 72. Cannes Film Festivali’ne paralel olarak düzenlenen “Yönetmenlerin 15 Günü” seçkisinde yer alacak filmler belli oldu.

Bu yıl 14 – 25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek 72. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin 15 Günü bölümünde yer alacak filmler arasında Robert Eggers’ın Robert Pattinson ve Willem Dafoe’lu yeni filmi The Lighthouse, Takashi Miike imzalı First Love ve Luca Guadagnino’nun kısa filmi The Staggering Girl var.

The Witch ile sinema dünyasına etkileyici bir giriş yapan Robert Eggers‘ın yeni filmi The Lighthouse, 1920’li ve 1940’lı yılların ekipmanlarını kullanarak 35 mm kamerayla siyah beyaz olarak çekildi. Filmin başrollerinde ise başarılı oyuncu Robert Patttinson ve Willem Dafoe yer alıyor.

Yakın dönem Japonya sinemasının önemli isimlerinden Takashi Miike‘nin yeni filmi First Love ve Luca Guadagnino‘nun Valentino markasını merkezine alan, Julianne Moore’lu kısa filmi The Staggering Girl de seçkide yer alacak. Guadagnino’nun 35 dakikalık yeni filmi seçkinin özel gösterimler bölümünde sinemaseverler ile buluşacak.

72. Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin 15 Günü Seçkisi’nde yer alacak filmler:

Uzun Metraj Filmler

Alice and the Mayor – Nicolas Pariser
And Then We Danced – Levan Akin
The Halt – Lav Diaz
Song Without a Name – Melina León
Deerskin – Quentin Dupieux
Ghost Tropic – Bas Devos
Give Me Liberty – Kirill Mikhanovsky
First Love – Takashi Miike
To Live to Sing – Johnny Ma
Dogs Don’t Wear Pants – Jukka-Pekka Valkeapää
The Lighthouse – Robert Eggers
Lillian – Andreas Horwath
Oļeg – Juris Kursietis
Blow it to Bits – Lech Kowalski
Les Particules – Blaise Harrison
The Orphanage – Shahrbanoo Sadat
Perdrix – Erwan Le Duc
For the Money – Alejo Moguillansky
Sick Sick Sick – Alice Furtado
Tlamess – Ala Eddine Slim
An Easy Girl – Rebecca Zlotowski
Wounds – Babak Anvari
Yves – Benoît Forgeard
Zombi Child – Bertrand Bonello

Özel Gösterimler

Red 11 ve Masterclass – Robert Rodriguez
The Staggering Girl – Luca Guadagnino

Kısa Metraj Filmler

Two Sisters Who Are Not Sisters – Beatrice Gibson
The Marvelous Misadventures of the Stone Lady – Gabriel Abrantes
Grand Bouquet – Nao Yoshigai
Stay Awake, Be Ready – An Pham Thien
Je te tiens – Sergio Caballero
Movements – Dahee Jeong
Olla – Ariane Labed
Piece of Meat – Jerrold Chong & Huang Junxiang
Ghost Pleasure – Morgan Simon
That Which Is to Come Is Just a Promise – Flatform

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Avrupa Sineması

Jean Paul Belmondo Hayatını Kaybetti

88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Jean Paul Belmondo

Pierrot Le Fou, A Bout de Souffle, Breathless ve daha fazla Fransız filminde rol almış usta isim Jean Paul Belmondo, 88 yaşında aramızdan ayrıldı.

Fransız Yeni Dalgası’nın önde gelen isimlerinden biri olan oyuncu Jean Paul Belmondo hayatını kaybetti. 88 yaşındaki oyuncunun vefat haberi avukatı tarafından duyuruldu. Fransız Sineması’nın yıldız ismi kariyeri boyunca toplam 85 filmde rol almıştı.

Pierrot Le Fou, A Bout de Souffle, Breathless gibi kült filmlerin oyuncu kadrosunda yer almış isim, 1960 ve 1980 yılları arasının en ünlü oyuncuları arasında bulunuyordu. 2001 yılında inme nedeniyle ekranlara veda eden Belmondo, 2009’da A Man and His Dog filmiyle ekranlarda son kez görülmüştü.

Okumaya Devam Et

Avrupa Sineması

Ödüllü İtalyan Yazar Paolo Cognettı’nin Romanı “Sekiz Dağ” Film Oluyor

Filmin yönetmenliğini Oscar’a aday gösterilen Felix Van Groeningen ile Charlotte Vandermeersch üstleniyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sekiz Dağ

Paolo Cognetti’nin, Türkiye’de Kafka Kitap’ın yayımladığı ödüllü otobiyografik romanı “Sekiz Dağ” filme çekiliyor!

İtalyan yazar, belgeselci ve editör Paolo Cognetti, Kafka Kitap’ın 2018 yılında okurla buluşturduğu ilk otobiyografik romanı Sekiz Dağ ile uluslararası çapta bilinirlik kazanıp İtalya’da Premio Strega, Fransa’da Prix Médicis Étranger’in de aralarında bulunduğu birçok edebiyat ödülüne layık görüldü. Cognetti’nin, kendi hikâyesini anlatmaya devam ettiği Bıldırcın Karı – Dağ Günlükleri de Nisan 2021’de yine Kafka Kitap logosuyla raflarda yerini aldı. Cognetti’nin İtalyan Alpleri’nde geçirdiği çocukluğuna bir saygı duruşu niteliğindeki romanlar, Yelda Gürlek tarafından İtalyanca aslından dilimize kazandırıldı. Yazarın yine dağlara adanmış olan otobiyografik anlatısı Il ragazzo selvetico da yayınevinin yayın programında yer alıyor.

Şehirdeki yaşamının sıradanlığından bunalan ve bir zamanlar olduğu ‘vahşi çocuğu’ yeniden keşfetmek için kendini yeniden bir dağ evine atan Paolo Cognetti, romanlarında lirik anlatımı ve etkileyici betimlemeleriyle doğanın gücünü, sürekli sorgulayan bir aklın gerekliliğini ve insan ruhunun direncini âdeta anıtlaştırıyor.

Paolo Cognetti’nin, 30’u aşkın dile çevrilmiş modern başyapıtı Sekiz Dağ’dan uyarlanan filmin ise çekimleri devam ediyor. Filmin yönetmenliğini, 2014’te Oscar’a aday gösterilen ve 2016’da Sundance Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Felix Van Groeningen ile Charlotte Vandermeersch üstleniyor. Cognetti’nin senaryosu üzerinde bizzat çalıştığı ve diyalogları denetlediği filmin başrollerini Luca Marinelli, Alessandro Borghi, Filippo Timi ve Elena Lietti paylaşıyor. Valle D’Aosta ile Torino arasında, İtalyan Alpleri’nde, yazarın yaşadığı muhteşem dağ köylerinde gerçekleşen film çekimleri sonbaharda Nepal’de devam edecek.

Okumaya Devam Et

Avrupa Sineması

Wes Anderson Yeni Filmi İçin Sete Hazırlanıyor

Yeni filmin hazırlıkları devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Wes Anderson

Sinemada kullandığı dil ile tanınan usta yönetmen Wes Anderson, Tilda Swinton’lu yeni filminin prodüksiyonu için eylül ayında sete girecek.

Sinemada kullandığı renk yelpazesi ile tanınan usta yönetmen Wes Anderson, yeni filminin çekimlerine eylül ayında başlayacak. Yönetmen başrol için daha önce The French Dispatch, The Isle of Dogs, The Grand Budapest Hotel ve Moonrise Kingdom gibi filmlerde birlikte çalıştığı isim Tilda Swinton ile tekrar bir araya gelecek.

Anderson‘ın ayrıntılı bilgi paylaşmak için erken olduğunu açıkladığı film, ilk zamanlarda Roma’da çekilmesi planlanıyordu fakat İspanya’da iki aydır set hazırlığı olduğu biliniyor. Madrid’in güneydoğusundaki küçük bir kasaba olan Chinchón’da set hazırlıklarının sürdüğü filmin setinde, çöl manzaralarının hazırlandığı biliniyor.

The French Dispatch ile 2021Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapacak olan yönetmenin yeni filmi hakkında detaylı bilgilerin, gelecek günlerde duyurulması bekleniyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler