70. Venedik Film Festivali Başladı

Festivaller

Bu yıl 70’incisi düzenlenen Venedik Film Festivali’nin açılışı Lido Yarımadası’nda yapıldı.

Köksüz

Festivalin açılışında, başrollerini George Clooney ve Sandra Bullock’un paylaştığı, Yerçekimi (The Gravity) filmi gösterildi.

Yerçekimi’ni Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron yönetti. Film, bir kaza sonucu uzay boşluğunda yapayalnız kalan iki bilim insanın hikayesini anlatıyor.

Festivalde bu yıl, 54 uzun metrajlı film sinemaseverlerle buluşacak. Bu filmlerden 52’sinin dünya prömiyeri Venedik’te gerçekleştirilecek.

İngiliz Stephen Frears, Japon Hayao Miyazaki ve Amerikalı Terry Gilliam gibi ünlü isimlerin yapıtlarının da aralarında bulunduğu filmler, Bernardo Bertolucci yönetimindeki jürinin beğenisine sunulacak. Jüride Bertolucci’ye, Andrea Arnold, Carrie Fisher, Virginie Ledoyen, Pablo Larrain, Renato Berta, Martina Geddeck, Ryuchi Sakamoto ve Jiang Wen eşlik ediyor.

Bu yıl aralarında İngiliz Stephan Frears, Japon Hayao Miyazaki ve Amerikalı Terry Gilliam gibi isimlerin yer aldığı çok sayıda ünlü yönetmenin 20 filmi Altın Aslan için yarışacak. Festivalde iddialı filmler arasında bir Alman yapımı da var. Aile içi şiddeti anlatan Polisin Karısı – Die Frau des Polizisten adlı film, favoriler arasında gösteriliyor.

Festivale Türkiye’den yönetmen Deniz Akçay Katıksız’ın, Köksüz filmi, genç yönetmenlerin yapıtları için verilen Geleceğin Aslanı ödülü için yarışacak.

Filmin başrollerinde Ahu Türkpençe, Lale Başar ve Savaş Alp Başar oynadı.

Orizzonti Kısa Film Yarışması’nda ise Bülent Öztürk’ün Küçük Pencereli Evler filmi ödül için yarışacak. Filmin dünya prömiyeri de Venedik’te yapılacak. Filmde, 22 yaşındaki evli bir kadın olan Dilan’ın komşu köydeki genç bir adama duyduğu yasak aşka karşılık ödediği bedel anlatılıyor.

Festivale kısa filmiyle katılan diğer Türk yönetmen ise Semih Kaplanoğlu. Kaplanoğlu’nun filmi 70. yıla özel çekilen 70 yönetmenden 70 Kısa Film projesinde yer aldı. Festivalin Gelecek Yeniden bölümünde gösterilecek filmde Bernardo Bertolucci ve Claire Denis gibi son 20 yıla damga vurmuş isimlerin kısa filmleri var.

Venedik Film Festivali’nde tüm zamanların en ünlü korku filmi Şeytan’ın (The Exorcist) yönetmeni William Friedkin’e Hayat Boyu Başarı Ödülü verildi.

1973 tarihli özgün adı The Exorcist olan film tüm zamanların en korkunç filmi sayılıyor. William Peter Blatty’nin aynı adlı romanından uyarlanan film, 12 yaşında psikolojik rahatsızlıkları olan bir kız çocuğunun tedavisi için doktorlar tıpta karşılığını bulamazlar ve çaresiz anne şeytan çıkarma yöntemleri için iki rahibe başvurur.

Festival, 7 Eylül akşamı yapılacak ödül töreniyle son bulacak.

70. Venedik Film Festivali

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up