70. Berlin Film Festivali Başladı

Avrupa Sineması
70. Uluslararası Berlin Festivali, Kanadalı yönetmen Phlippe Falardeau’nun My Salinger Year adlı filminin gösterimiyle başladı.

Avrupa’nın önde gelen film festivallerinden biri olan Berlin Film Festivali, bu yıl 20 Şubat-1 Mart tarihleri arasında 70. kez sinemaseverlerle buluşacak.

 Berlinale Jüri Başkanı Jeremy Irons’ın öncülüğünde açılışını dün akşam gerçekleştiren festivalde bu yıl 71 ülkeden yaklaşık 340 film gösterilecek. Yarışma bölümünde ise 18 ülkeden 18 film Altın Ayı için yarışacak.

Festival kapsamında düzenlenecek olan European Film Market‘te (EFM) Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı iş birliğinde hazırlanan Türkiye standı, dünyanın her yerinden sektör profesyonellerini ağırlayacak. Yeni film projelerinin ortak yapımcı bulabilmeleri için sunumlar bu platformda gerçekleştirilecek.

Festivalin Producers Hub bölümünde ise TRT Co-Productions Fund Presentation & Networking Reception adı altında TRT 12 Punto Senaryo Günleri‘nin sunumu gerçekleştirilecek.

Festival kapmasında yönetmen Fatih Özcan’ın TRT ortak yapımı filmi “Mavzer”, Faysal Soysal’ın TRT ortak yapımı filmi “Ceviz Ağacı” ve Ercan Kesal’ın “Nasipse Adayız” filmlerinin gösterimi yapılacak.

Türkiye’den oyuncu Ece Yüksel, kurgucu Selda Taşkın, yönetmen ve yapımcı Emine Yıldırım Berlin Film Festivali‘nin Berlinale Talents bölümünde yer alacak.

29 Şubat’ta ödüllerin sahiplerini bulacağı festival 1 Mart’ta sona erecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up