7. Sinepark’ın MOD’u Sadece Tek Bir Gün

Festivaller

7. Sinepark’ın MOD’u Sadece Tek Bir Gün

Kısa filmcileri Türkiye’de son yıllarda canlanan “tür”sinemasına teşvik etmek amacıyla Galatasaray Üniversitesi MEDİAR (Medya Çalışmaları, Araştırma ve Uygulama Merkezi) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Sinepark Kısa Tür Filmi Festivali ödülleri, 6 Aralık’ta akademi-sinema-kent buluşmasının önemine dikkat çekmek üzere Beyoğlu Sineması’nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Kısa film alanında dünyanın önde gelen medya gruplarından Shorts TV’nin Sinepark kapsamında ilk kez sunduğu uluslararası dağıtım ödülü, Deniz Tarsus’un yönettiği “MOD” ve Tunç Şahin’in kısa filmi “Sadece Tek Bir Gün”ün oldu.

Bu yıl T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Grundig sponsorluğunda 2-6 Aralık tarihleri arasında Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Modern ve Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Sinepark’a altı kategoride toplam 216 kısa film başvurdu. İlk kez online başvuru kabul ederek “yeşilleşen” Sinepark’ta dijital ortamda tamamlanan ön değerlendirme süreci ile belirlenen 28 finalist, yönetmen Belmin Söylemez, oyuncu Tülin Özen, yapımcı Nida Karabol Akdeniz, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan ve görüntü yönetmeni Deniz Eyüboğlu Aydın’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. Lise öğrencilerinin kısa filmlerinin yarıştığı “Atlıkarınca”bölümünün kazananı “Visal” ve “Az Kaldı”yı ise Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema alanı dördüncü sınıf öğrencileri seçti.

7. Sinepark ödüllerinin tam listesi ise şöyle:

Shorts TV Özel Ödülü: “MOD”, Deniz Tarsus ve “Sadece Tek Bir Gün”, Tunç Şahin

Korku Tüneli (Korku, gerilim, macere-aksiyon, polisiye, fantastik ve bilimkurgu) En İyi Film: “Kız Çocuğu”, Hakan Berber

Alabora (Dram, melodram) En İyi Film: “Yüksük”, Enes Yurdaün

Komikaze (Komedi) En İyi Film: “Mesut”, Hakan Hücum

Labirent (Deneysel) En İyi Film: “Döngü”, Burak Varlık (Mansiyon: “Şantiye Beyoğlu”, Meral Candan)

Çarpışan Aramalar (Belgesel) En İyi Film: “Meğer”, Uğur Egemen İres ve “Demir Uçurtma” Sedat Aygün (Mansiyon: “Metropolis”, Eylem Şen)

Atlıkarınca (Lise öğrencilerinin filmleri) En İyi Film: “Visal”, Efe Türkyılmaz-Buse Ekici ve “Az Kaldı”, Mert Avadya

Balerin Özel Ödülü (Kadın Yönetmen Ödülü): Deniz Tarsus, “MOD”

 

En İyi Senaryo: Tunç Şahin, “Sadece Tek Bir Gün”

En İyi Görüntü: Ethem Onur Bilgiç “MOD” ve Ahmet Ferah “Son Kuşlar”

En İyi Kurgu: Burcu Ayşe Esenç-Cantekin Cantez, “Sadık”

En İyi Kadın Oyuncu: Nusret Safayhi, “Yüksük”

En İyi Erkek Oyuncu: Gökhan Yıkılkan, “Adem’in Hikayesi”

Ayrıntılı Bilgi İçin: http://sinepark.gsu.edu.tr

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up