Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Programı Açıklandı

Festival, 22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

7. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7.  Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı gerçekleşti.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği Siyer Vakfı ve Fidan Sanat Vakfı’nın ortak organizasyonu ile gerçekleşecek olan 7. Alemlere Rahmet Kısa Film Festivali’nin basın toplantısı bugün Akademi Beyoğlu’nda gerçekleşti. Basın toplantısına Fidan Sanat Vakfı Başkanı Abdulbaki Başer, Festival Direktörü Cemil Nazlı, Festival Son Taslak Endüstri Bölümü Direktörü Belkıs Bayrak, Ulusal Jüri Başkanı Murat Pay, Danışma Kurulu Başkanı Atalay Taşdiken ve çok sayıda basın mensubu katıldı. 

Festivalin basın toplantısında açılış konuşmasını Fidan Sanat Vakfı Başkanı Abdulbaki Başer gerçekleştirdi. Başer, konuşmasında bu yarışmayı tertip etmelerinin temel amacının insanlığın ahlaka çok ciddi derecede ihtiyacı olduğunu dile getirerek, festivalin sürecinin kelimelerle anlatılmasını zor olduğunu ve dünyanın her tarafında olan kan, gözyaşına dur demenin festivalin temel amaçlarından biri olduğundan bahsetti.

Festivale 65 Farklı Ülkeden 568 Başvuru!

Açılış konuşmasının ardından söz alan isim Festival Direktörü Cemil Nazlı oldu. Festivalde geçen yıl küresel salgın sebebiyle her alanı etkilediği gibi kültür sanatı da etkilendiği ve sanat camiasının üretim de zorlandığını dile getiren Nazlı; “7’nci yılımızda 65 farklı ülkeden 568 eser başvurdu. Özellikle bu sene festivalimize ilave ettiğimiz son taslak endüstri bölümüne de 80 tane başvuru geldi. Hemen hemen tamamının profesyonel sektör temsilcileri tarafından olması bizi ayrıca mutlu etti” dedi.

Ulusal Yarışma Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü İçin 8 Aday

Bu yıl başkanlığını yapımcı, yönetmen, senarist  Murat Pay’ın üstlendiği yapımcı, yönetmen İsmail Fidan, kurgu yönetmeni Naim Kanat, oyuncu Fatma Büşra Ayaydın ve senarist Uğur Uzunok’tan oluşan jüri üyelerinin değerlendireceği Kısa Kurmaca finalist filmleri arasında; Furkan Daşbilek’in “Bir Nehir Kıyısında”, Yiğit Armotuoğlu’nun “Majid’den Sevgilerle”, M.Yusuf İzgöer’in “Telkin”, Burhan Hatinoğlu “Tekin”, Arazi, Kaan Atilla Taşkın’ın “Tükeniş”, Kısa Belgesel finalist filmleri arasında ise Ahmed Mücahid Aydoğan’ın “Çocuklar Aşkına”, Yasin Öztürk’ün “Tülütabaklar Ölümsüz Kahramanlar” ve Ömer Güler’in “Arayış” yer alıyor.

Uluslararası Kategoride Bu Yıl 11 Finalist Yarışacak.

Başkanlığını İspanyol yönetmen Oliver Laxe’in üstleneceği Uluslararası Yarışma jürisinde yapımcı Aneta Matovska, Mustafa Bora Durmuşoğlu, yönetmen Kaz Rahman ile Oyuncu, yönetmen Reshad Strik yer alıyor.

Bu yıl jüri karşısına çıkacak Uluslararası Kısa Kurmaca finalist filmler arasında; Athıthya Kanagarajan’ın “Dreams”, Ignat Bagırov’un “Flowers For You”, Loreno Sopı’nın “Ray”, Islam Ruskulov’un “Traffic Lights”, Amır Sadhazarı’nın “The Room On The Roof”, Uluslararası Belgesel finalist filmleri arasında; Mohmed Fathı’nin “Rawhya’s Safe Haven”, Cholpon Idrıs’ın “Meerman”, Oleksandr Hoısan’ın “El Vulcano”, ile Uluslararası Animasyon finalist filmleri arasında; Mansur Sarsembayev ve Maxud Sarsembayev’in “Where Does The Heart Call”, Natalia Darvina’nın “Good Wolf” ve W Chung’in “Fledgling” filmleri yer alıyor.

“Son Taslak Endüstri Bölümü” Genç Sinemacıları Cesaretlendiriyor

Esra Demirkan, akademisyen Mehmet Köprü ve yapımcı Halil Kardaş’tan oluşan Kısa Film Yapım destek Jürisi karşısına çıkacak projeler arasında Zeynep İncetekin’in “Blackbird”, Muzaffer Mehmet Çağlar’ın “The Tree Of Cherry”, Mehmet Akif Güler’in “Makas”,Yiğit Ege Yazar ve Şüheda Yazar’ın “Yanıp Sönen Ruhlar”, Ömer Dişbudak’ın “654 Grams”, Turan Haste’nin “Rutubet”, Mehmet Selim Gök’ün “Deer” ve Osman Çakır’ın “Karamaco” yer alıyor.

Yapımcı, yönetmen Valmıra Hyseni,Faruk Güven ve yönetmen Mohsen Gharaei’den oluşan Proje Geliştirme Jürisi karşısına çıkacak projeler arasında Davron Tadjiev’in “Eser”, Barbaros Çelik’in “Ayna”, Mehmet Tahir Altuntaş’ın- “Geceyle Gelen”, Ahmet Faruk Arslan’ın “Bir Dolap Tozlu Uzay Elbisesi”, İbrahim Said Sürmeneli’nin “Güvercin”, Şener Yiğit’in “Güz”, Olga Niekrasova’nın “Anıların Sıcak Denizi” ve Ahmet Duvar’ın “Karayazı” yer alıyor.

Festival Açılışını Oliver Laxe’nin “Mimosas” Filmiyle Yapıyor.

22- 27 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan 7.  Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali açılışını, İspanyol yönetmen Oliver Laxe’in 2016 yılında Cannes Film Festivali’nde Uluslararası Eleştirmenler Haftası Büyük Ödülü alan “Mimosas” filmiyle yapacak. Kahire ve Sevil Festivallerinden de ödüller alan film, Fas’ın Atlas Dağları’nda geçiyor. Öleceğini hisseden bir şeyhin kendi topraklarında ve sevdiklerinin yanında gömülmek arzusuyla bir kervanla sarp dağlarda çıktığı yolculuğu anlatan ve konusuyla dikkatleri üzerine çeken film, festivalin açılış töreninin ardından yönetmenin katılımıyla gösterilecek.

Jüri Başkanı Oliver Laxe’den “Ustalık Sınıfı” Etkinliği!

Dopdolu film seçkisiyle sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan festivalde uluslararası jüri başkanlığı yapacak olan yönetmen, 25 Kasım günü sinema meraklılarıyla deneyimlerini paylaşacak. 7.  Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Festivali’nin Son Taslak Endüstri Bölümü kapsamında gerçekleşecek olan “Ustalık Sınıfı” etkinliği Akademi Beyoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşecek. Saat 20:00’de olan etkinlik ile yönetmen hem sinemaseverlerle bir araya gelecek hem de filmlerinden edindiği deneyimleri aktaracak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

41. İstanbul Film Festivali Ulusal Jürileri Belirlendi

41. İstanbul Film Festivali 8-19 Nisan 2022 tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

41. İstanbul Film Festivali’nde Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ve Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kapsayan Türkiye Sineması filmlerini değerlendirecek olan jüri üyeleri belirlendi.

Bu yıl 41. yaşını kutlayan İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma filmlerini değerlendirecek jüri üyeleri belirlendi. Festivalin Ulusal Yarışma jüri başkanlığını, yönetmen ve senarist Onur Ünlü üstleniyor. Onur Ünlü başkanlığındaki Ulusal Yarışma Jürisi’nin diğer üyeleri oyuncu Demet Evgar, görüntü yönetmeni Barış Özbiçer, sanatçı ve eğitmen İnci Eviner ve yapımcı Marsel Kalvo.

Ulusal Yarışma Ödülleri

Ulusal Yarışma’daAltın Lale En İyi Film, Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Müzik olmak üzere toplam 10 dalda ödül veriliyor.

Ulusal Yarışma’da Altın Lale En İyi Film 150.000 TLOnat Kutlar anısına verilecek Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 50.000 TL, En İyi Kadın ve En İyi Erkek Oyuncu 10.000’er TL ile ödüllendirilecek. En İyi Senaryo Ödülü‘nü kazanana Alametholistic tarafından  10,000TL, jürinin En İyi Özgün Müzik dalında seçtiği film müziğinin bestecisine LU Records tarafından 5.000 TL verilecek. Anadolu Efes, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL verecek.

Ulusal Belgesel Yarışma Jürisi

İstanbul Film Festivali’nin belgesel sinemayı ve belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi filme 20.000 TL değerinde En İyi Belgesel Ödülü verilecek. Ulusal Belgesel Yarışması jüri üyeleri yönetmen Kıvılcım Akay, akademisyen ve sinema yazarı Melis Behlil ve yönetmen Yunus Emre Yalçın.

Ulusal Kısa Film Yarışma Jürisi

Ulusal Kısa Film Yarışması, İstanbul Film Festivali tarafından kısa film yapımını özendirmek, bu alanda gelişimi desteklemek ve nitelikli kısa filmleri izleyiciye buluşturmak amacıyla yapılıyor. Jürinin seçeceği En İyi Kısa Film, Anadolu Efes tarafından 10.000 TL ile ödüllendirilecek.  Ulusal Kısa Film Yarışması jüri üyeleri yapımcı Cihan Aslı Filiz, oyuncu Aslı İnandık ve yönetmen Malaz Usta.

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü Jürisi

2012 yılında kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanan filmin yönetmenine sonraki çalışmalarını teşvik etmek üzere 30.000 TL ödül veriliyor. Seyfi Teoman İlk Film Ödülü iki yıldır bireysel bağışçıların desteğiyle İKSV’nin Lale Kart Üyelik Programı tarafından veriliyor.

Festivalin Türkiye Sineması bölümünde yer alan Türkiye yapımı uzun metrajlı kurmaca ilk filmler bu ödüle aday olabiliyor. Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü jürisinde yönetmen Nisan Dağ, sinema yazarı ve film programcısı Cédric Succivalli ve yapımcı Çağıl Bocut yer alıyor.

Türkiye Sineması Tema Sponsorluğu’nda 33 Yıl

İstanbul Film Festivali’nde yapımı 2021-2022 döneminde tamamlanan filmlerin yer aldığı “Türkiye Sineması” bölümü, bu yıl 35. kez Anadolu Efes’in katkılarıyla gerçekleştirilecek. 41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Anadolu Efes, Ulusal Kısa Film Yarışması’nda En İyi Kısa Film’e 10.000 TL, En İyi Yönetmen ödülüne layık görülen isme 50.000 TL; Köprüde Buluşmalar’ın ana destekçisi de olan Anadolu Efes Work in Progress ödülü olarak da 30.000 TL veriyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

‘‘KLONDIKE’’ Dünya Prömiyerini Sundance Film Festivali’nde Gerçekleştirdi

Filmi “Maryna Er Gorbach” yönetiyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

KLONDIKE

Maryna Er Gorbach’ın yönetmenliğini, Mehmet Bahadır Er’in ortak yapımcılığını üstlendiği Ukrayna-Türkiye ortak yapımı ‘Klondike’ filmi ilk gösterimini dünya sinemasının en önemli festivallerinden Sundance Film Festivali’nin “Uluslararası Yarışması”nda yaptı.

Bu yıl 20-30 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Sundance Film Festivali’nde “Klondike” filminin online galası gerçekleşti. Uluslararası ana yarışmasına yalnızca 10 filmin kabul edildiği Sundance Film Festivali’ne Ukrayna/Kyiv’deki bir sinema salonundan eş zamanlı olarak katılan film ekibi, gösterim sonrası Amerikalı sinemaseverlerle soru cevap bölümüne de katıldı.

Sinema Eleştirmenlerinden “Klondike”’ye Övgü

Ukrayna Devlet Film Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve TRT 12 Punto ortak yapımı “Klondike”, Sundance Film Festivali’nde gerçekleştirdiği dünya prömiyeri sonrası yabancı basın ve sinema eleştirmenlerinden büyük övgü aldı.

Ukrayna – Rusya sınırında yaşayan, köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir kadının hikayesine odaklanan film, sivil bir yolcu uçağının 17 Temmuz 2014’de Ukrayna’da düşürülmesi olayını da beyaz perdeye taşıyor.  

Avrupa Prömiyeri 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde gerçekleşecek

Çekimlerinin Ukrayna’da Ukraynalı, Türk, Çek, Boşnak ve Gürcü ekipler tarafından gerçekleştirilen film Avrupa prömiyerini ise ekibin katılımıyla 10-20 Şubat’ta gerçekleşecek olan 72. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin “Panorama Bölümü”nde yapacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Köprüde Buluşma: Diziler” Atölyesi İçin Proje Başvuruları Açıldı

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşma: Diziler

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşma: Diziler” atölyesi Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturmaya devam ediyor. Son başvuru tarihi 16 Şubat 2022.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenecek “Köprüde Buluşma: Diziler”  Türkiye’den geliştirme aşamasındaki dizilerin üretim ve uluslararası ortak yapım potansiyellerini geliştirmek amacı ile düzenleniyor.

Bu yıl ilk kez OGM Pictures’ınsponsorluğuyla gerçekleştirilen Köprüde Buluşma: Diziler kapsamında yapılacak atölyeye seçilen yazar, yönetmen ve yapımcılar uluslararası sinema ve televizyon profesyonelleri (yapımcılar, dağıtımcılar, festival veya fon yöneticileri, TV kanal temsilcileri) ile birebir toplantılar yapacaklar. Atölye sonunda seçilecek bir projeye 30.000 TL değerinde OGM Pictures Özel Ödülü takdim edilecek. .

“Köprüde Buluşma: Diziler”, seçkisinde çeşitlilik olmasına önem veriliyor. Belgesel, animasyon, komedi, aile, çocuk ve biyografi dizileri gibi farklı konu ve türlerde projelere açık olan çağrıya her formattan dizi projesi ile başvuru yapabiliyor.

 “Köprüde Buluşma: Diziler” başvuruları için son gün 16 Şubat 2021.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler