600’den Fazla Kısa Filmin Başvurusu Yapıldı

Festivaller

13-15 Aralık tarihlerindeki Uluslararası Artemis Film Festivali kapsamında Yalıçapkını Kısa Film Yarışması düzenleniyor. 
19458
Festivalin ilk yılı olmasına rağmen böylesi bir katılım jüri üyelerini oldukça zorlayacak.

Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, Yalıçapkını’nın artık bu festivalle beraber İzmir’in en önemli simgelerinden biri halinde geleceğini dile getirdi. Başkan Tartan, ‘Biz Konak Belediyesi olarak sadece Türkiye’deki kısa filmcilere değil dünyadaki bütün kısa filmcilere kapımızı açtık. Gelen filmlere bakıldığında, dünyanın birçok ülkesinden katılım olduğunu görmekteyiz. Bunların arasında İran, İspanya, Amerika, İngiltere ve Almanya başı çekiyor. Festivalimize bütün İzmirlileri davet ediyoruz’ diye konuştu.

Festival Genel Sanat Yönetmeni Alper Akdeniz ise, festivali düzenleyen ekip olarak İzmir’e yeni bir vizyon oluşturduklarını söyledi. Akdeniz, önümüzdeki yıllarda İzmir’in adı anıldığında bu festivalin hatırlanacağını ifade ederek, ‘İzmir, ne giydirirseniz giydirin, üzerinde her zaman şık duran güzel bir kadındır’ dedi.

Festival Başkanı Muammer Sarıkaya da, ‘Anadolu Sinema ve Televizyon Eserleri Meslek Birliği (ASİTEM) olarak biz, büyüdüğümüz topraklarda yeni fidanlar yeşertmek çabasındayız. Bizler, Uluslararası Artemis Film Festivali ve Yalıçapkını Kısa Film Yarışması’yla, İzmir’in beş bin yıllık tarihine yeni bir tohum ekmenin gururunu yaşıyoruz’ ifadelerini belirtti.

Festivalin Uluslararası Koordinatörü Kamil Murat ise, şunları söyledi: ‘Yarışmaya katılımın bu kadar fazla olması İzmir’in bir dünya kenti olarak yurtdışında da benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Yarışmaya katılan filmlerin yarıdan fazlasının yabancı yönetmenlerin olması, festivalin önümüzdeki yıllarda diğer büyük kentlerde yapılan festivallerin gölgesinde kalmayacağı sinyalini verdi. Özellikle Avrupalı yönetmenlerin, otuzun üzerinde ödül almış yirmiden fazla filmle yarışmaya başvurması bunun göstergesidir.’

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up