6. Boğaziçi Film Festivali’nde Yarışacak Filmler Belli Oldu

Festivaller Türkiye

6. Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal yarışma filmleri ve jürileri açıklandı.

Başkanlığını usta yönetmen Serdar Akar’ın yapacağı ve oyuncu Begüm Birgören, yönetmen Andaç Haznedaroğlu, senarist Ercan Mehmet Erdem ve görüntü yönetmeni Mehmet Aksın’dan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi’nin seçeceği bir film, 100 bin TL değerindeki Büyük Ödül’e ulaşırken, festivalin ulusal kısa kurmaca ve belgesel film yarışmalarında 18 film toplam 50 bin TL değerindeki ödüller için yarışacak.

6. Boğaziçi Film Festivali’nin merakla beklenen ulusal yarışma filmleri ve jürileri ise bugün (8 Ekim) açıklandı.  Serdar Akar’ın jüri başkanı olduğu yarışmada Begüm Birgören, Andaç Haznedaroğlu, Ercan Mehmet Erdem ve Mehmet Aksın Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yılın en iyi yerli filmini seçecek.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda En İyi Film seçilen yapım 100 bin TL değerindeki Büyük Ödül’ü alırken, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu”, “En İyi Kadın Oyuncu”, “En İyi Senaryo”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Kurgu” dallarında da para ödülleri verilecek.

Festivalde bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak ve Banu Sıvacı’nın ‘Güvercin’, Burak Çevik’in ‘Tuzdan Kaide‘, Cafer Özgül’ün ‘Sükut Evi’, Mahmut Fazıl Coşkun’un ‘Anons’, Murat Düzgünoğlu’nun ‘Halef’, Özkan Çelik’in ‘Babamın Kemikleri’, Ramin Matin’in ‘Son Çıkış’, Sefa Öztürk Çolak’ın ‘Güven’, Semir Aslanyürek’in ‘Kaos’ ve Vuslat Saraçoğlu’nun ‘Borç’ adlı filmleri yarışacak. Cafer Özgül’ün ‘Sükut Evi’ adlı filmi dünya prömiyerini festival kapsamında yaparken, Ramin Matin’in Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini yaptığı filmi ‘Son Çıkış’, Türkiye’de ilk kez Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilecek. Yarışmada ayrıca,Anons’, ‘Babamın Kemikleri’, ‘Güven’ ve ‘Kaos’ da İstanbul prömiyerlerini festivalde yapıyor olacak.

Bağımsız sinemaya destek

Festivalin bu yılki yeniliklerinden biri de Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) tarafından verilecek FİYAB Yapımcı Ödülü olacak. Metin Tunçtürk, Nazif Tunç ve Sinan Sertel’den oluşan jüri, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan, ilk ya da ikinci filmini çekmiş yapımcıları değerlendirecek ve 10 TL değerindeki FİYAB Yapımcı Ödülü’nü verecek. Zor koşullarda film yapma becerisi gösteren, bütçesinden çekimine filmin tüm süreçlerini başarıyla yürüten bir yapımcının kazanacağı ödül, bağımsız sinemaya destek olmayı amaçlıyor.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından düzenlenen 6. Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 26 Ekim – 3 Kasım 2018 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek ve gösterimler Atlas, Beyoğlu ve Kadıköy sinemalarında yapılacak. Festival biletleri ise mobilet.com’da satışa sunulacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up