56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Jüri Başkanı Zeki Demirkubuz Oldu

Festivaller Günün Haberi Türkiye

Hürriyet gazetesinden Cengiz Semercioğlu’nun haberine göre bu yıl 26 Ekim – 1 Kasım 2019 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın jüri başkanlığını usta yönetmen Zeki Demirkubuz üstlenecek.

26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 56. Uluslararası Antalya Film Festivali’nin basın toplantısı geçtiğimiz aylarda Antalya’da gerçekleştirilmişti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in ev sahipliğinde düzenlenen ve festivalin idari direktörü Cansel Çevikol Tuncer ile festival yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu’nun da katıldığı basın buluşmasında, ulusal uzun metraj yarışmasının geri dönmesi de dahil birçok yeniliğe ev sahipliği yapılacağı açıklanmıştı.

Bu yıl Türkan Şoray’ın ikonik görüntüsünü afişine taşıyan Antalya Altın Portakal Film Festivali, 56. yaşını kutlayacak ve 26 Ekim – 1 Kasım tarihleri arasında Türkiye ve dünya sinemasının en yeni örneklerini Antalyalı sinemaseverlerle buluşturacak.

Öte yandan, Hürriyet gazetesinden Cengiz Semercioğlu’na konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, festivalle ilgili yeni detayları da sinemaseverler ile paylaştı. Uluslararası yarışmada geçen seneye nazaran daha fazla filmin yer edineceğini söyleyen Böcek: “Geçen sene toplam 55 film gösterildi. Uluslararası Bölüm’de 10 film yarıştı. Bunların 8’i yabancı, Ulusal Yarışma kaldırıldığı için ikisi de Türk’tü… Bu sene 10 yabancı film yarışacak. Uluslararası Bölüm’de yarışan yabancı film sayısı da bu sene artmış olacak.” ifadelerini kullandı.

Festivalin bu yıl ulusal kimliğine geri dönüşü hakkında da konuşan Böcek, “Altın Portakal, hem ulusal hem de uluslararasıdır. Biz doğru olanı, yıllardır yapılanı yapmaya devam edeceğiz. Aslında Altın Portakal Film Festivali’ni artık bir kurala bağlamamız gerekir ki bir daha değiştirilmesin. Çünkü bu festival, siyaset üstü bir olay. Herkesin buluşması, sanatçılara dokunabilmesi gerek…” diyerek sinemanın birleştirici gücüne vurgu yaptı.

Merakla beklenen festival jürisi hakkında da müjdeyi veren Muhittin Böcek, bu yıl Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda jüri başkanlığını Zeki Demirkubuz’un üstleneceğini söyledi. Konu hakkında: “Jüri başkanımız Zeki Demirkubuz olacak. Diğer isimler henüz belli değil. Jürimiz 5 kişiden oluşacak.” sözleriyle haberi veren Böcek, festivalin bu yıl diğerlerinden daha da özel olacağını ifade etti.

Festivalin çok konuşulan afişiyle ilgili ise, “Bu yıl temamızı “özüne dönüş” olarak belirledik. 1964 yılında ilk düzenlenen Altın Portakal’da “en iyi kadın oyuncu ödülü”nü Türkan Şoray almış. Afişte de o yüzden onu kullandık. O da inşallah sağlık durumu elverirse festivale katılacak.” yorumunda bulundu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, ANSET tarafından gerçekleştirilen festivalde, Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması ve Antalya Film Forum Türkiye’den ve dünyadan sinemacıları Antalya’da buluştururken, iki yıl önce kaldırılan Ulusal Yarışmalar bu yıl yeniden düzenlenecek.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up