55. Ulusal Yarışma Onur Ve Emek Ödülleri Belli Oldu

Festivaller Türkiye

Bu yıl 30 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında ikinci kez düzenlenecek 55. Ulusal Yarışma’da Onur ve Emek ödüllerinin sahipleri açıklandı.

55. Ulusal Yarışma’da Onur Ödülü, oyuncu Ayla Algan’a takdim edilecek.

55. Ulusal Yarışma’da Onur Ödülü, oyuncu Ayla Algan’a takdim edilirken, bu yıl ayrıca Ulusal Yarışma’da kariyerlerinde yüzden fazla filme imza atarak Türkiye sinemasının bütününde büyük emeği geçmiş isimler Aram Gülyüz, Atıf Yılmaz, Çetin İnanç, Nejat Saydam, Oğuz Gözen, Orhan Elmas, Osman Fahir Seden, Semih Evin, Sırrı Gültekin, Ülkü Erakalın, Yavuz Figenli ve Yücel Uçanoğlu’ya teşekkür plaketi verilecek. Sinemanın ve sinemaseverlerin görünmeyen kahramanlarına verilen Sinema Emek Ödülü, bu yıl dublör Burhan Kocataş’a sunulacak. Sinema Oyuncuları Derneği – ÇASOD ise bu yılın Yıldırım Önal Anı Ödülü’nü tiyatro ve sinema sanatçısı Ferhan Şensoy’a emanet edecek.

Ulusal Yarışma 100’ler Teşekkür Plaketi

Ulusal Yarışma bu sene ödül gecesinde Yeşilçam’da yüzler kulübüne giren on iki “görünmez kahramana” plaket vererek onları onurlandırmayı amaçlıyor. Kariyerlerinde yüz filmi aşan, yüzden fazla filme imza atarak Türkiye sinemasının bütününde büyük emeği geçmiş isimlerden Yücel Uçanoğlu, Çetin İnanç ve Yavuz Figenli’ye plaketleri ödül gecesinde takdim edilecek. Aramızdan ayrılan Aram Gülyüz, Atıf Yılmaz, Nejat Saydam, Oğuz Gözen, Orhan Elmas, Osman Fahir Seden, Semih Evin, Sırrı Gültekin ve Ülkü Erakalın’ın ise yakınları yönetmenlerin ödüllerini alacak.

55. Ulusal Yarışma Sinema Emek Ödülü

Sinemanın ve sinemaseverlerin görünmeyen kahramanlarına verilen Sinema Emek Ödülü, bu yıl dublör Burhan Kocataş’a sunulacak. Tehlikeli sahnelerin isimsiz aktörlerinden Burhan Kocataş, 40 yılı aşkındır süren sinema hayatına 70’li yıllarda, Cüneyt Arkın, Yılmaz Köksal, Sadri Alışık, Kadir İnanır, Serdar Gökhan ve Eşref Kolçak gibi ünlü aktörlerle dövüşerek başladı. Sinemamızın ilk aksiyon yapımlarında yer aldı; zor sahnelere gerçekçilik katmak için canı pahasına çalıştı. Burhan Kocataş, bugün de hâlâ sinema dünyasında olmanın yanı sıra, genç dublör adaylarını da yetiştiriyor.

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği – Yıldırım Önal Anı Ödülü 2018

1999’dan bu yana Antalya Film Festivali’nde Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği – ÇASOD tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ulusal Yarışma’da takdim edilecek. Bu seneki Yıldırım Önal Anı Ödülü, kendine özgü mizahi üslubuyla toplumun her kesiminden insanı güldüren ve düşündüren; “Çok Tuhaf Soruşturma” isimli tiyatro oyunundan uyarladığı ve rol aldığı Pardon filmi ile Türkiye sinema tarihinin kusursuz taşlamalarından birine imza atan; eserleri ile izleyicilerinin ve okurlarının gönlünde taht kuran değerli tiyatro ve sinema sanatçısı; roman, deneme, günlük, oyun, senaryo yazarı; Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ferhan Şensoy’a takdim edilecektir.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up