Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler

Eleştiri Manşet

abdulhamit-guler

Sinema artık dev bir sektör. Her yıl dünyada binlerce film çekiliyor. Sadece ülkemizde yılda çekilen film sayısı 100’ü geçti. Bollywood ve Hollywood’da yılda 400’er civarı film üretildiğini de heybemize ekleyip düşünecek olursak, hayli yüklü bir ödev listesi ortaya çıkıyor.

Sinema izlemeyi kendine ödev belleyenlerinizin çok olmadığının farkındayım. Lakin çağımızın en cazip sanat alanına dair ilginin yüksek olduğunu varsayınca, izlenmesi gereken filmler hususunda tavsiyede bulunmak bizim için vazifeden öte bir şey oluyor.

Son zamanlarda “Sence en iyi filmler hangileri?” ya da “Bu hafta sonu hangi filmi izleyeyim?” tarzında sorularla fazlasıyla muhatap olunca vazifeyi icra makamına yol almış olduk.

sevmek-zamani

Son olarak şunu eklemeliyim ki, birçok mecrada gördüğünüz listelerden biraz farklı bir liste oldu. Zira o listelerdeki filmlerin birçoğu benim ilk 50 listeme giremez.

Aşağıdaki filmler sıralı değil. “Bunlar dışındakiler ilk 50’ye giremez” diye bir şey de yok. Zamana, zemine, âna göre değerlendirmeler ışığında ilk aklıma gelen filmlerden oluşan bir liste hazırladım.

Sinema deryasının akması ve içinde her daim ıslanmak ümidiyle…

“Mutlaka İzlenmesi Gereken 50 Film” listemiz için tıklayınız.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up