Film > Festivaller 11 ay önce

Sinefesto

5. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali'nin Seçkisi Açıklandı

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle düzenlenecek 5. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin seçkisi belli oldu.

Kızılay Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali, bu yıl 22-25 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. 58 ülkeden 522 filmin başvuru yaptığı festivalde, bu yıl ilk kez festivalin ‘İnsani Bakış’ belgesel seçkisinde yarışan bir yapıma Türk Kızılay tarafından ‘Kızılay İnsani Bakış Ödülü’ verilecek. Festivalin yarışma kategorisine 189 film başvururken, İnsani Bakış Belgesel Yarışması kategorisine 89, Panaroma kategorisine 266, Kırk Yıllık Hatır kategorisine ise 13 film başvuru yaptı.

Festivalde Yarışacak Filmler

Festivalin Kısa Film Yarışma Seçkisinde Türkiye'den "Salto-Mortale", İtalya'dan "End of September", Şili'den "Estrellas Del Desierto", Türkiye'den "Birlikte, Yalnız", İran'dan "War and Color", Kırgızistan'dan "Warrior", Türkiye'den "Birth of the Two Departeds", Türkiye'den "Babamın Öldüğü Gün", Finlandiya'dan "Nesting", Kanada'dan "Clara is Gone", ABD'den "Finis Terrae", Türkiye'den "Karıncanın Ayak İzleri", İrlanda'dan "Scrap", Afganistan'dan "Shabnam" ve Polonya'dan "Vyraj" filmleri yer alıyor.

İnsani Bakış seçkisinde "21³", "Arayış / The Odyssey", "Arayış", "Barefoot Empress", "Gulab Gul", "Health Sinks at The Southern Border", "I Won’t Remain Alone", "Laboratory NO.2", "Meryem", "Seven Symphonies of Zagros", "Soft as Metal" ve "Suyu Bulandıran Kız" filmleri bulunuyor.

Festivalin Panorama bölümünde "Airborne", "Echo", "Heal", "Kıspet", "Pencere Önü", "Quino’s Dream", "Same Old", "The Swing", "Shades of Melancholy", "Shark", "Stylo Rouge", "The Bloody Family", "Sar" ve "The Hot Stone" gösterilecek.

"A Little Circus", "Before Darkness", "Farewell", "Getir&Götür", "Hemnefes", "İstanbul İstanbul", "Kuş Bakışı", "Mind Clemency", "Quarantine Diary", "The Sprayer", "Haymatlos", "The Record", "The Sea" ve "Hope" filmleri ise Kırk Yıllık Hatır seçkisinde yer alıyor.

"Ah Yalan Dünyada", "Bugs", "Kıyıda", "Mirâciyye: Saklı Miras", "Salvador Dali", "The Lover", "Yasak Rüya", "Bir Hekimin Anıları" ve "Yüzyıldır Açılmamış Mektuplar" filmleri ise festival kapsamında özel olarak gösterilecek.

Ödüller

Ana yarışma kategorilerinin kazananları En İyi Film Ödülü 30 bin TL, Özel Jüri Ödülü 15 bin TL ve Mansiyon Ödülü 10 bin TL alacak. İnsani Bakış belgesel seçkisinde yer alan filme ise 15 bin TL değerinde en iyi belgesel ödülü takdim edilecek. Festivalin Fono Film kategorisinde de 30 bin TL ödül verilecek. 40 yıllık hatır seçki kategorisinde yer alan bir filme de Neşet Ertaş adına dostluk ödülü takdim edilecek.

Bu sene “Bozkırın Tezenesi” olarak da tanınan Neşet Ertaş anısına düzenlenecek olan festivalde Onur Ödülleri, oyuncu Ayla Algan ve oyuncu Yusuf Sezgin’e takdim edilecek.

Tüm Gösterimler ve Etkinlikler Ücretsiz

Türk Kızılay çatısı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü destekleriyle düzenlenen festivalin ana sponsorluğunu geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Halk Bank üstleniyor. Beyoğlu Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nin büyük destek sağladığı festivalin global iletişim ortaklığını Anadolu Ajansı üstlenirken Fono Film, Türk Medya, Sinefesto, TSA, İnterpress, Artizan Sanat ve Filmarası gibi birçok sinema ve medya kuruluşu da festivalin destekçileri arasında. Festivalin organizasyonunu ise Balkon Yapım gerçekleştiriyor. Festivalin film gösterimleri Avrupa yakasında Atlas Sineması’nda ve Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde, Anadolu yakasında ise Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Atlas Sineması’nda ayrıca söyleşi, masterclass etkinliğine yer verilecek. Festival süresince ayrıca Beyoğlu Akademi’de söyleşi, Artizan Sanat’ta ise belgesel gösterimleri ve söyleşi etkinliklerine imza atılacak. Festivaldeki bütün gösterimlere ve etkinliklere dileyen herkes ücretsiz katılabilecek.

İlginizi Çekebilir