‘5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri’ İçin Geri Sayım Başlıyor

Manşet Türkiye

5. Uluslararası İstanbul Sessiz Sinema Günleri, ‘Teknoloji’ temasıyla 5 – 9 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Beşinci yılını kutlamaya hazırlanan festivalin bu yıl ‘Diva Filmleri’ bölümünde Asta Nielsen’ın filmleri seyirciyle buluşacak. Her yıl olduğu gibi sessiz sinema döneminin vazgeçilmez isimleri Charlie Chaplin ve Buster Keaton’ın filmleri, ilk yılından itibaren özenle hazırlanan “Osmanlı İmparatorluğu’ndan Görüntüler” bölümünün sosyal tarih açısından eşsiz birer belge değeri taşıyan filmleri de yine programda yer alıyor.

Programda ayrıca Polonya’da bulunup geçen yıl restore edilen 1929 Alman yapımı bir Sherlock Holmes uyarlaması Hund der Baskervilles (Baskervillerin Köpeği); Fransız avangart yönetmen Marcel L’Herbier’den 1924 yapımı L’inhumaine (Zalim Kadın / The Inhuman Woman) ve bu yıl ilk kez Sovyet sinemasından 1928 yapımı Oblomok Imperii (İmparatorluk Kalıntısı  / Fragment of an Empire) gibi önemli fakat az bilinen yapımlar yer alacak.

Toplam beş güne ve mekana yayılacak festival, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkısı, Cineteca di Bologna ve Eye Filmmuseum ortaklığıyla gerçekleşecek. Festivalde yurt dışından ve ülkemizden hem sessiz sinema hem de kendi alanında isim yapmış, aralarında geçtiğimiz yıllarda festivale katılan ve uluslararası sessiz sinema dünyasında çok iyi tanınan Stephen Horne ve Frank Bockius da olmak üzere değerli müzisyenler filmlere canlı olarak eşlik edecek.

Bu yılki festivalin biletleri Kasım ayında Biletix üzerinden satışa çıkacak. Detaylı bilgi için; www.sessizsinemagunleri.com

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up