“5 Şehir” Sinemalara Aktarılacak

Türkiye

Ahmet Hamdi Tanpınar

Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Ahmet Hamdi Tanpınar Tanpınar’ın “5 Şehir” kitabı, “5 Şehir 5 Film” projesi kapsamında beyaz perdeye uyarlanacak.

Anadolu Öğrenci Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul’daki liselerde okuyan öğrencileri kapsayan projeye, 11 Ekim’e kadar başvurulabilecek.

Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında gerçekleşecek projede, 10’u kız, 10’u erkek olmak üzere 20 lise öğrencisi yer alacak. Proje, “5 Şehir” kitabının öğrencilere dağıtılıp, okunmasıyla başlayacak.

Birliğin İstanbul şubesince yürütülen ve koordinatörlüğünü Mehmet Gültekin’in yapacağı projede öğrenciler, akademisyen, yazar ve araştırmacıların katılacağı edebiyat ve şehir söyleşilerine katılacak, senaryo, kamera, ses ve ışık üzerine eğitim alacak.

Eğitimin ardından Ankara, Bursa, Erzurum, Konya ve İstanbul illeri için senaryolar yazılacak, her şehirde 4 öğrenci olmak üzere, çekimleri ve kurguları öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek kısa filmler yapılacak.

Proje, Haziran 2015’te filmlerin gösterileceği toplantıyla sona erecek.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up