5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’ne Başvurular Başladı

Festivaller Türkiye
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği 5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nin basın toplantısı Beyoğlu Akademi’de gerçekleştirildi.

Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlediği 5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nin tanıtımı için basın toplantısı düzenlendi. Beyoğlu Akademi’de yoğun katılımla gerçekleşen basın toplantısında jüri üyeleri ve festival görevlileri festivale dair detayları basın mensuplarıyla paylaştı.

“FESTİVALİN UZUN ÖMÜRLÜ OLMASINI DİLİYORUM”

Basın toplantısında konuşan yarışma jürisi, öykü yazarı Cemal Şakar, “Öykü ve roman arasındaki farkın kısa ve uzun metraj filmlere benziyor. Kısa türleri yazmak, çekmek her zaman daha zordur. Sanatın toplum ve birey üzerindeki değiştirici ve dönüştürücü gücünün bilinmesi ve buna inanılması, sinema sektörüne olan yatırımı artıracaktır. Sinemacıların yapımcı sıkıntısı çektiğini biliyorum, bu kolay kolay aşılacak bir sıkıntı da değil. Festivalin uzun ömürlü olmasını diliyorum” dedi.

“DOSTLARIMIN ÇOĞUNU KISA FİLM FESTİVALLERİNDE EDİNDİM”

Yarışma jürisi yönetmen Seyid Çolak, “Ben sinema alanındaki dostlarımın çoğunu kısa film festivallerinde edindim. İnşallah daha çok kısa film festivalleri ve yarışmaları gerçekleşir. Var olanlar da sürekliliklerini sağlarlar. Buradaki isimler çok kıymetli isimler, herkesin büyük emeği olacak. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

35 BİN LİRA DAĞITILACAK

Başvurular www.kisadanhisse.org adresinden yapılırken Türkiye genelindeki yarışmaya 15 Şubat 2020’ye kadar başvurulabilecek. Eserlerin değerlendirilmesinin ardından Mart 2020’de kısa film günleri başlayacak. Yapılacak film gösterimlerinin ardından ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak. 5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek. Genel kategoride yarışan filmlerde; birinciye 10.000 TL, ikinciye 7.000 TL, üçüncüye 4.000 TL, Jüri Özel Ödülü 2000 TL, Genç Öncüler Özel Ödülü 2000 TL ödül verilecek. Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.000 TL, üçüncüye 2.000 TL ödül dağıtılacak.

Genel ve lise kategorilerinde yapılacak yarışmanın Genel Koordinatörü Aşkın Özcan olacak. Yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid Başak ve Mahmut İslam Bilir olacak. Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor. Sinema yazarı İhsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, danışma kurulunda bulunuyor. Her biri alanında yetkin isimlerden oluşan ön jüri, katılımcılarının eserlerini değerlendirmeye tabi tutarak finale kalan filmleri belirleyecek. Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse’nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Şahin, ön jürileri üyeleri arasında.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up