4D’de Burnuma Pis Kokular Geldi…

Manşet

muhammeduyar copy

4D’de Burnuma Pis Kokular Geldi…

Bugün ülkemizde ilk kez!(öyle zannediyoruz) 4D yani 4 boyutlu bir film gösterime girdi. İsmi Çılgın Çocuklar olarak dilimize çevrilen filmin en merak edilen yanı da bu özelliğiydi. Gerçi çocuk filmlerini de severim. Bazıları böyle filmlere ne kadar çocuk filmi deyip geçse de ben onlarla aynı fikirde olmadım hiçbir zaman. Çünkü birçok çocuk filminin arkasında fikir anlamında çok derin şeylerin bulunduğuna inanırım.

Koku kartı ön kısım

Çılgın Çocuklar, ya da ajan çocuklar da diyebiliriz 4D merakıyla izlemeye gittiğim bir film oldu. Ama büyük bir hayal kırıklığı ile ayrıldım salondan. Hayal kırıklığın filmden değil tamamen dördüncü boyuta geçememekten. Filmin başında yarım sat izlediğimiz reklamların ardından kısa bir 4D tanıtım videosu izliyorsunuz. Size bir kart verileceğini ve o karttaki numaraları film sırasında ekranda gözüktüğü anda koklamanızı öğretiyor! Ve ben o anda elimizde koklayabileceğimiz bir kart olmadığını fark ettim. Ne yani aldatılmış mıydım? Neyse ben filmin ilk bölümünde ekranın sağ alt bölümünde 6 kez çıkan numaralarda sadece sinema salonunu koklayabildim.

Film araya girer girmez hemen görevlilere gidip niye kart vermediklerini sorduğumda ilk önce afalladılar sonra koşup bana 2 tane kart getirdiler. Ben biletlerimi internetten aldığım için görevliler vermeyi unutmuş! Başka bir denetim yolu gerçekleştirilebirdi… Kartımı almanın sevinci kartın üzerindeki rakamları görünce sona erdi. Sadece 8 tane rakam vardı ve zaten ilk altısı ilk bölümde geçmişti. Kartın üstünde yazdığı gibi rakamları ovaladım ama bütün kokular birbirine benziyordu. İçlerinden bir tanesindeki koku biraz daha baskındı ve yanılmıyorsam o filmde küçük bebeğin gaz çıkarma sahnesindeki kokuydu.

 

Koku kartı arka kısım

Filmin konusu güzel; ebeveynlerin çocuklarıyla zaman geçirmesi gerektiği, geçen zamanın geri döndürülemediği, zamanın ancak geçtikten sonra değerinin anlaşılabildiği gibi birçok konuya değinilmiş. Jessica Alba, Joel McHale, Alexa Vega gibi usta oyuncuların olduğu filmde en dikkat çeken oyunculuklar ise küçüklere aitti. Özellikle evin şakacı yaramaz kızı rolündeki Rowan Blanchard’ın oyunculuğu göz dolduruyordu.

Filme gitmek isteyenlere diyeceğim şu ki; kesinlikle filmi 3 boyutlu izlemek için gidin ve beklentilerinizi yüksek tutmayın.

Yazının başında ünlem işaretiyle dikkat çekmeye çalıştığım konu ise 4D’nin yeni bir gelişme olmadığı dünya sinemalarında zaten yıllardır var olduğudur. Hatta ülkemizde de böyle bir sinemayı Airport alışveriş merkezinde görmüştüm ama gitmek nasip olmadı. Bu teknolojide ortamda yer alan bazı olaylar sinema salonundaki insanlara hissettirilmeye çalışılır. Koku, rüzgâr, sarsıntı (özel koltuklarda), serinlik, su sıçraması gibi… Ama bir pazarlama stratejisi olarak ülkemizde sanki yeni bir teknolojiymiş gibi tanıtımı yapıldı o ayrı bir konu. Benim ilk 4D deneyimim hüsranla son buldu. Bugünkü sinema maceramdan geride kalan tek güzel ve sevindirici şey film başlamadan ekranda gördüğüm Neşeli Ayaklar 2 filminin 3 boyutlu fragmanıydı. En azından onun kokusu çıkmayacak.

Muhammed Uyar
muhammeduyar@sinefesto.com 

Yorumlar

 
Marmara Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü mezunu. 2011 yılında Sinefesto.com'u kurdu. Klark Medya'da kurucu ortak olarak iş hayatına devam ediyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up