45 yıl sonra ‘Hudutların Kanunu’

Festivaller Manşet

48. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Yılmaz Güney’e ödül kazandıran Lütfi Akad’ın ‘Hudutların Kanunu’ ile Fred Von Bohlen-Hegewald’ın ‘Kalabaka’, ‘Pelikülün İzinde’ başlığı altında gösterilecek.

8-14 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, geçen yıl başlatılan ”Pelikülün İzinde” başlığı altında bu yıl ”Hudutların Kanunu” ve ”Kalabaka” tozlu raflardan indirilecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfı’nın gerçekleştireceği festivalde Lütfi Akad’ın yönettiği 1966 yapımı ”Hudutların Kanunu” ve yönetmenliğini Fred Von Bohlen-Hegewald’ın yaptığı 1930 yapımı ”Kalabaka” restore edilmiş halleriyle izleyicinin beğenisine sunulacak.

YILMAZ GÜNEY’E ÖDÜL KAZANDIRAN FİLM
Lütfi Akad’ın filmi ”Hudutlarını Kanunu”nda, kaçakçı olmamak için direnen, ama koşullara yenik düşerek kaçakçılığa başlayan Hıdır’ın öyküsü anlatılıyor. 1967 yılında düzenlenen Altın Portakal’da en iyi ikinci dram filmi seçilen, Yılmaz Güney’e de ”En İyi Erkek Oyuncu” dalında Altın Portakal kazandıran filmin kadrosunda, Erol Taş, Pervin Par, Tuncer Necmioğlu ve bu yıl Altın Portakal’da ”Yaşam Boyu Onur Ödülü”nü alacak usta oyuncu Tuncel Kurtiz de rol alıyor.

64. Cannes Film Festivali’nde gösterilen ve büyük ilgi gören filmin restorasyonu, ünlü yönetmen Fatih Akın’ın öncülüğünde yapıldı. Dünya Sinema Vakfı’nın (WCF) talebi üzerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan filmin kopyasını alan filmin yapımcısı Dadaş Film, kopyayı WCF’ye iletti. Restorasyon çalışmasının ardından ”Hudutların Kanunu” dünya sinema kültürüne tekrar kazandırıldı.

ÇİNGENE FİLMİNE ÇİNGENE MÜZİĞİ
Yönetmenliğini Fred Von Bohlen-Hegewald’ın yaptığı, 1930 yapımı ”Kalabaka” ise Balkanlar’da yaşayan çingenelerin o dönemdeki hayatlarına tanıklık ediyor. Filmin restore kopyası Türkiye’de ilk defa, 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilecek. Film, Kingalita and the Very Good Band’ın canlı performansı eşliğinde Antalya’da izleyiciyle buluşacak.

İLKİ GEÇEN YIL YAPILMIŞTI
Altın Portakal kapsamında, ilk kez geçen yıl başlatılan ”Pelikülün İzinde” gösterimleri sırasında Türk sinema tarihi kaynaklarında adı geçmeyen, İstanbul’da çekilen ilk yabancı film olma özelliğini taşıyan ”Enis Aldjelis, Doğunun Çiçeği”, Muhsin Ertuğrul’un 1918 yapımı kayıp filmi ”Kara Lale Bayramı”, ”Kadın Charlie Chaplin” olarak anılan Mabel Normand’ın rol aldığı 1918 yapımı ”The Floor Below” ve hiçbir kopyası olmadığına inanılan 1922 yapımı ”Beyond the Rocks”un gösterimleri yapılmıştı.

ntvmsnbc

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up