43 Yıllık Film Nihayet Bitiyor

Türkiye

1970 yılında, 16 yaşındaki bir gencin filminde oynadıkları için 12 Eylül 1980 askeri yönetimi tarafından dayaktan geçirilen köylülerin hikayesi, aradan geçen 43 yılın ardından tamamlanmış olacak.

43 Yıllık Film Nihayet Bitiyor

O dönem filmi çekmeye çalışan 16 yaşındaki Zeynel Korkmaz’ın oğlu Yönetmen Yasin Korkmaz, babasının yarıda kalan filmini tamamlamak için dayak yiyen köylülerle bir araya geldi. Köylülerin içinde yeniden dayak yemekten korkanlar olsa da, filmin bitmesini isteyenler filmde yer alacaklarını belirtiyor. Komedi tarzında ele alınan filmin ismi ise “Netekim Karakolu”.

12 Eylül 1980 askeri darbesinin mağdurlarından Toroslar köylüsünün hikâyesi filme konu oluyor. Gerçeğe dayanan olayların işlendiği “Netekim Karakolu” filminde, 12 Eylül’ün tüm yönleri ele alınıyor. Sadece siyasi görüşlü vatandaşların değil, aynı zamanda gündelik hayatını sürdürmeye çalışan köylü, çiftçi ve yörüklerin de mağduriyetini de anlatan film, daha önce sinemaya konu olmamış ayrıntıları barındırıyor. Filmin çekimlerine sonbaharda başlanıyor.

Yönetmen Yasin Korkmaz, Sanat Yönetmeni Deniz Sandalcı ve Görüntü Yönetmeni Kadir Baziki, olayın yaşandığı Mersin’in Erdemli İlçesi’nde köylülerle bir araya geldi. Erdemli ilçesi başta olmak üzere pek çok belde ve köyde dönemin belediye başkanları, muhtarları, bekçileri, belediye çalışanları, çiftçiler ve ev kadınlarıyla yapılan görüşmelerde, yaşananların anlaşılması açısından önemli dokümanlar oluşturuldu.

Filmin hikâyesi ise kısaca şöyle:

1970 yılında Toroslar’ın eteklerinde yaşayan bir grup genç, amatör olarak sinema filmi çekmeye kalkışır. Başlarına gelen ilginç olaylardan nedeniyle film yarıda kalır. 12 Eylül 1980 askeri darbesinde gençlerden birinin evinde çektikleri filme ait fotoğraflar, senaryo ve 16mm film makaraları bulunur. Gençler aksiyon filmi çekmek istemiştir ama o dönemin askeri yönetimi başka şeyler peşindedir. Başta film çekmeye çalışan gençler olmak üzere filmde oynayan bütün köylü silahlı suç örgütü kurmaktan ve gerilla eğitimi almaktan günlerce karakolda kalır ve sorgulanır. Köylünün ifadeleri doğrultusunda örgütün arkasında Stalin mi, Franko mu, ya da Churchill mi olduğu konusu da komutanın kafası karışmıştır.

Yaşanmış gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak hazırlanan film 12 Eylül 1980 darbesini mizahi bir dille anlatıyor.

İletişim:

Gürhan Ötün

0532 355 77 76

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up