4. Uluslararası Pekin Film Festivali Başladı!

Festivaller Manşet

muhurlenmis-zaman (8)

4. Uluslararası Pekin Film Festivali açılış töreni dün akşam Pekin Ulusal Sahne Sanatları Merkezi’nde gerçekleşti.

Kırmızı halı geçidinden sonra düzenlenen programa 2000’den fazla kişi katıldı. Gecenin akılda kalan ünlü isimleri Alfonso Caron, Oliver Stone, Zhang Yimou, Jean Reno, Zhang Ziyi, Fan Bingbing, Song Hye Kyo, Jean Jacques Annaud, Huang Xiaoming, Deng Chao, Su Youpeng, Wang Dongcheng, Wu Zun, Piao Shihou, Liu Yifei, Jike Junyi (Summer), Christophe Gans, Lea Seydoux, Yu Baimei, Xue Kaiqi, Wu Jianhao, Chen Bolin, Chen Yihan, Li Yu, Wang Xueqi, Zhong Liti, Ming Dao, Zhou Haimei ve John Woo idi. 

Programın açılış teması “değişen dünyanın mühürlenmiş zamanı” idi. Bu kavram ile Tarkovksy’nin otobiyografik eserini selamlamanın yanı sıra, sinemanın doğudaki başkenti olarak Çin sinemasının öneminin uluslararası anlamdaki boyutuna vurgu yapıldı. Sinema tarihine ait önemli görsellerin sahnede canlandırılması ve büyük bir saat eşliğinde tüm bunların gerçekleşmesi gibi iç içe geçen temalar tam bir festival gecesi açılışına yaraşır anlamda bir görsel derinlikle izleyenleri karşıladı.
Aday filmlerin tanıtılmasından sonra ise Pekin operasının üstadı kabul edilen Mei Lanfang ile “Charlie Chaplin ve Sergei Eisenstein” dostluğunu konu edinen  bir program sunuldu. Mei Lanfang’ın öğrencisinin yer yer anlattığı hikayelere, sahnede dans performansı ve fotoğraflar eşlik ederek üç büyük ismin dönemine uzanan keyifli bir seyahate tanıklık edilmiş oldu.
Programın merkezindeki ana duygu ve düşünce sinema özelinde sanat, değişen dünyada farklılaşan tüm değerlere rağmen herkesi bir araya toplayabilecek güce sahip olasıydı. Bu nedenle Çin’e ait her sanat ve sanatçı aslında tüm dünyaya aittir vurgusu yapıldı.
Açılış programından sonra geceye  2014 Fransız yapımı ” Güzel ve Çirkin” filminin başrol oyuncusu Lea Seydox ve yönetmen Christophe Gans’ın kısa selamlaması ve filmin gösterimi ile devam edildi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up