4. Sinema

Genel

saziye-ayas

Aslanlar kendi hikayelerini anlatmadıkça avcı hikayesi dinlemek zorundayız.
Afrika Atasözü

4 rakamı artık haklı olarak hayatımızda çok daha önemli bir yer taşıyor.

4= Rabia=Mısır`da, Afrika`da, Ortadoğu’da özgürlük ve demokrasi.

4 biri bu dünyada diğeri ukbada çifte zafer …

4 Îslam aleminin de kendi sembolleri ve mücadelesi olduğunu gösteren bir müjde.

***

1. sinema Hollywood , 2. sinema Avrupa, 3. sinema ise tüm dünyada ezilenlerin sineması olarak adlandırılıyor.

4. sinema ise henüz yok ama hayalimdeki 4. sinema Ortadoğu`dan yükseliyor.

ÎnşALLAH

*3. sinema şiddeti haklı meşru ve masum gösterirken 4. sinema tevekkül içinde şiddete sabreden masumların hikayelerini anlatacak.

*3. sinema açlıkla savaşırken 4.sinema açlığın da insanı özgürleştirebileceğini bilen inançlı insanların sineması olacak. 4. sinema orucun inanış şekli olduğu dinlerin anavatanından asıl rızığın ekmek değil inanç ve düşünce özgürlüğü olduğunun farkında olan insanların arasından doğacak.

argo-review-starring-ben-affleck-and-john-goodman-675E-5CA4-EC93

*4.sinema Hollywood`un klişelerini yerle bir edecek yeni bir sistem yeni bir anlayış getirecek. Bizi “AH şu Hollywood!” diye yakınmaktan vazgeçirecek. Ortadoğu gerçeğini bizim ağzımızdan anlatacak. Hollywood`un fildişi kulesini yıkacak. Kahraman yaşasın da masum köylü ölse de olur pragmatizminin saçmalığını gözler önüne serecek, insana sırf yaratılmış olduğu için değer verecek. Yüz kişi ölürken bir kişi kazandı diye sevinmemizi bekleyen “aksiyon” lardan bizi uyandıracak. Benim 5 kişim başkasının 5 .000`inden değerlidir diyen zihniyete saplanıp kalmayacak. Avrupa ve Amerika`nın çok korktuğu ” Cihad” ı kötü tanıtan filmler yumağından kurtaracak.

* Aydın insanın gerçeklerin peşinden koşarken yalnız kalmasını ,anlaşılmamasını anlatan Avrupa`ya isnad edilen sinemaya ” Yalnız değiliz, 1 yaradan var, kurtuluş dindedir.” diyebilecek bir yaklaşım ortaya konulacak, temelleri sağlam bir kuram oluşturulacak. Çekilen filmler aynı zamanda modern insan yanılgısına düşmemizi engellemek için bu dünyayı nasıl yorumlamamız gerektiği konusunda da öğretmenlik yapacak. Mecidi`nin de dediği gibi eğer zamanımıza bir peygamber gönderilmiş olsaydı, muhtemelen yönetmenlik yapardı. Çünkü günümüzde tebliğ de ancak misyonerlik ve siyonizm gibi her insanın erişebileceği filmler aracılığıyla mümkün olabilir.

Düşünün Halepçe katliamının “Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ” ibareli bir filmi olsaydı; yani kurbanlar çok sevdigimiz oyuncularla özdeşleştirilip aklımızın bir köşesine kazınsaydı, bugün Suriye`de başka bir diktatör tarafından tekrarlanır mıydı? Ya da aynı tepkiler mi verilirdi? Avrupa ve Amerika kamuoyunda daha büyük bir ses uyandırmaz mıydı?

Yanlış anlamayın çözümü Batı’da aradığımı ima etmiyorum. Aksine sinemamızı da kurtarmak peşindeyim.

Ama gerçekten de Batı’nın yıllarca sömürmeye alıştığı toprakları bırakmaya niyeti olduğu söylenemez.

Bu yüzden kurtuluş için bir an önce harekete geçmeliyiz. Başımıza gelenleri unutmamak ve toplumsal belleğimizde kalıcı bir yer edinmelerini sağlamak için onları filmlerle kayıt altına almalıyız.

Allah bile senaryosuna\kadere göre günahlarımızı ve sevaplarımızı çekip hesap gününde sansürsüz olarak dünya filmini izleyeceğimizin sözünü vermişken, sinema peşinde koşmanın boş bir uğraş olmadığı anlaşılmalıdır. Sinema bize zalimleri bu dünyada da ifşa edebilme şansı veren bir hediye. Lütfen bu hediyeyi kullanalım.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up