Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

4. Sinema

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Aslanlar kendi hikayelerini anlatmadıkça avcı hikayesi dinlemek zorundayız.
Afrika Atasözü

4 rakamı artık haklı olarak hayatımızda çok daha önemli bir yer taşıyor.

4= Rabia=Mısır`da, Afrika`da, Ortadoğu’da özgürlük ve demokrasi.

4 biri bu dünyada diğeri ukbada çifte zafer …

4 Îslam aleminin de kendi sembolleri ve mücadelesi olduğunu gösteren bir müjde.

***

1. sinema Hollywood , 2. sinema Avrupa, 3. sinema ise tüm dünyada ezilenlerin sineması olarak adlandırılıyor.

4. sinema ise henüz yok ama hayalimdeki 4. sinema Ortadoğu`dan yükseliyor.

ÎnşALLAH

*3. sinema şiddeti haklı meşru ve masum gösterirken 4. sinema tevekkül içinde şiddete sabreden masumların hikayelerini anlatacak.

*3. sinema açlıkla savaşırken 4.sinema açlığın da insanı özgürleştirebileceğini bilen inançlı insanların sineması olacak. 4. sinema orucun inanış şekli olduğu dinlerin anavatanından asıl rızığın ekmek değil inanç ve düşünce özgürlüğü olduğunun farkında olan insanların arasından doğacak.

argo-review-starring-ben-affleck-and-john-goodman-675E-5CA4-EC93

*4.sinema Hollywood`un klişelerini yerle bir edecek yeni bir sistem yeni bir anlayış getirecek. Bizi “AH şu Hollywood!” diye yakınmaktan vazgeçirecek. Ortadoğu gerçeğini bizim ağzımızdan anlatacak. Hollywood`un fildişi kulesini yıkacak. Kahraman yaşasın da masum köylü ölse de olur pragmatizminin saçmalığını gözler önüne serecek, insana sırf yaratılmış olduğu için değer verecek. Yüz kişi ölürken bir kişi kazandı diye sevinmemizi bekleyen “aksiyon” lardan bizi uyandıracak. Benim 5 kişim başkasının 5 .000`inden değerlidir diyen zihniyete saplanıp kalmayacak. Avrupa ve Amerika`nın çok korktuğu ” Cihad” ı kötü tanıtan filmler yumağından kurtaracak.

* Aydın insanın gerçeklerin peşinden koşarken yalnız kalmasını ,anlaşılmamasını anlatan Avrupa`ya isnad edilen sinemaya ” Yalnız değiliz, 1 yaradan var, kurtuluş dindedir.” diyebilecek bir yaklaşım ortaya konulacak, temelleri sağlam bir kuram oluşturulacak. Çekilen filmler aynı zamanda modern insan yanılgısına düşmemizi engellemek için bu dünyayı nasıl yorumlamamız gerektiği konusunda da öğretmenlik yapacak. Mecidi`nin de dediği gibi eğer zamanımıza bir peygamber gönderilmiş olsaydı, muhtemelen yönetmenlik yapardı. Çünkü günümüzde tebliğ de ancak misyonerlik ve siyonizm gibi her insanın erişebileceği filmler aracılığıyla mümkün olabilir.

Düşünün Halepçe katliamının “Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır ” ibareli bir filmi olsaydı; yani kurbanlar çok sevdigimiz oyuncularla özdeşleştirilip aklımızın bir köşesine kazınsaydı, bugün Suriye`de başka bir diktatör tarafından tekrarlanır mıydı? Ya da aynı tepkiler mi verilirdi? Avrupa ve Amerika kamuoyunda daha büyük bir ses uyandırmaz mıydı?

Yanlış anlamayın çözümü Batı’da aradığımı ima etmiyorum. Aksine sinemamızı da kurtarmak peşindeyim.

Ama gerçekten de Batı’nın yıllarca sömürmeye alıştığı toprakları bırakmaya niyeti olduğu söylenemez.

Bu yüzden kurtuluş için bir an önce harekete geçmeliyiz. Başımıza gelenleri unutmamak ve toplumsal belleğimizde kalıcı bir yer edinmelerini sağlamak için onları filmlerle kayıt altına almalıyız.

Allah bile senaryosuna\kadere göre günahlarımızı ve sevaplarımızı çekip hesap gününde sansürsüz olarak dünya filmini izleyeceğimizin sözünü vermişken, sinema peşinde koşmanın boş bir uğraş olmadığı anlaşılmalıdır. Sinema bize zalimleri bu dünyada da ifşa edebilme şansı veren bir hediye. Lütfen bu hediyeyi kullanalım.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler