Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Devam Ediyor

Yayınlandı

tarihinde

Rashid Masharawi

4. Malatya Uluslararası Film Festivali sempozyum, atölye ve söyleşileriyle programına devam ediyor.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ve Barya Akademi Yakup Öztürk Sinema Kulübü’nün Ana Sponsorluğunda, T.C. Kültür Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi, T.C. Malatya Sanayi ve Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı ve destekleriyle gerçekleşen 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimleri, söyleşiler ve Rashid Masharawi Master Class çalışmasıyla dördüncü gününde de keyifle devam etti.

Festival’de Onur Ödülüne değer görülen Yönetmen Rashid Masharawi, İnönü Üniversite’sinde düzenlenen Master Class çalışmasıyla öğrencilerle bir araya geldi.  Rashid Masharawi, Filistin’in sadece savaşın olduğu bir yer olarak lanse edilmesinden çok rahatsız olduğunu, dünyanın kendilerini ya kahraman ya kurban olarak ya da terörist olarak gördüklerini söyledi. Masharawi, bu noktada kendisinin görevinin sinemayla Filistin’in yanlış aktarılan imajını düzeltmek olduğunu vurguladı. Ama bunu yaparken de bir fikri empoze etme derdinde olmadığını sadece insanların ne düşüneceğine, karar vermelerine yardımcı olduğunu belirtti. “Bu iyi, bu kötü demem. Ben haddimi bilirim.” dedi.

“Klasik Yapı İnsan Ruhuna Katkı Sağlamaz”

Festivalin yan etkinlikleri çerçevesinde Derviş Zaim de İnönü Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelen isimler arasındaydı. Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Çamur, Cenneti Beklerken ve Nokta filmlerinin usta Yönetmeni Derviş Zaim, “Sinemada Klasik Yapıyı Gelenekle Aşmak” başlıklı atölye çalışmasında klasik sinemayı anlattı. Klasik sinemanın Aristocu bir yapıyı öngördüğünü belirten Zaim, Klasik yapının insan ruhuna bir katkıda bulunmadığı söylenir, dedi.

Yarışmada Son Günler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Lal, Saroyan Ülkesi ve Yarım Kalan Mucize ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Ömer, Papusza, Kendini Tut filmlerinin yanı sıra Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri, panorama gösterimleri, Malatya Günlüğü seçkisinde yer alan Işığa Yürümek filmleri Malatyalı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu

Lâl filminin Yönetmeni ve Senaristi Semir Aslanyürek, Yardımcı Yönetmeni Ramazan Yüksel ve Oyuncularından Salih Usta’nın katıldığı gösterimin ardından izleyiciler film ekibine sorularını yönelttiler. Filmde “İkinci Kıbrıs” çıkartması ve sağ sol çekişmesiyle çalkantılı bir dönem olan 70’lerin başlarında, 14 yaşlarında iki çocuğun Yılmaz Güney’e ulaşabilmek için Antakya’dan Adana’ya doğru çıktığı yolculuğu anlatan Aslanyürek, bu yolculuk gerçekleşmeseydi içimde bir ukte kalacaktı diyerek bu mutluluğunu izleyicilerle paylaştı.

Yönetmenliğini Biket İlhan’ın yaptığı kendinden yaşça büyük bir toprak ağasıyla evlendirilmek istenen kızın intihar girişimi ile başlayan hikâyeyi ele alan Yarım Kalan Mucize filmine ise Malatyalı sinemaseverlerin ilgisi yoğun oldu. Yönetmen Biket İlhan, Oyuncu ve Senaristi Nihan Belgin ve filmin oyuncularından Umut Beşkırma, Anıl Ayvalıoğlu ve Tekin Alkan gösterimin ardından gerçekleşen söyleşiye katıldılar. Biket İlhan, çocuk gelin sorunsalına karşı yapılacak en doğru şeyin kız çocuklarının okula gönderilmesi  olduğunu vurguladı.

Sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olan Saroyan’ın hikâyesini anlatan ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacılarından Saroyan filminin gösterimine Filmin Yönetmeni Lusin Dink, Kevork Malikyan, Baran Uğurlu katıldı. Uğurlu, “Saroyan bir temsiliyettir. Saroyan gibi binlerce insan var ve dileğim onların da hayatı anlatılsın.”dedi. Aynı kategoride yarışan Ömer filminin gösteriminin ardındasa filmi Oyuncusu Samer Bisharat, filmin gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak çekildiğini anlattı.

Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden, Çingene topluluğunun geleneksel kadın anlayışına karşı çıkan ilk Roman kadının gerçek yaşam hikâyesini anlatan Papusza, Yönetmeni ve Senaristi Joanna Kos-Krauze “Bu film aslında dağıtıcılar için problem. Hem siyah-beyaz hem çingeneler, kadınlar hakkında, şairler hakkında. Dolayısıyla dağıtımcı bulduğumuz için şanslıyız. Aslında biyografik gibi sıkıcı bir şey yapmak istemedik, daha çok daha şiirsel bir şey yapmak istedik.”

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler