Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Devam Ediyor

Yayınlandı

tarihinde

Rashid Masharawi

4. Malatya Uluslararası Film Festivali sempozyum, atölye ve söyleşileriyle programına devam ediyor.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ve Barya Akademi Yakup Öztürk Sinema Kulübü’nün Ana Sponsorluğunda, T.C. Kültür Bakanlığı, Malatya Büyükşehir Belediyesi, İnönü Üniversitesi, T.C. Malatya Sanayi ve Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı ve destekleriyle gerçekleşen 4. Malatya Uluslararası Film Festivali, film gösterimleri, söyleşiler ve Rashid Masharawi Master Class çalışmasıyla dördüncü gününde de keyifle devam etti.

Festival’de Onur Ödülüne değer görülen Yönetmen Rashid Masharawi, İnönü Üniversite’sinde düzenlenen Master Class çalışmasıyla öğrencilerle bir araya geldi.  Rashid Masharawi, Filistin’in sadece savaşın olduğu bir yer olarak lanse edilmesinden çok rahatsız olduğunu, dünyanın kendilerini ya kahraman ya kurban olarak ya da terörist olarak gördüklerini söyledi. Masharawi, bu noktada kendisinin görevinin sinemayla Filistin’in yanlış aktarılan imajını düzeltmek olduğunu vurguladı. Ama bunu yaparken de bir fikri empoze etme derdinde olmadığını sadece insanların ne düşüneceğine, karar vermelerine yardımcı olduğunu belirtti. “Bu iyi, bu kötü demem. Ben haddimi bilirim.” dedi.

“Klasik Yapı İnsan Ruhuna Katkı Sağlamaz”

Festivalin yan etkinlikleri çerçevesinde Derviş Zaim de İnönü Üniversitesi’nde öğrencilerle bir araya gelen isimler arasındaydı. Tabutta Rövaşata, Filler ve Çimen, Çamur, Cenneti Beklerken ve Nokta filmlerinin usta Yönetmeni Derviş Zaim, “Sinemada Klasik Yapıyı Gelenekle Aşmak” başlıklı atölye çalışmasında klasik sinemayı anlattı. Klasik sinemanın Aristocu bir yapıyı öngördüğünü belirten Zaim, Klasik yapının insan ruhuna bir katkıda bulunmadığı söylenir, dedi.

Yarışmada Son Günler

4. Malatya Uluslararası Film Festivali’nin Ulusal Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Lal, Saroyan Ülkesi ve Yarım Kalan Mucize ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden Ömer, Papusza, Kendini Tut filmlerinin yanı sıra Ulusal Kısa Film Yarışmacı filmleri, panorama gösterimleri, Malatya Günlüğü seçkisinde yer alan Işığa Yürümek filmleri Malatyalı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu

Lâl filminin Yönetmeni ve Senaristi Semir Aslanyürek, Yardımcı Yönetmeni Ramazan Yüksel ve Oyuncularından Salih Usta’nın katıldığı gösterimin ardından izleyiciler film ekibine sorularını yönelttiler. Filmde “İkinci Kıbrıs” çıkartması ve sağ sol çekişmesiyle çalkantılı bir dönem olan 70’lerin başlarında, 14 yaşlarında iki çocuğun Yılmaz Güney’e ulaşabilmek için Antakya’dan Adana’ya doğru çıktığı yolculuğu anlatan Aslanyürek, bu yolculuk gerçekleşmeseydi içimde bir ukte kalacaktı diyerek bu mutluluğunu izleyicilerle paylaştı.

Yönetmenliğini Biket İlhan’ın yaptığı kendinden yaşça büyük bir toprak ağasıyla evlendirilmek istenen kızın intihar girişimi ile başlayan hikâyeyi ele alan Yarım Kalan Mucize filmine ise Malatyalı sinemaseverlerin ilgisi yoğun oldu. Yönetmen Biket İlhan, Oyuncu ve Senaristi Nihan Belgin ve filmin oyuncularından Umut Beşkırma, Anıl Ayvalıoğlu ve Tekin Alkan gösterimin ardından gerçekleşen söyleşiye katıldılar. Biket İlhan, çocuk gelin sorunsalına karşı yapılacak en doğru şeyin kız çocuklarının okula gönderilmesi  olduğunu vurguladı.

Sürgün bir Ermeni ailenin çocuğu olan Saroyan’ın hikâyesini anlatan ve Uluslararası Uzun Film Yarışmacılarından Saroyan filminin gösterimine Filmin Yönetmeni Lusin Dink, Kevork Malikyan, Baran Uğurlu katıldı. Uğurlu, “Saroyan bir temsiliyettir. Saroyan gibi binlerce insan var ve dileğim onların da hayatı anlatılsın.”dedi. Aynı kategoride yarışan Ömer filminin gösteriminin ardındasa filmi Oyuncusu Samer Bisharat, filmin gerçek bir hikâyeden yola çıkılarak çekildiğini anlattı.

Uluslararası Uzun Film Yarışmacı filmlerinden, Çingene topluluğunun geleneksel kadın anlayışına karşı çıkan ilk Roman kadının gerçek yaşam hikâyesini anlatan Papusza, Yönetmeni ve Senaristi Joanna Kos-Krauze “Bu film aslında dağıtıcılar için problem. Hem siyah-beyaz hem çingeneler, kadınlar hakkında, şairler hakkında. Dolayısıyla dağıtımcı bulduğumuz için şanslıyız. Aslında biyografik gibi sıkıcı bir şey yapmak istemedik, daha çok daha şiirsel bir şey yapmak istedik.”

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin İkinci Etabı Başlıyor

Çevrimiçi ve ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı 22 Nisan’da kaldığı yerden devam ediyor.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali“nin ikinci etabı 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında yine çevrimiçi koşullarda ve ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Bu yıl #sığamıyoruz sloganı ile hayata geçen festivalin film programı çerçevesinde uzun metraj, kısa kurmaca ve kısa belgesel ve deneysel kategorileri olmak üzere dört dalda yarışmanın düzenlendiği ve ayrıca yarışma dışı gösterimlerin de yer aldığı ulusal seçkinin yanı sıra, Balkan sinemasının yakın dönemdeki seçkin örnekleri de izlenebilecek.

Yönetmen söyleşilerinin yanı sıra Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi”, WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi”, Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” ve Prof. Berrak Taranç ise 23 Nisan kapsamında çocuklar için müzik atölyesi festivalin ikinci etabındaki etkinlikler olacak. Festivalin seçkiye giremeyen yönetmenlere yönelik çevrimiçi gerçekleştirdiği “Face to Face geri bildirim etkinliği de yine Nisan ayında düzenlenecek. Ayrıca mart ayında gerçekleştirilen Gözde Yenipazarlı sanal fotoğraf sergisinden sonra, bu ay da Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi yine festivalin websitesi üzerinden yayınlanacak. Yönetmen söyleşileri ve genel katılımcılara açık olan diğer etkinlikler festivalin Youtube hesabı üzerinden takip edilebilecek. Festivalin tüm etkinlik programı sosyal medya hesaplarından da günlük olarak paylaşılacak.

Tüm film gösterimleri festivalin resmi websitesi olan kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında süre ya da gösterim kısıtlaması olmadan, sadece websitesi üyeliği ile izlenmeye açık olacak.

Festivalin İzmir’de fiziki olarak gerçekleştirilecek 3. Etabı; pandemi koşullarının izin verdiği ölçüde 25-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Seferihisar’da ödül töreni ve özel gösterimler şeklinde planlanıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler