Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı

Yayınlandı

tarihinde

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Malatya Uluslararası Film Festivali başladı.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ve Barya Akademi Yakup Öztürk Sinema Kulübü’nün Ana Sponsorluğunda, T.C. Kültür Bakanlığı, Malatya Büyükşehir  Belediyesi, İnönü Üniversitesi, T.C. Malatya Sanayi ve Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı ve destekleri ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, tüm coşkusuyla başladı!

15 Kasım Cuma günü saat 20.30’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılan açılışa Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin; Festival Yürütme Kurulu Üyesi ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır; Kültür ve Turizm Bakanlığı adına, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan; onur ödülüne değer görülen Filistinli Yönetmen Rashid Masharawi, Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija; değerli sanatçılar Eşref Kolçak ve Filiz Akın’ın yanısıra jüri üyeleri, Hababam Sınıfı oyuncuları katıldılar.

Halkın da yoğun ilgi gösterdiği Festival Açılış Töreni’nin sunuculuğunu başarılı oyuncular Ayşe Tolga ve Serhat Mustafa Kılıç üstlenirken Festival’in Uluslararası Program Direktörü Nesim Bencoya ise  uluslararası sanatçılara ödüllerinin takdim edildiği seramoniyi yönetti.

“Gönül Diliyle İnsanlığa Hizmetteyiz”

Malatya’nın kent kültürünün gelişmesi için de büyük çaba gösteren Festival Onursal Başkanı, Malatya Valisi Sayın Vasip Şahin, törende yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür etti ve  “Şehrin alt yapısını tamamlarken, üst yapıyı da sinemayla geliştirmek adına bu festival sayesinde gönül diliyle haykırıp insanlığa hizmette biz de varız, diyebiliyoruz” dedi.

Vali Vasip Şahin’in konuşmasının ardından onur ödülleri sahiplerine verildi.

Barış İçin Sinema

Yönetmen Rashid Masharawi’ye ve sinema, tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija’ya Onur Ödülleri takdim edildi. Çok duygulandığını ifade eden Masharawi, bu ödülün kendisi için anlamının çok büyük olduğunu belirtirken Serbedzija da kendisi için ödülün anlamının ayrı olduğunu belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti: “2 yıl önce Suç ve Ceza Film Festivali’nde bana “Barış Ödülü” verilmişti. Biz sinemacılara da bu noktada daha çok şey  yapmak düşüyor.”

Karşınızda Olmak Bana Allah’ın Verdiği Bir Lütuf”

Festivalde Onur Ödülü’ne değer görülen Türk kadınının kendisine yakın gördüğü, sinemamızın “en güzel profiline” sahip olan kadın oyuncusu Muhterem Nur ve “Yeşilçam’ın unutulmaz jönü” Murat Soydan sağlık nedeniyle Festival Açılış Töreni’ne katılamazken rol aldığı filmlerdeki “iyi yürekli adam” karakterleriyle halkın sevgisini kazanan, babacanlığı ile bilinen değerli sanatçı Eşref Kolçak’a ödülü Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan tarafından takdim edildi. Büyük alkış alan Eşref Kolçak, “Saygın ve sonsuz sevginiz sayesinde hâlâ buradayım. Ne mutlu bana ki hayatım boyunca hep sizin karşınızda olmak bana Allah’ın verdiği en büyük lütuf” diyerek teşekkürlerini sundu.

Malatya Kemal Sunal’a Minnet Borcunu Ödedi!

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında anılan sinemamızın gülen yüzü Kemal Sunal’ın Ustalara Saygı Ödülü’nü alan Gül Sunal ise “Bu ödül, Kemal’in arşivinde yine önemli bir yerde muhafaza edilecek. Onun memleketinde sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum” dedi.

“Tunç Başaran Olmasa Geri Dönmüştüm”

Festivalin bir diğer Onur Ödülü sahibi, Türk Sinemasının “Avrupai yüzü” Filiz Akın, “Malatya markalaşmayı başarmış bir şehir ve bu güzel festivalle de yıldızlaştı. Emeği geçenleri kutluyorum. Bu gece burada olmak benim için çok önemli; çünkü sinemaya başladığım günlerin heyecanlarını, korkularını, çekincelerini paylaştığım insan burada: Tunç Başaran! Onun dostluğu olmasa belki geri dönmüştüm Ankara’ya. Bu güzel ödüllerle bize söylenen şu: sizi sevdik ve hala seviyoruz. Onun için çok teşekkür ederim” dedi.

Törende festivale destek olan sponsorlara teşekkür plaketleri de takdim edildi.  Gece Mehmet Erdem konseri ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Dolu Dolu Bir Festival

Festivalin ilk gününde Filiz Akın Gözde Hastanesi’nde yatan hastaları ziyaret ederken Gül Sunal ise Malatya Valisi Sayın Vasip Şahin ile birlikte Kemal Sunal’ın filmlerinde giydiği kıyafetleri, kullandığı aksesuarları ve fotoğraflarından oluşan serginin açılışını gerçekleştirdiler.

Filiz Akın: İlk Filmimde Kaçmayı Düşündüm

Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Onur Ödülü alan sanatçı Filiz Akın, gün içerisinde önce TED Koleji’nde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştiren Filiz Akın, eskiden kendilerinin çok zor şartlar altında çalıştıklarını ama artık oyunculuğun bir meslek haline geldiğini, bu noktaya gelinmesinde kendi dönemindeki oyuncuların da çok büyük bir emeği olduğunu söyledi. Ardından festivalin hizmet sponsoru Gözde Hastanesi’ne giderek hastaları ziyaret eden Akın, hastalığını yenmesinde kendisine destek olanlara minnettar olduğunu vurguladı ve bu süreçte sevgi ve düşünce gücünün çok önemli olduğunu belirtti.

Filiz Akın daha sonra Malatya Park AVM’de gerçekleştirilen “Minder Sohbetleri” ile Malatyalılarla buluştu ve sinemaya başladığı yılları anlattı: “Oyunculuğa başladığımın ilk günleri söyleyeceklerim bitse de gitsem diyerek oynuyordum. Korkaklık o zamanlar diz boyuydu; İlk filmimde kaçmayı düşündüm.” Fiiliz Akın, sarışınlar için var olan imajın da kendisi ile yıkıldığını, Türk toplumunun fakir sarışını tanıyıp sarışınları sevdiğini söyledi.

Kemal Sunal Kahkahaları Malatya’da!

Malatya Park AVM’de gerçekleşen Kemal Sunal’ın eşyalarından oluşan sergi açılışında duygularını dile getiren Gül Sunal, bu sergiyi  hazırlarken Kemal Sunal’ın sevenleri tarafından en çok ilgi gören eşyaları 4. Malatya Uluslararası Film Festivali için bir araya getirdiğini belirtti.

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler