Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı

Yayınlandı

tarihinde

4. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Malatya Uluslararası Film Festivali başladı.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından ve Barya Akademi Yakup Öztürk Sinema Kulübü’nün Ana Sponsorluğunda, T.C. Kültür Bakanlığı, Malatya Büyükşehir  Belediyesi, İnönü Üniversitesi, T.C. Malatya Sanayi ve Ticaret Borsası ve Fırat Kalkınma Ajansı ve destekleri ile bu yıl dördüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, tüm coşkusuyla başladı!

15 Kasım Cuma günü saat 20.30’da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi Kemal Sunal Salonu’nda yapılan açılışa Malatya Valisi ve Festival Onursal Başkanı Sayın Vasip Şahin; Festival Yürütme Kurulu Üyesi ve Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır; Kültür ve Turizm Bakanlığı adına, Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan; onur ödülüne değer görülen Filistinli Yönetmen Rashid Masharawi, Hırvat sinema ve tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija; değerli sanatçılar Eşref Kolçak ve Filiz Akın’ın yanısıra jüri üyeleri, Hababam Sınıfı oyuncuları katıldılar.

Halkın da yoğun ilgi gösterdiği Festival Açılış Töreni’nin sunuculuğunu başarılı oyuncular Ayşe Tolga ve Serhat Mustafa Kılıç üstlenirken Festival’in Uluslararası Program Direktörü Nesim Bencoya ise  uluslararası sanatçılara ödüllerinin takdim edildiği seramoniyi yönetti.

“Gönül Diliyle İnsanlığa Hizmetteyiz”

Malatya’nın kent kültürünün gelişmesi için de büyük çaba gösteren Festival Onursal Başkanı, Malatya Valisi Sayın Vasip Şahin, törende yaptığı konuşmada emeği geçenlere teşekkür etti ve  “Şehrin alt yapısını tamamlarken, üst yapıyı da sinemayla geliştirmek adına bu festival sayesinde gönül diliyle haykırıp insanlığa hizmette biz de varız, diyebiliyoruz” dedi.

Vali Vasip Şahin’in konuşmasının ardından onur ödülleri sahiplerine verildi.

Barış İçin Sinema

Yönetmen Rashid Masharawi’ye ve sinema, tiyatro oyuncusu, tiyatro yönetmeni, müzisyen Rade Serbedzija’ya Onur Ödülleri takdim edildi. Çok duygulandığını ifade eden Masharawi, bu ödülün kendisi için anlamının çok büyük olduğunu belirtirken Serbedzija da kendisi için ödülün anlamının ayrı olduğunu belirtti ve konuşmasına şöyle devam etti: “2 yıl önce Suç ve Ceza Film Festivali’nde bana “Barış Ödülü” verilmişti. Biz sinemacılara da bu noktada daha çok şey  yapmak düşüyor.”

Karşınızda Olmak Bana Allah’ın Verdiği Bir Lütuf”

Festivalde Onur Ödülü’ne değer görülen Türk kadınının kendisine yakın gördüğü, sinemamızın “en güzel profiline” sahip olan kadın oyuncusu Muhterem Nur ve “Yeşilçam’ın unutulmaz jönü” Murat Soydan sağlık nedeniyle Festival Açılış Töreni’ne katılamazken rol aldığı filmlerdeki “iyi yürekli adam” karakterleriyle halkın sevgisini kazanan, babacanlığı ile bilinen değerli sanatçı Eşref Kolçak’a ödülü Sinema Genel Müdür Yardımcısı Ali Atlıhan tarafından takdim edildi. Büyük alkış alan Eşref Kolçak, “Saygın ve sonsuz sevginiz sayesinde hâlâ buradayım. Ne mutlu bana ki hayatım boyunca hep sizin karşınızda olmak bana Allah’ın verdiği en büyük lütuf” diyerek teşekkürlerini sundu.

Malatya Kemal Sunal’a Minnet Borcunu Ödedi!

4. Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında anılan sinemamızın gülen yüzü Kemal Sunal’ın Ustalara Saygı Ödülü’nü alan Gül Sunal ise “Bu ödül, Kemal’in arşivinde yine önemli bir yerde muhafaza edilecek. Onun memleketinde sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum” dedi.

“Tunç Başaran Olmasa Geri Dönmüştüm”

Festivalin bir diğer Onur Ödülü sahibi, Türk Sinemasının “Avrupai yüzü” Filiz Akın, “Malatya markalaşmayı başarmış bir şehir ve bu güzel festivalle de yıldızlaştı. Emeği geçenleri kutluyorum. Bu gece burada olmak benim için çok önemli; çünkü sinemaya başladığım günlerin heyecanlarını, korkularını, çekincelerini paylaştığım insan burada: Tunç Başaran! Onun dostluğu olmasa belki geri dönmüştüm Ankara’ya. Bu güzel ödüllerle bize söylenen şu: sizi sevdik ve hala seviyoruz. Onun için çok teşekkür ederim” dedi.

Törende festivale destek olan sponsorlara teşekkür plaketleri de takdim edildi.  Gece Mehmet Erdem konseri ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Dolu Dolu Bir Festival

Festivalin ilk gününde Filiz Akın Gözde Hastanesi’nde yatan hastaları ziyaret ederken Gül Sunal ise Malatya Valisi Sayın Vasip Şahin ile birlikte Kemal Sunal’ın filmlerinde giydiği kıyafetleri, kullandığı aksesuarları ve fotoğraflarından oluşan serginin açılışını gerçekleştirdiler.

Filiz Akın: İlk Filmimde Kaçmayı Düşündüm

Malatya Uluslararası Film Festivali’nde Onur Ödülü alan sanatçı Filiz Akın, gün içerisinde önce TED Koleji’nde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilerle keyifli bir sohbet gerçekleştiren Filiz Akın, eskiden kendilerinin çok zor şartlar altında çalıştıklarını ama artık oyunculuğun bir meslek haline geldiğini, bu noktaya gelinmesinde kendi dönemindeki oyuncuların da çok büyük bir emeği olduğunu söyledi. Ardından festivalin hizmet sponsoru Gözde Hastanesi’ne giderek hastaları ziyaret eden Akın, hastalığını yenmesinde kendisine destek olanlara minnettar olduğunu vurguladı ve bu süreçte sevgi ve düşünce gücünün çok önemli olduğunu belirtti.

Filiz Akın daha sonra Malatya Park AVM’de gerçekleştirilen “Minder Sohbetleri” ile Malatyalılarla buluştu ve sinemaya başladığı yılları anlattı: “Oyunculuğa başladığımın ilk günleri söyleyeceklerim bitse de gitsem diyerek oynuyordum. Korkaklık o zamanlar diz boyuydu; İlk filmimde kaçmayı düşündüm.” Fiiliz Akın, sarışınlar için var olan imajın da kendisi ile yıkıldığını, Türk toplumunun fakir sarışını tanıyıp sarışınları sevdiğini söyledi.

Kemal Sunal Kahkahaları Malatya’da!

Malatya Park AVM’de gerçekleşen Kemal Sunal’ın eşyalarından oluşan sergi açılışında duygularını dile getiren Gül Sunal, bu sergiyi  hazırlarken Kemal Sunal’ın sevenleri tarafından en çok ilgi gören eşyaları 4. Malatya Uluslararası Film Festivali için bir araya getirdiğini belirtti.

4. Malatya Uluslararası Film Festival Afişi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Bir Düş Gördüm Filmine Nepal’den Büyük Ödül

Festival yoluculuğu ödüller ile devam ediyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Düş Gördüm

Murat Çeri’nin ilk sinema filmi olan Bir Düş Gördüm, festival yolculuğuna topladığı ödüller ile devam ediyor.

2018 yılında Malatya Film Festivali’nin Platform Seçkisine kalan ve projeler arasından birinci olup TRT ön alım desteğini kazanan, TRT Ortak Yapımı olarak yola çıkan Bir Düş Gördüm filmi uluslararası adıyla In My Dream Dünyanın çeşitli ülkelerinden ve festivallerinden ödüller almaya devam ediyor.

Geçen hafta Hindistan’da düzenlenen 11. Dada Saheb Phalke Film Festival-22’de ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan Bir Düş Gördüm filmi Nepal’den de ödülle döndü. Film, Nepal Uluslararası Film Festivalinde ‘En İyi Uzun Metrajlı’ filme verilen IFFS Don Kişot Ödülü’nü kazanarak yeni bir başarıya imza attı.

TRT Ortak Yapımı filmin konusu ise şu şekilde: Tarık 8-10 yaşlarında Şehirli bir çocuk. Babası bir araba kazasında ölür; Kendisi hafıza kaybı geçirir. Annesi ise hastanede komadadır. Kimsesi olmadığı için köye dedesiyle ninesinin yanına gönderilir. Tarık kazadan sebep Hiçbir şey hatırlamasa da sürekli geçmişiyle ilgili simgesel rüyalar görür. Günlerden bir gün evlerinin orada arabanın çarptığı bir eşek ölü bulunur. Bu eşeğin yeni doğmuş bir de sıpası vardır. Tarık bu Sıpayla kendi durumu arasında bir bağ kurar. Ve onu yaşatmayı kendine vazife bilir.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Mayıs Seçkisini Duyurdu

Pedro Almodóvar filmi The Human Voice da seçkide bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

40. İstanbul Film Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali’nin dokuz filmden oluşan çevrimiçi Mayıs Gösterimleri’nin ilk bölümü, 6-16 Mayıs’ta yapılacak. Mayıs Gösterimlerinin biletleri 5 Mayıs Çarşamba passo.com.tr’de satışa açılacak. Gösterimlerin ikinci bölümü ise 20 Mayıs’tan itibaren yine filmonline.iksv.org’da gerçekleşecek.

İstanbul Film Festivali’nde uluslararası festivallerden merakla beklenen dokuz film, 6-16 Mayıs tarihlerinde filmonline.iksv.org’da çevrimiçi olarak gösterilecek. Mayıs Gösterimleri arasında 2021 Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü kazanan, Bence Fliegauf’un Orman – Seni Her Yerde Görüyorum, yine Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı–Jüri Ödülü kazanan Bay Bachmann ve Sınıfı, Sundance’ten İzleyici Ödüllü belgesel Ateşle Yazmak, Fildişi Sahili’nin kısa listeye kalan Oscar adayı Kralların Gecesi ve Pedro Almodóvar’ın Jean Cocteau’nun aynı oyunundan uyarladığı iki filmi, İnsan Sesi ve Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar da yer alıyor.

  • 6 Mayıs Perşembe 21.00 – 11 Mayıs Salı 21.01 Dünyanın En Güzel Oğlanı / The Most Beautiful Boy in the World / Kristina Lindström, Kristian Petri
  • 7 Mayıs Cuma 21.00 – 12 Mayıs Çarşamba 21.01 Kralların Gecesi / La Nuit des Rois / Night of the Kings / Philippe Lacôte
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 İnsan Sesi / The Human Voice / Pedro Almodóvar
  • 8 Mayıs Cumartesi 21.00 – 13 Mayıs Perşembe 21.01 Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar / Mujeres al borde de un ataque de nervios / Women on the Verge of a Nervous Breakdown / Pedro Almodovar
  • 9 Mayıs Pazar 21.00 – 14 Mayıs Cuma 21.01 Orman – Seni Her Yerde Görüyorum / Rengeteg – mindenhol látlak / Forest – I See You Everywhere / Bence Fliegauf
  • 13 Mayıs Perşembe 21.00 – 18 Mayıs Salı 21.01 Ateşle Yazmak / Writing with Fire / Sushmit Ghosh, Rintu Thomas
  • 14 Mayıs Cuma 21.00 – 19 Mayıs Çarşamba 21.01 Gezegen / El Planeta / Amalia Ulman
  • 15 Mayıs Cumartesi 21.00 – 20 Mayıs Perşembe 21.01 Bay Bachmann ve Sınıfı / Herr Bachmann und seine Klasse / Mr Bachmann and His Class / Maria Speth
  • 16 Mayıs Pazar 21.00 – 21 Mayıs Cuma 21.01 Suzanna Andler / Benoît Jacquot
Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali Tarihleri Yenilendi

Festivalin tarihleri güncellendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali

Bu sene 24. sü düzenlenecek olan “Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin tarihleri yenilendi.

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs3 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi gösterimlerle, 4 Haziran 11 Haziran tarihleri arasında ise Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi ve CerModern’de açık hava sinemasında izleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülleri, Bilge Olgaç Başarı Ödülleri, Tema Ödülleri ve Genç Cadı Ödülü’nün sahiplerini bulacağı açılış töreni ise 4 Haziran akşamı yapılacak.

Bu yıl Araftan Çıkmak temasıyla düzenlenen “24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali“nin programında direnen, ilham veren, dayanışan kadınların hikâyelerini anlatan yapımlar yer alıyor. Ocak ayında gerçekleştirilen Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması-Belgesel bölümünde Jüri Özel ve İzleyici Ödüllerine layık görülen Writing With Fire programın öne çıkan filmlerinden. Sushmit Ghosh ve Rintu Thomas yönetmenliğini üstlendiği film, Hindistan’ın en alt kastı olan Dalit kadınlarının hem özel hem de mesleki hayatlarındaki zorlukları aşarak oluşturdukları kadın muhabirler ağını anlatıyor.

Programın heyecan veren diğer filmleri arasında ise; Şubat ayında yapılan Berlin Film Festivali kapsamında izleyiciyle buluşan Memory Box ve Copilot yer alıyor. Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige yönetmenliğinde ana yarışmada gösterilen Memory Box; 80’li yıllardan kalma mektup, fotoğraf ve ses kayıtlarıyla dolu bir kutudan annesine dair hiç bilmediklerini öğrenen bir genç kızın hikâyesini anlatırken, Panorama bölümünde gösterilen Anne Zohra Berrached imzalı Copilot özellikle başrol oyuncusu Canan Kir’in etkileyici oyunculuğuyla aşkın bizi nasıl çıkışsız bir yola sürükleyebileceğini anlatıyor.

Oscar Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film kategorisinde ilk kez iki kadın yönetmenin filmi birden aday olmuştu. Bu iki film de Uçan Süpürge’de izleyiciyle buluşacak. Kaouther Ben Hania’nın yönetmen koltuğunda oturduğu, sevgilisiyle buluşmak için Lübnan’dan Paris’e gitmeye çalışan Suriyeli mülteci Sam Hana’nın yaşamının izini süren Derisini Satan Adam / The Man Who Sold His Skin ve Jasmila Žbanić’in Srebrenitsa’da, Birleşmiş Miletler için tercümanlık yapan Aida’nın savaş sırasında eşinin ve çocuklarının hayatını kurtarma çabasını anlattığı Nereye Gidiyorsun Aida?/Quo Vadis Aida?. Her iki yönetmenin de festivale konuk olarak katılması bekleniyor.

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali programının tamamı ve etkinlikleri önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Okumaya Devam Et

Popüler