34. İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması başlıyor

Festivaller

Türkiye’nin en eski kısa film etkinliği olan İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması’na katılımlar başlıyor. Son başvuru tarihi 31 Aralık 2013 olan yarışmaya tüm sinemaseverler kısa filmleriyle başvurabilir.

İFSAK

İFSAK – İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin en eski kısa film etkinliği olan “İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması”na başvurular başlıyor. Sinemaseverler, sayı ve konu sınırlaması olmadan kısa filmleri ile 31 Aralık 2013 tarihine kadar yarışmanın Kurmaca, Deneysel veya Belgesel kategorilerine katılabilir.

Bu yıl ön elemeyi geçen filmler arasından ödüle layık bulunanlar, Türk Sineması’nın önde gelen yönetmenleri arasında yer alan Erden Kıral tarafından seçilecek. 35 yıldan beri Türk sinemasına eserler kazandırmaya devam eden Erden Kıral, “Bereketli Topraklar Üzerinde”, “Hakkari’de Bir Mevsim”, “Mavi Sürgün” ve “Yük” gibi ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödül kazanmış filmlere imza attı.

Kurmaca, Deneysel ve Belgesel kategorilerinde birinci gelen filmlerin yönetmenleri 500 TL değerindeki İFSAK Seminerleri ile ödüllendirilecektir.

Katılım Şartları

1. Yarışmaya İFSAK Yönetim Kurulu üyeleri katılamazlar.

2. Süresi 20 dakikayı aşmayan kısa filmler ( kurmaca, deneysel) ve 30 dakikayı aşmayan belgesel filmler, sayı ve konu sınırlaması gözetmeksizin yarışmada yer alabilir.

3. Yarışmaya gönderilen filmlerin yönetmenlerine haber vermek koşulu ile ticari amaç gözetmeksizin düzenlenen gösterimlerde yer alması yarışmacı tarafından kabul edilmiş sayılır.

4. Orijinal format fark etmeksizin tertip komitesine, filmin 2 adet DVD kopyası gönderilir. Yarışmaya katılan yapıtların kopyası İFSAK arşivinde saklanır ve filmler iade edilmez.

5. Filmlerin Türkçe veya Türkçe altyazılı olması gerekmektedir.

6. Filmlerin gösterimi sırasında 3. şahıslardan doğacak telif problemi eser sahibinin sorumluluğundadır.

7. Seçici kurulun yargısı kesindir.

8. Ödül alan yönetmenlere birer başarı plaketi verilir.

9. Ön elemeyi geçen filmler, 2014 yılında düzenlenecek olan İFSAK etkinlik programı kapsamında izleyici ile buluşacaktır.

10. Yarışmaya 2013 yılında çekilmiş filmler kabul edilecektir.

11. Yarışmanın ön seçici kurul ve tek seçici üyeleri aşağıdaki isimlerden oluşmaktadır.

12. Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 31 Aralık 2013’dür. Katılımcılar en geç bu tarihe kadar yarışma sekretaryasına;

– Doldurulmuş başvuru formu,
– Eserin 2 adet DVD kopyası,
– Yapıtla ilgili en az 2 adet siyah beyaz veya renkli fotoğraf,
– Yönetmenin kısa özgeçmişi (en fazla 50 kelime, İngilizce-Türkçe),
– Filmin özeti (en fazla 50 kelime, İngilizce-Türkçe),
– Film ve yönetmen bilgilerini içeren 1 adet CD ulaştırılmalıdır.

Animasyon ve Canlandırma dalındaki filmler Deneysel kategorisinde değerlendirilecektir.

Her Kategorideki en iyi filmin yönetmenine 500tl. değerinde İFSAK Seminerlerinden ödül verilecektir.

Ön Seçici Kurul

Aylin Kök Aydın (İFSAK Sinema Birimi Sorumlusu)

Yılmaz Kaya (İFSAK Sinema Birimi Üyesi)

Doç.Dr. A. Deniz Morva Kablamacı (İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü Sinema Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi)

Tek Seçici  

Erden Kıral (Yönetmen)

Başvuru Formunu İndirmek için Tıklayın!

34.  İFSAK Ulusal Kısa Film Yarışması Afişi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up