33. İstanbul Film Festivali’nde Bugün – 07.04.2014

Etkinlikler Festivaller

33. İstanbul Film Film Festivali’nin 3. gününde öne çıkanlar… 

medeas

Medealar (2013)

BİR AİLENİN BİRBİRİNE YABANCILAŞMA HİKÂYESİ

Andrea Pallaoro’nun pastoral bir aile portresinden bir ailenin adım adım parçalanışına dönüşen hikâyesiyle bol ödüllü filmi Medealar yabancılaşma, samimiyet, tutku, umutsuzluk ve gönül yarasının nasıl algılandığını mercek altına alıyor. Bugün festival izleyiciyle buluşan filmin yönetmeni Andrea Pallaoro yarın Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda 13.30’daki gösterime de katılacak.

Uberto-Pasolini

Uberto Pasolini

KOMEDİ İLE DRAM ARASINDA BİR YERDE

The Full Monty’nin yapımcısı Uberto Pasolini, ikinci yönetmenlik denemesi Durgun Hayat’ta kimi kimsesi olmayan kişiler öldüğünde onların akrabalarını araştıran sıradan sosyal hizmet görevlisi John’un hayatını perdeye aktarıyor. Venedik Film Festivali Ufuklar ve Eleştirmenler bölümlerinde En İyi Yönetmen ödülünü alan Uberto Pasolini festivalin konuğu olarak Atlas Sineması’nda 19.00’daki gösterime katılacak.

TheReturnToHoms

Humus’a Dönüş

SURİYE’DEKİ İÇ SAVAŞ VE DEVRİMCİ GENÇLER

Dünyanın en saygın belgesel film festivallerinden IDFA’nın bu yıl açılış filmi olan ve Sundance Film Festivali’nde Dünya Sineması–Belgesel dalında Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan Humus’a Dönüş, Suriye’nin Humus şehrinden devrimci gençlerin bir portresi. Yönetmen Talal Derki üç yıl boyunca biri milli takım golcüsü, diğeri kameraman iki yakın arkadaşı pasif direnişten silahlı mücadeleye doğru takip ediyor. NTV Belgesel Kuşağı’nın öne çıkan yapımlarından Humus’a Dönüş’ün Beyoğlu Sineması 19.00’daki gösterimine katılacak yönetmen Talal Derki “Savaş Zamanı Belgesel Yapmak” adlı bir söyleşi de gerçekleştirecek.

Çağla-Guillaume

Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti

JAPON MASALINDA “İNSAN”I ARAMAK

Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti, ikinci uzun metrajlı filmleri Ningen’in ikinci gösterimi için yarın Atlas Sineması’nda 19.00’daki gösterime katılacaklar.

eurimages

Eurimages Proje Yöneticisi Susan Newman söyleşiye katılacak.

KİM KORKAR EURIMAGES BAŞVURUSUNDAN?

Köprüde Buluşmalar kapsamında her yıl olduğu gibi bu yıl da Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’nin yanı sıra sinema profesyonellerine yönelik birçok panel de düzenlenecek. Özellikle ortak yapım projesi olan ve proje geliştiren yapımcıları hedefleyen “Avrupa ortak yapımları için Eurimages desteğine online başvuru” başlıklı bu ilk panelde Eurimages Proje Yöneticisi Susan Newman ile deneyimli yapımcılar Nadir Öperli (Bulut Film) ve Emine Yıldırım (Giyotin Film) Eurimages’ın yeni online ortak yapım desteği başvurusu hakkında bilgi verecekler. Yapımcılar deneyimlerini paylaşırken başvurunun püf noktalarına da değinecekler. Akbank Sanat’ta 10.00’da başlayacak panel için onthebridge@iksv.org adresine mail atılarak rezervasyon yapılması gerekmektedir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up