33. İstanbul Film Festivali’nde Bugün – 10.04.2014

Etkinlikler Festivaller

33. İstanbul Film Film Festivali’nin 6. gününde öne çıkanlar…

Köprüde Buluşmalar

NASIL, NEREDE VE NEDEN PROJE SUNUYORUZ?

Türkiye’den sinema profesyonellerini hedefleyen bu Köprüde Buluşmalar sinema dersinde ortak yapım marketleri, atölyeler, dağıtım ve pazarlama hakkında genel bilginin ardından senaryo sunumunun 10 Altın Kuralı sinemacılarla paylaşılacak. Sinema dersini, film festivallerinin yanı sıra proje geliştirme, dağıtım ve finansman konularında yapımcılara danışmanlık yapan Tobias Pausinger, uzun yıllar Binger Filmlab’in artistik direktörlüğünü yürüten ve halen Hindistan Ulusal Film Geliştirme Kurumu’nda çalışmalar yürüten yapımcı Marten Rabarts ve Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün birlikte verecek. Akbank Sanat’ta 10.00’da başlayacak panel için onthebridge@iksv.org adresine mail atılarak rezervasyon yapılması gerekiyor.

Talal Derki

SURİYE’DEN SON DURUM

Suriye’nin Humus şehrinden devrimci gençlerin bir portresini çizen Humus’a Dönüş’ün yönetmeni Talal Derki Atlas Sineması 11.00’deki filmin son gösterime katılıp izleyicilerin sorularını cevaplayacak.

Zar Oyunu

HİNDİSTAN’DAN BİR İLK FİLM

Aslen oyuncu olan Geetu Mohandas’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi Zar Oyunu, festivalin Nescafe Gold sponsorluğundaki “Yeni Bir Bakış” bölümünde izleyicilerle buluşacak. İlk gösterimini Sundance’te yapan filmin başrollerini Geetanjali Thapa ile Lunchbox / Sefertası ve Wasseypur Çeteleri’nden tanıdığımız Bollywood oyuncusu Nawazuddin Siddiqui paylaşıyor. Film, Himalayalar’da yaşayan, başına buyruk Kamla’nın köy büyüklerinin sözünü dinlemeyip, beş aydır haber alamadığı kocasını aramak üzere yollara düşmesini anlatıyor. Atlas Sineması 16.00’daki gösterimde güzel oyuncu Geetanjali Thapa seyircilere eşlik edecek.

3 Oyunculuk Egzersizi

YALNIZ OYUNCULAR İÇİN DEĞİL

Bay Lazarescu’nun Ölümü filmiyle tanınan Romen yönetmen Cristi Puiu’nun son filmi 3 Oyunculuk Egzersizi, adından da anlaşılacağı gibi oyunculuk öğrencilerine yönelik bir egzersizin filmi. Oyuncular kadar tiyatro, sinema, felsefe ve edebiyat tutkunlarının da kaçırmaması gereken bu film perşembe günü Feriye Sineması’nda 16.00’da gösterilecek.

Bergman

BERGMAN VE BERTOLUCCI HAYRANLARINA

Festivalde yarın “NTV Belgesel Kuşağı”ndan usta yönetmenler Bergman ve Bertolucci hakkında kaçırılmayacak iki belgesel var. Bergman’ın Evinde filminde günümüzün usta oyuncu ve yönetmenleri Bergman’ı, Bertolucci’den Bertolucci belgeselinde ise adından da anlaşılacağı gibi yönetmen kendisini anlatıyor. Woody Allen, Robert De Niro, Lars von Trier, Holly Hunter, Martin Scorsese, Claire Denis, Michael Haneke, Francis Ford Coppola ve daha birçoğunun gözünden İsveçli usta yönetmen Bergman’ın hayatını ve filmlerini, filmlerinden daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış kamera arkası görüntüleriyle birlikte izleme fırsatını kaçırmayın. Bergman’ın Evinde yarın 13.30’da Beyoğlu Sineması’nda izlenebilir.

Yarın 21.30’da Beyoğlu Sineması’nda seyredebileceğiniz Bertolucci’den Bertolucci ise çok özenli ve detaylı bir arşiv çalışmasının ürünü. Dünyanın dört bir yanından, 300 saati aşkın arşiv kaydının bir araya geldiği filmde Bertolucci sinemasını kendine has üslûpla ve eğlenceli bir dille anlatıyor.

Yavuz Turgul

TÜRK KLASİKLERİ YENİDEN!

Festivalin Groupama işbirliğiyle yedi yıl önce başlattığı “Özel Gösterim: Türk Klasikleri Yeniden” bölümünde bu yıl, 2005 yılında festivalin Sinema Onur Ödülü’nü alan Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği, başrollerinde Şener Şen, Uğur Yücel ve Sermin Hürmeriç’in yer aldığı, 1988 İstanbul Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü alan 1987 yapımı Muhsin Bey filmi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Prof. Sami Şekeroğlu Sinema–TV Merkezi tarafından restore edilerek izleyicilere sunulacak. MSÜ Prof. Sami Şekeroğlu Sinema–TV Merkezi’nde 20.30’da gerçekleştirilecek gösterime filmin yönetmeni Yavuz Turgul, başrol oyuncusu Şener Şen, Sermin Hürmeriç, bu yıl festivalde Sinema Onur Ödülü de alan yapımcısı Abdurrahman Keskiner ile özgün müziklerini besteleyen Attila Özdemiroğlu katılacak. Gösterim öncesi 19.00’da başlayacak kokteyle davetlisiniz.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up