33. İstanbul Film Festivali’nde Bugün – 08.04.2014

Etkinlikler Festivaller

33. İstanbul Film Film Festivali’nin 4. gününde öne çıkanlar…

TheReturnToHoms

SAVAŞ ZAMANI BELGESEL YAPMAK

Önce sadece protestolar vardı, sonrasında ise çatışmalar ve şiddet. Humus’a Dönüş festivalin konuklarından Talal Derki, bugün Salon İKSV’de 14.00’de moderatörlüğünü Festivalin belgesel danışma kurulundan akademisyen Alisa Lebow’un yapacağı söyleşide öncelikle savaş sırasında belgesel çekmenin farklı yöntemlerinden bahsedecek; ardından da filmin hikâyesine nasıl dahil olduklarını anlatacak. Panelde simültane çeviri yapılacaktır. Yer ayırtmak için rezervasyon@iksv.org .

SANAT SİNEMAMIZ NE DURUMDA?

“Türkiye’de Sinemada Neler Oluyor” söyleşileri kapsamında bugün gerçekleşecek “Sanat Sinemamız Ne Durumda?” başlıklı sohbette “Sanat filmi nedir? Bir filmin sanat filmi olması için neler gerekir, hangi yollardan geçmeli, kimlerin elleri değmelidir?” gibi sorular tartışılacak. Sinema yazarları Gözde Onaran ve Nil Kural’la sohbetimiz İstanbul Modern’de 16.00’da.

medeas

BİR AİLENİN BİRBİRİNE YABANCILAŞMA HİKÂYESİ

Festivalin ilk iki günü izleyicilerle buluşan Andrea Pallaoro, Medealar filminin Atlas Sineması 13.30’daki son gösteriminde bir kez daha sinemada olacak.

YAŞAM, YALNIZLIK, TAKINTI VE ÖLÜME DAİR

“Dünya Festivallerinden” bölümünde izleyeceğimiz Uberto Pasolini’nin ikinci filmi Durgun Hayat’ın Feriye Sineması 16.00’daki gösterimine yönetmen de katılıyor.

Köprüde Buluşmalar

KÖPRÜDE BULUŞMALAR SİNEMA DERSİ

Eurimages ile gerçekleştirilecek bugünkü Köprüde Buluşmalar sinema dersi “Sinema Salonlarının Dijitalleşmesi ve Dağıtım İçin Eurimages Desteği”. Sadece ortak yapımları değil aynı zamanda dağıtımcı ve sinemaları da destekleyen Eurimages’dan Iris Cadoux, Eurimages desteklerinden yararlanmak için gereken şartları anlatacak. Panelde, Eurimages Proje Yöneticisi Susan Newman-Baudais ise nasıl Eurimages/Europa Cinemas network üyesi olunabileceğinden ve Dcinex Türkiye Genel Müdürü Cengiz Çilek dağıtım ile sinema salonu desteği alabilmek için yapılması gerekenlerden bahsedecek. Akbank Sanat’ta 10.00’da başlayacak panel için onthebridge@iksv.org adresine eposta atılarak rezervasyon yapılması gerekmektedir.

NTV BELGESEL KUŞAĞI’NDAN OSCARLI BELGESEL

Röportaj yapılan isimler arasında Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Sting gibi efsanelerin yer aldığı, bu yılın En İyi Belgesel Oscar’ını alan Yıldız Olmaya Ramak Kala’yı izleyemeyenler için Beyoğlu Sineması 19.00 seansı kaçırılmaması gereken bir fırsat.

30 Yaşında Ölmek

KOLAY DEĞİL GENÇ ÖLMEK

Romain Goupil’in ilk yönetmenlik denemesi 30 Yaşında Ölmek,1968’de Paris’te yaşanan öğrenci ayaklanmasının militan lideri ve yönetmenin yakın arkadaşı Michel Recanati’nin yaşamını konu edinen bir belgesel anı filmi. Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda 16.00’da gösterilecek, “MK2 – 40. Yıl” bölümündeki bu filmi özellikle içinde yaşadığımız dönemin gözüyle izlemek farklı bir deneyim sunacak.

SAVAŞ VE HATIRALAR

Filmleri memleketi Rusya dışında neredeyse hiç uluslararası dağıtıma çıkmayan Aleksey German’ın tüm filmleri festival kapsamında izleyicilerle buluşuyor. Bu kült yönetmenin Stalin rejiminin akıl tutulmasına uğramış son günlerini dehşet içinde anan filmi Hrustalyov, Arabamı Getir! 11.00 ve Arkadaşım İvan Lapşin ise 21.30’da Atlas Sineması Salon 2’de gösterilecek.

Kuyu

SEVENLER KAVUŞAMAZ

Bugün “Bu İkiliye Dikkat” bölümünde kaçırılmaması gereken ikili, usta yönetmen Metin Erksan’ın Kuyu’su ile Zeki Demirkubuz’un bizi Masumiyet filmindeki Bekir ve Uğur’un hikâyelerinin başlangıcına götüren Kader filmleri İstanbul Modern’de 11.00 ve 13.30 seanslarında izlenebilir.

HEM DENEYSEL HEM ANİMASYON

Polonya Deneysel Canlandırma Sineması’nı yakından tanımak isteyenler, Atlas Sineması Salon 3 16.00’daki ikinci bölüm gösteriminde Kazimierz Bendkowski ve Zbigniew Rybczyński gibi yönetmenlerin kısalarını izleme fırsatını kaçırmasınlar.

Sylvain Chomet

GÜLÜMSETECEK FİLMLER

SinemaTV sponsorluğundaki “Antidepresan” bölümünde bugün, geçtiğimiz yıllarda çektiği Belleville’de Randevu ve Sihirbaz filmlerinden tanıdığımız Sylvain Chomet’in ilk canlı aksiyon filmi Attila Marcel’i Atlas Sineması 19.00 seansında izleyebilirsiniz. SinemaTV’nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gösterim öncesi tatlı bir sürprizi olacak!

ESKİ AŞK MESELELERİ

Ünlü Fransız senarist-yönetmen Cedric Klapisch’in İspanyol Pansiyonu filminden on bir; onun devamı niteliğindeki Rus Bebekler filminden sekiz yıl sonra, kahramanımız Xavier’in bu sefer New York’taki hayatına daldığımız Aşk Bulmacası “Akbank Galaları” kapsamında Atlas Sineması’nda 21.30’da gösteriliyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up