Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

32.İstanbul Film Festivali İlk Haftasında Yıldız Konuklar

Yayınlandı

tarihinde

Festival ilk haftasında, Patricia Arquete, Bille August, Mike Figgs gibi Yıldız konuklar ağırlanacak.

Mike Figgs

Mike Figgs

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Akbank sponsorluğunda düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali, heyecanı başlıyor! Programı açıklandığı günden bu yana sinemaseverlerden büyük ilgi gören festival, iki hafta boyunca yıldız konukları İstanbul’da ağırlayacak. 30 Mart–14 Nisan tarihlerinde düzenlenecek festivalin ilk günlerinde İstanbul’da olacak konuklar arasında ünlü oyuncu Patricia Arquette ve usta yönetmenler Bille August ile Mike Figgis yer alıyor.

Patricia Arquette ve Bille August, festivalin açılış töreni için İstanbul’da!

İstanbul Film Festivali’nin 29 Mart Cuma akşamı İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak açılış törenine, festivalde yer alan ulusal filmlerin ekiplerinin yanı sıra ünlü oyuncu Patricia Arquette ve usta yönetmen Bille August da katılacak.

Roman Coppola’nın festivalde gösterilecek son filmi A Glimpse Inside The Mind Of Charles Swan III / Erkek Aklı filminin yıldızlarından Patricia Arquette, festivalin açılış töreninde sahneye çıkacak. İzleyiciyle 1987 yılında buluşan A Nightmare on Elm Street 3 / Elm Sokağı Kâbusu 3 filminde ilk başrol deneyimini yaşayan Patricia Arquette, Quentin Tarantino’nun yazıp Tony Scott’un yönettiği, 1993 yapımı True Romance / Çılgın Romantik filmindeki rol arkadaşı Christian Slater ile birlikte, Dennis Hopper, Gary Oldman, Christopher Walken, Samuel L. Jackson, Brad Pitt, Val Kilmer gibi usta isimlerle kamera karşısına geçerek hızlı bir kariyere adım attı.

Patricia Arquette

Patricia Arquette

Ünlü oyunculardan oluşan Arquette Ailesi’nin ferdi Patricia Arquette, Tim Burton’un 1994 filmi Ed Wood ve David Lynch’in, 1997 yılında yayımlanan ünlü filmi Lost Highway / Kayıp Otoban’daki oyunculuğuyla da beğeni topladı. Kült filmlerin aranan oyuncusu Patricia Arquette, 2005 yılında NBC’de yayımlanmaya başlayan Medium dizisindeki rolüyle Emmy Ödülü’nün sahibi oldu. Patricia Arquette açılış töreninin yanı sıra, festivalin, SinemaTV sponsorluğundaki “Antidepresan” bölümünde gösterilecek Erkek Aklı filminin, 30 Mart Cumartesi günü 13.30 seansında Atlas Sineması’nda yapılacak gösterimine de katılarak sevenleriyle buluşacak.

Festival kapsamında Night Train to Lisbon / Lizbon’a Gece Treni adlı son filmi gösterilecek usta yönetmen Bille August da festivalin ilk hafta sonunda İstanbul’da olacak. Festival takipçilerinden yoğun ilgi görmesi üzerine bir seans daha eklenen Lizbon’a Gece Treni filminin Danimarkalı yönetmeni Bille August, ilk uluslararası başarısını, yönetmene 1985 Berlin Film Festivali’nde C.I.F.E.J. ve UNICEF Ödülleri’ni kazandıran Busters Verden filmiyle yakaladı. Pelle the Conqueror / Fatih Pelle filmiyle 1988 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye, 1989 yılında En İyi Yabancı Film dalında Oscar ve Altın Küre’nin sahibi olan yönetmene, 1992 yılında çektiği, Ingmar Bergman’ın otobiyografik senaryosuna dayanan The Best Intentions filmiyle yeniden Altın Palmiye’ye kavuştu. Goodbye Bafana / Özgürlüğün Rengi filmiyle 2007 Berlin Film Festivali’nde Barış Ödülü’nü kazanan Bille August, festivalde gösterilecek son filmi Lizbon’a Gece Treni’nde, 1993 yılında çektiği unutulmaz filmi The House of the Spirits / Ruhlar Evi’nde de oynayan Jeremy Irons ile yeniden birlikte. Bill August, festivalin “Edebiyattan Beyazperdeye” bölümünde yer alan Lizbon’a Gece Treni filminin, 30 Mart Cumartesi günü 16.00’da Atlas ve 31 Mart Pazar günü 11.00’de City’s sinemalarında yapılacak gösterimlerinin ardından festival izleyicileriyle buluşarak soruları yanıtlayacak. Filmin, 5 Nisan Cuma akşamı saat 24.00’te Atlas Sineması’ndaki ek gösterimini de hatırlatalım.

Mike Figgis iki film ve bir sinema dersiyle festivalde!

Festival, ilk günlerinde bir önemli ismi daha ağırlayacak: 1996 yılında Oscar’a aday olan Leaving Las Vegas / Elveda Las Vegas filminin ünlü yönetmeni Mike Figgis festivalde sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin “Ustalar” bölümünde, Suspension of Disbelief / Gördüğüne İnan ve Love Live Long / Çok Yaşa Aşk filmleriyle yer alan yönetmen festival kapsamında bir sinema dersi de verecek.

Bille August

Bille August

Mike Figgis’in, Londra’dan yola çıkan Gumball Rallisi’nin İstanbul ayağını izlemek üzere şehrimize geldiğinde çektiği Çok Yaşa Aşk, 2 Nisan Salı günü 14.00’da Pera Müzesi’nde gösterilecek. İstanbul’da yedi gün boyunca yaptığı çekimler sonucunda gerçeklikle hayalin sınırlarını zorlayan, sadakatsizlik, yalnızlık ve hızlı yaşamın tatsız sonuçları üzerine cesur bir film ortaya çıkaran Mike Figgis’in sinema dersi, filmin gösteriminin ardından, saat 16.00’da başlayacak. Dijital sinemaya adım atan ilk yönetmenlerden Mike Figgis, Pera Müzesi’nde ücretsiz gerçekleştirilecek sinema dersinde, sinemanın yeni sınırlarından, dijital sinemadan ve konu üzerine yazdığı kitaptan söz edecek. Mike Figgis ayrıca festivaldeki diğer filmi Gördüğüne İnan’ın, 2 Nisan Salı günü 19.00’da Atlas sinemasında yapılacak gösterimine de katılarak takipçileriyle buluşacak.

Festival biletleri nerede, ne kadar?

Bu yıl da programındaki filmlerin niteliği ve çeşitliliğiyle öne çıkan 32. İstanbul Film Festivali, sinemaseverlere 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları, sunumlar ve sinema dersleriyle dolu iki hafta sunacak.

Festival biletleri, Biletix satış kanalları ile Atlas, Beyoğlu ve Rexx sinemalarındaki ana gişelerden temin edilebilir. Biletler festival boyunca tüm festival sinemalarından da alınabilir.

Bilet fiyatları tam 15 TL, “Akbank Galaları” bölümündeki filmler dışında öğrenci ile 65 yaş ve üstü sinemaseverler için 10 TL. Festival boyunca, hafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30 ve 16.00) yalnızca 5 TL.

Lale üyeleri biletlerinde %25’e varan özel indirimlerden faydalanabiliyorlar. Festival Sponsoru Akbank’ın Axess Kart sahipleri de, festival boyunca hafta içi gündüz seansları haricinde satın alacakları biletlerde %20 özel indirimden yararlanıyor.

İstanbul Film Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

film.iksv.org

İstanbul Film Festivali’ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/istanbulfilmfestivali

twitter.com/istfilmfest

Festivalde yer alan filmlerin tanıtım görüntüleri için medya@iksv.org adresi üzerinden İKSV Medya İlişkileri ile temasa geçebilirsiniz.

32.istanbul filmfest

Sinefesto | Özlem Kaya

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Sinemalara Dönüyor

40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 40. İstanbul Film Festivali sinemalara geri dönüyor.

İstanbul Film Festivali, 18 Haziran–4 Temmuz arasında yeniden sinema salonlarında izleyicilerle buluşuyor, gösterimler ayrıca çevrimiçinde de sürüyor. Uluslararası Yarışma gösterimleri Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Aralarında Uluslararası Yarışma ve festivalin Galalar bölümü filmlerinin de yer aldığı 16 uzun ve 6 kısa metrajlı film, festivalin çevrimiçi gösterim platformu filmonline.iksv.org üzerinde erişime açılacak ve Türkiye’nin her yerinden izlenebilecek.

Festival biletleri passo.com.tr/tr üzerinden ve İKSV gişesinden 14 Haziran Pazartesi 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 17 Haziran Perşembe 10.30’da genel satışa açılıyor. İstanbul Film Festivali biletleri https://www.passo.com.tr/tr kanalının yanı sıra İKSV ana gişesinden ve festival günleri boyunca Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sinemaları’nda yer alacak festival gişelerinden alınabilir.

  • Sinema Biletleri: 45 TL (Tam), 30TL (Öğrenci)
  • Çevrimiçi Kombine: 190 TL
  • Çevrimiçi Tekil Filmler: 12 TL

İstanbul Film Festivali‘nin çevrimiçi gösterimleri sinemaya ya da açık hava gösterimlerine gidemeyen izleyicileri çevrimiçinde buluşturuyor. Haziran programından 16 uzun 6 kısa metrajlı film filmonline.iksv.org’da gösterime açılıyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali FIPRESCI Ödülü Açıklandı

Samaher Alqadi filmi FIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

FIPRESCI

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali kapsamında dağıtılan FIPRESCI Ödülü’nün sahibi geçtiğimiz gün açıklandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü katkılarıyla düzenlenen 24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde FIPRESCI Ödülü dün akşam son seans öncesinde açıklandı. Her Biri Ayrı Renk bölümünde yer alan 12 film arasından Boyd Van Hoeij, Rüdiger Suchsland ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşan FIPRESCI jürisi ödüle, Samaher Alqadi’nin yönettiği Benim Bedenim/As I Want filmini layık gördü.

Jüri üyeleri gerekçelerini şöyle açıkladı;

“Farklı sinema tekniklerini bir araya getirerek, Mısır’daki Arap Baharı kadınlarının ve bu kadınların süren eşitlik ve insan hakları mücadelesinin portresini çizmek için kameranın imkânlarını araştırma yolundaki özgün yaklaşımından ötürü biz FIPRESCI Jürisi, ödülü Samaher Alqadi’nin Benim Bedenim filmine veriyoruz.”

Samaher Alqadi’nin 2011 Mısır Devrimi’nin ikinci yıldönümünde yapılan gösterilerde sokakta meydana gelen toplu tecavüzlere karşı Mısırlı kadınların isyanını anlattığı Benim Bedenim/As I Want bugün (11 Haziran) festival kapsamında 12.00 seansında Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterilecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Cannes Seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman Filmleri Eklendi

Cannes seçkisi genişliyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ari Folman

Bu sene 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisine Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri eklendi.

Sinemaseverler tarafından merakla beklenen “74. Cannes Film Festivali”nin resmi gösterim seçkisi geçtiğimiz günlerde duyurulmuştu. Yapılan yeni açıklamalar ile ilgiyle takip edilen seçkiye Gaspar Noe ve Ari Folman filmleri de dahil oldu. Gaspar Noe‘nin Vortex filmi ile Ari Folman‘ın Where Is Anne Frank? filmi, Cannes programına eklenen yapımlar arasında yerlerini aldı.

Ülkemizden bu sene Semih Kaplanoğlu‘nun Bağlılık Hasan filmi de festivalin seçkisinde yer alan yapımlar arasında bulunuyor. Merakla takip edilen festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler