31 Ülkeden Genç Seyirciler Fatih Akın’ı seçti

Türkiye
31 Ülkeden Genç Seyirciler Fatih Akın’ı seçti

Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Film Günü, bu yıl 3. kez, 31 ülkeyle aynı günde Boğaziçi Üniversitesi SineBU’da gerçekleşti. 31 Avrupa ülkesinde, Avrupa Film Akademisi (EFA) tarafından belirlenen üç filmi seyreden genç izleyicilerin oylarıyla belirlenen Avrupa Film Akademisi Genç İzleyici Ödülü, Fatih Akın imzalı ‘Elveda Berlin’ filminin oldu.

Ödüllü yapımcı Zeynep Atakan’ın, sinema alanında profesyonelleşmek isteyen gençlere destek vermek amacıyla kurduğu YAPIMLAB; bu yıl üçüncü defa Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Film Günü’ne Türkiye’de ev sahipliği yaptı.

3 Film Yarıştı

Boğaziçi Üniversitesi’nin sinema salonu SineBU’da gerçekleştirilen Avrupa Film Akademisi Genç İzleyiciler Film Günü‘nde sinemasever gençler, Avrupa Film Akademisi tarafından belirlenen Fatih Akın imzalı ‘Elveda Berlin‘, İsviçre-Fransa ortak yapımı animasyon filmi ‘Kabakçığın Hayatı’ ve İsviçre yapımı belgesel film ‘The Girl Down Loch Änzi‘yi 31 ülke ile aynı anda izledi.

Avrupa Film Akademisi Genç İzleyici Ödülü için yarışan filmlerin gösterimleri arasında genç izleyiciler; hem Zeynep Atakan’ın moderatörlüğünde filmler üzerine tartıştılar hem de sorularını, sosyal medya aracılığıyla Erfurt’taki EFA merkezinde bulunan, filmlerin yönetmen ve yazarlarına ilettiler. Genç izleyiciler ayrıca, gün içerisinde İstanbul Drama Sanat Akademisi’nden eğitmenler ile çeşitli oyunlar oynadılar.
Gün sonunda, Türkiye’deki genç izleyicileri temsil eden 50 katılımcı oylarını kullandı ve Fatih Akın’ın ‘Elveda Berlin’ filmi, Türkiye’nin birincisi olarak belirlendi. Aynı akşam 21.00’de Erfurt’ta gerçekleştirilen ödül töreninde ise 31 ülkeden gelen oylar açıklandı ve Avrupa Film Akademisi Genç İzleyici Ödülü, en çok oyu alan ‘Elveda Berlin’ filminin oldu.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up