31. Ankara Uluslararası Film Festivali 3 Eylül’de Başlıyor

Festivaller Türkiye

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 – 11 Eylül 2020 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ve Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı tarafından düzenlenen 31. Ankara Uluslararası Film Festivali, 3 – 11 Eylül 2020 tarihleri arasında Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda yapılacak.

13 ülke ve 59 yönetmenden toplamda 56 filmin gösterileceği festivalin gösterimleri koronavirüs pandemisi sebebiyle özel önlemlerin alınacağı salonlarda ve izleyicilerin kendilerini güvende hissedecekleri koşullar gözetilerek gerçekleşecek.

31. Ankara Uluslararası Film Festivali’nin Onur Ödülleri bu yıl, Aziz Nesin Emek Ödülü oyuncu Şerif Sezer’e, Sanat Çınarı Ödülü oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent’e ve Kitle İletişim Ödülü de bağımsız film dağıtım ağı Başka Sinema’ya verilecek. Onur Ödülleri 3 Eylül’de festivalin Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak.

Festivalin ulusal yarışmaları uzun, belgesel ve kısa film dalında gerçekleşecek ve yarışacak tüm filmler, Ankara’da ilk kez ve sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.

Festivalin bu yılki yeni seçkilerinden biri de, Avrupa Birliği 9. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finalist filmleri olacak. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun “Kameralar insan hakları için çalışsın” çağrısıyla düzenlediği Avrupa Birliği 9. İnsan Hakları Kısa Film Yarışması’nın finaline kalan 10 film, Ankara Uluslararası Film Festivali kapsamında sinemaseverlerle buluşuyor. Seçkide, Mustafa Koç’un yarışmanın birincisi seçilen ve doğuştan kolları olmadan dünyaya gelmiş milli yüzücü Sümeyye Boyacı’nın 2018 Paralimpik Avrupa Şampiyonası’na uzanan ilhâm verici hikâyesini anlatan “Yes I Can” adlı filmin yanı sıra; Ozan Takış’ın yarışmada ikincilik ödülü alan “Fotoğraf”, Özkan Bal’ın yarışmanın üçüncüsü seçilen “Kıyı”, Abdullah Şahin’in “Artı Bir”, Kurtuluş Özgen’in “Göçün 8 Şiiri”, Fırat Erez’in “Hasankeyf’e Ağıt”, Ozan Sihay ve Tufan Şimşekcan’ın “Leke”, Rüzgar Asya Hızarcı’nın “Mavi”, Kader Eman’ın “Navber”, Mehmet İsmail Çeçen ve Ramazan Akkuş’un “Terazi” adlı filmleri de gösterilecek.

Berlin, San Sebastián, Stockholm gibi dünya festivallerinden ödüllerle dönmüşfilmleri buluşturan “Festivallerden” seçkisinde, Almanya, Fransa, Hollanda, İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan toplam 6 film, Türkiye’de ilk kez Ankara’da seyirciyle buluşacak.

“Madame X: An Absolute Ruler” (1978), Ticket of No Return” (1979), “Exil Shanghai” (1997) gibi sıradışı filmleriyle tanıdığımız Ulrike Ottinger’in dünya prömiyerini bu yıl Berlin Film Festivali’nde yapan otobiyografik belgeseli “Paris Calligrammes”; Christian Petzold’un romantik bir hayalet hikâyesi anlatan ve Berlin Film Festivali’nde FIPRESCI Ödülü ile En İyi Kadın Oyuncu dalında Gümüş Ayı Ödülü’nü kazanan son filmi “Undine”; Almanyalı aktrisIna Weisse’nin yönettiği ve başrolündeki usta oyuncu Nina Hoss’a San Sebastián ve Stockholm film festivallerinden ödüller getiren gerilim dozu yüksek dram “The Audition / Seçmeler”; bağımsız İtalyan sinemacı Danilo Caputo’nun dünya prömiyerini Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde yapan ve etkileyici bir yeniden doğuş hikâyesini işleyen son filmi “Sow the Wind / Rüzgârı Eken”; Almanyalı yönetmen Arne Körner’in temposu yüksek komedisi “Gasmann” ve efsanevi İspanyol yönetmen Luis Buñuel’in kariyerindeki unutulmaz anlardan birini hayal gücüyle yeniden inşa eden Salvador Simo animasyonu “Buñuel in the Labyrinth of the Turtles / Buñuel Kaplumbağaların Labirentinde”, Türkiye’deki ilk gösterimlerini festivalde yapacak.

ONUR ÖDÜLLERİ

  • Aziz Nesin Emek Ödülü Şerif Sezer
  • Sanat Çınarı Ödülü Tamer Levent
  • Kitle İletişim Ödülü Başka Sinema

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

  • Aşk, Büyü vs. / Ümit Ünal
  • Bilmemek / Leyla Yılmaz
  • Ceviz Ağacı / Faysal Soysal
  • Kovan / Eylem Kaftan
  • Omar Ve Biz / Maryna Er Gorbach, Mehmet Bahadır Er
  • Şair / Mehmet Emin Yıldırım
  • Topal Şükran’ın Maceraları / Onur Ünlü
  • Uzak Ülke / Erkan Yazıcı
  • Uzun Zaman Önce / Cihan Sağlam

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

  • Ada’m / Turgay Kural
  • Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz
  • Ege’nin Son Baharı / Onur Erkin
  • Enstantane / Hakan Aytekin
  • İçimdeki Küller / Ayten Başer Yetimoğlu
  • Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel
  • Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı
  • Ovacık / Ayşegül Selenga Taşkent
  • Oyuncakçı Saklı Yadigarlar / Yağmur Kartal
  • Sessizliğin Gözyaşları / Ali İhtiyar
  • Tenere / Hasan Söylemez

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

  • Akvaryum / Anıl Kaya, Özgür Önurme
  • Barê Giran (Ağır Yük) / Yılmaz Özdil
  • Çamaşırsuyu / Büşra Bülbül
  • Evde Yok / Murat Emir Eren
  • Huşbe! (Sus!) / Nursel Doğan
  • İklim Değişimi / Yasemin Demirci
  • Meryem Ana / Mustafa Gürbüz
  • Münhasır / Yeşim Tonbaz Güler
  • Servis / Ramazan Kılıç
  • Topanga / Ayçıl Yeltan
  • Tor / Ragıp Türk
  • Veger (Dönüş) / Selman Deniz
  • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye / Yavuz Akyıldız
  • Yasemin Adında Bir Salon Bitkisi / Erinç Durlanık

DÜNYA SİNEMASI: FESTİVALLERDEN

  • Buñuel Kaplumbağaların Labirenti’nde / Buñuel en el laberinto de las tortugas / Buñuel in the Labyrinth of the Turtles Salvador Simó
  • Gasmann Arne Körner
  • Paris Calligrammes Ulrike Ottinger
  • Rüzgârı Eken / Semina il vento / Sow the Wind Danilo Caputo
  • Seçmeler / Das Vorspiel / The Audition Ina Weisse
  • Undine Christian Petzold

DÜNYA SİNEMASI: ANISINA

  • Aylaklar / I Vitelloni Federico Fellini 
  • Claire’in Dizi / Le genou de Claire / Claire’s Knee Éric Rohmer

DÜNYA SİNEMASI: VİŞEGRAD GÜLÜMSÜYOR

  • Snowdrop Festivali / Slavnosti snezenek / The Snowdrop Festival Jirí Menzel
  • Aziz Peter’in Şemsiyesi / Szent Péter esernyője / St. Peter’s Umbrella Frigyes Bán, Vladislav Pavlovic
  • Eroica Andrzej Munk
  • Profesör Hannibal / Hannibál tanár úr / Professor Hannibal Zoltán Fábri

ULUSAL UZUN PROJE GELİŞTİRME DESTEĞİ YARIŞMASI

  • Maskeler Yönetmen: Nuri Cihan Özdoğan Yapımcı: Orhan Koçak
  • Annesinin Kuzusu / Yönetmen & Yapımcı: Umut Evirgen
  • Bildiğin Gibi Değil / Yönetmen: Vuslat Saraçoğlu | Yapımcı: Mete Özkurt
  • Denizde / Yönetmen: Zeynep Köprülü | Yapımcı: Utku Zeka 
  • Hak Edilmiş Bir Öpücük / Yönetmen: Murat Uğurlu | Yapımcı: Asena Bulduk
  • Hava’nın Tohumu / Yönetmen: Burçak Açık | Yapımcı: Ömer Sinir
  • Kafes / Yönetmen & Yapımcı: Duygu Karanlık Ebeoğlu
  • KİM-LİK / Yönetmen & Yapımcı: Merve Kuş Mataracı
  • Seni Ben Unutmak İstemedim ki / Yönetmen & Yapımcı: Abdullah Harun İlhan
  • Son Celse / Yönetmen: Ümran Safter | Yapımcı: Suraj Sharma

ÖDÜLLER

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

  • En İyi Film 50.000 TL
  • Mahmut Tali Öngören En İyi İlk Film 10.000 TL

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI

  • En İyi Film 20.000 TL

ULUSAL KISA FİLM YARIŞMASI

  • En İyi Film 10.000 TL

VEKAM ÖDÜLÜ

  • 10.000 TL

ULUSAL UZUN PROJE GELİŞTİRME DESTEĞİ YARIŞMASI

  • En İyi Proje 30.000 TL

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up