31. Ankara Film Festivali’nin Ödülleri Sahiplerini Buldu

Festivaller Günün Haberi

Merakla beklenen ödüller, pandemi önlemleri nedeniyle seyirciye kapalı gerçekleşen gecede belli oldu.

Bu yıl 32. si düzenlenen Ankara Film Festivali’nin kazananları belli oldu. Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen ödül gecesi yeni tip koronavirüsü sebebiyle seyirciye kapalı olarak gerçekleşti. Sunuculuğunu Ünsal Ünlü’nün yaptığı gecede ulusal uzun, belgesel ve kısa film dallarında ödüller sahiplerine kavuştu.

Bu yıl Ulusal Uzun Film Yarışması’nda 10 film yarıştı. Başkanlığını yönetmen Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı yarışmanın talihli projesi Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek” oldu. Film, 50 bin TL değerindeki En İyi Film Ödülü’nün yanı sıra; En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu (Senan Kara) ve En İyi Yardımcı Rolde Kadın Oyuncu (Emir Özden) dallarında da ödüllerin sahibi oldu.

En İyi Yönetmen Ödülü ise Demet Evgar’ın başrollerinde yer aldığı “Topal Şükran’ın Maceraları” filmiyle Onur Ünlü’ye verildi. Emel Erden de aynı filmdeki çalışmasıyla En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda film, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülü‘nü de kucakladı.

Yarışmanın başarılı yapımlarından Cihan Sağlam’ın yazıp yönettiği “Uzun Zaman Önce” 3 farklı ödüle sahip oldu. Film, En İyi İlk Film Ödülü’nün yanı sıra, filmdeki performansıyla Serdar Orçin’e En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Uygur Yiğit’e de En İyi Özgün Müzik Ödülü verildi.

Ümit Ünal’ın yönetmen koltuğuna oturduğu “Aşk, Büyü Vs.” filmi evine iki farklı ödülle döndü. Selen Uçer, filmde gösterdiği performansıyla En İyi Kadın Oyuncu Ödülü‘nün sahibi oldu. Ümit Ünal da Onat Kutlar En İ̇yi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Yarışmada ayrıca, En İyi Görüntü Yönetmeni “Şair” filmi ile Hakan Körezli seçilirken, Maryna Er Gorbach ve Aziz İmamoğlu da “Omar ve Biz” ile En İyi Kurgu Ödülü’nün sahibi oldu.

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nın birincisi Ayten Başer Yetimoğlu’nun “İçimdeki Küller” olurken, Ulusal Kısa Film ödülü Yılmaz Özdil’in “Barê Giran (Ağır Yük)” filmine verildi.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nin ve Koç Üniversitesi’nin Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) ortaklığıyla bu yıl ilk defa verilen VEKAM Özel Ödülü’nü ise Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var!” filmi kucakladı.

Yeni sinema girişimcilerine destek olmak amacıyla düzenlenen Ulusal Uzun Proje Geliştirme Desteği Yarışması’nın kazananı ise Murat Uğurlu’nun “Hak Edilmiş Bir Öpücük” adlı projesi oldu.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up