3. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

Festivaller

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, dün akşam Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda İspanyol yönetmen Patricia Ferreira’nın ‘Vahşiler’ isimli filminin gösterimi ile başladı.

3. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali Başladı

Festival Başkanı İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen açılış törenine; İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Ankara Vali Yardımcısı Mehmet Seyman, Ak Parti Kastamonu Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Hakkı Köylü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gazi Alataş, Festivalin Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bengi Semerci, Hırvat oyuncu Rene Bitorajac, Türkan Şoray ve Festival Jüri Üyelerinden Sanem Çelik, Oyuncu – Yönetmen – Senarist IIaria Borrelli’in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Bu yıl festivalin ana temasının suça sürüklenen çocuklara dikkat çekmek amacıyla ‘Çocuk (ça) Adalet’ olarak belirlediklerini ifade eden Prof. Dr. Adem Sözüer, “Sinema vasıtasıyla suça sürüklenen çocuklar konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.

RENE TÜRKAN SULTAN’A HAYRAN

Açılışta Bosna Savaşı’nı konu alan Oscar ödüllü Tarafsız Bölge (No Man’s Land) filminin başrol oyuncusu Rene Bitorajac, büyük ilgi gördü. Türkan Şoray’la sohbet eden Bitorajac, “Filmlerinizde gördüğümden daha güzelsiniz” diyerek hayranlığını dile getirdi.

Ana teması Çocuk (ça) Adalet olan festivale gönülden destek verdiğini belirten Türk Sineması’nın Sultan’ı Türkan Şoray, “Sokakta mendil satan çocukları görünce içim kan ağlıyor. O gün sabaha kadar gözüme uyku girmiyor. El ele verip bu sorunu birlikte çözmeliyiz. Sinemamız da bu konulara ağırlık veren filmler yapmalı” diye konuştu.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu da emeği geçenlere teşekkür ederek, “Mükemmel bir çalışma. Bu yıl çok önemli bir tema işlendi. Çocuk suçları konusunun ülkemizde çok daha fazla incelenmesi, filmlerin bu konuya yoğunlaşması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gecede, 1993 yılında hayata gözlerini yuman Yeşilçam’ın babacan aktörü Hulusi Kentmen unutulmadı ve “Sinema Onur Ödülü” sanatçının ailesine takdim edildi.

Festival süresince 10 film ‘Altın Terazi Uzun Metrajlı Film’ ödülü için yarışacak. Uluslararası Altın Terazi Film” ödülleri ise 17 Eylül’de İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törende sahiplerini bulacak. Akademik program bölümünde ise 30 ülke çocuk adalet raporları sunulacak.

Yarışma filmleri ile birlikte 47’si uzun metrajlı olmak üzere toplam 87 film gösterilecek.

“Çocuk(ça) Adalet”, “Adalet Terazisi”, “Suç Hikayeleri” ve “Panorama” alt başlıkları altında toplanan uzun metrajlı filmler, Beyoğlu Sinemaları, Atlas Sineması ve Citylife Sinemaları’nda biletle seyredilebilirken, kısa metrajlı filmleri ve belgeselleri ücretsiz olarak İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde izlemek mümkün olacak.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up