3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’na Başvurular Başladı

Kısa Film Yarışması Türkiye
Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilcek olan ‘Genç Öncüler Kısa Film Yarışması’na başvurular başladı. Toplam 30 bin lira para ödülünün dağıtılacağı yarışmanın bu yılki teması ise güven.

3. Genç Öncüler Kısa Film Yarışması hem sinemaya hem de sosyal farkındalığa hizmet için start veriyor. 15 Mart 2018’e kadar başvuruların yapılacağı yarışmasın jürisi; sinema yazarı İhsan Kabil, araştırmacı yazar Cihan Aktaş, yönetmen ve sinema yazarı Abdulhamit Güler, yazar İsmail Kılıçarslan, yazar Ayşe Şahinboy Doğan, yönetmen Emre Karapınar ve AA Kültür Kordinatörü Bünyamin Yılmaz.

Yarışmanın basın lansmanı düzenlenecek bir panelle yapılacak. Detaylar aşağıda.

İşte ödüller

Jürinin seçimini yapmasının ardından sonuçlar 19 Nisan 2018‘de açıklanacak. Yarışmada ‘Güven’ temasını en iyi yansıtan birinci filme 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL, üçüncüye 4 bin TL verilecek. Ayrıca Jüri Özel Ödülü’nü kazanan yapıma 2 bin TL, Genç Öncüler Özel Ödülü‘ne değer görülen filme 2 bin TL ve Mansiyon Ödülü kazanacak 5 yapım da biner TL’lik para ödülünün sahibi olacak. ‘Güven’ teması doğrultusunda çekilecek kısa filmlerin değerlendirileceği yarışmada; topluma, kurumlara karşı oluşan güvensizliği en çarpıcı şekilde anlatmak ve toplumun her kesiminde farkındalık oluşturmak gerekiyor. Detaylar, katılım koşulları ve başvuru için genconculerkfy.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cihan Aktaş: “Genç Öncüler Kısa Film Yarışması temalarını genç sinemacıların dikkatini toplumsal sorunlara yoğunlaştıracak şekilde seçiyor. Yarışmanın teması geçen sene bireycilikle evsizleşme arasındaki bağdı. Bu sene ise ‘güven’ teması öne çıktı. Böyle bir konu doğrusu jüri arkadaşlarım gibi beni de heyecanlandırıyor, çok iyi filmler seyredeceğimize inanıyorum. Güven elbette gösterilerek de kazanılan bir olgu. Birbirimize “sana güvenim tam” diyebilmenin yolu kuşkusuz önce güven veren bir kişiliğe sahiplikten geçiyor. Son dönemlerde toplumsal planda yaşadığımız güven kaybı etrafında genç sinemacıların yapacağı filmlerin toplumsal barış ve dayanışma konusunda bakış açımızı tazeleyeceğine inanıyorum.”

İhsan Kabil: “Genç Öncüler hareketi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Kısa Film Yarışması, toplumsal konulara karşı belli bir duyarlılıkla yaklaşan her yaştan insanı katılmaya davet ediyor. İlki ‘Evsizler’, ikincisi ‘Bireyselleşme’ teması üzerine gerçekleşen, bu ise ‘Güven’ temasını işleyecek olan yarışma, ileride uzun metraj film çekmek isteyecek gençler için de güçlü bir tecrübe zemini olarak görülebilir. İçinde yaşadığımız topluma ve genelde insanlık durumuna karşı bir sorumlulukla davranan ve bunu sanatın, sinemanın diliyle ifade etmek isteyen kişiler, ‘güven’ temasının değişik tezahürlerini görsel bir biçimde seyirciye iletebilecekler. Kişinin kendine güveninden güvensiz hissetmesine, özgüven geliştirmeden sosyal, siyasi, iktisadi veya varoluşsal güvensizliğe veya güven sarsılmasına geniş bir çerçevede insanlık halleri yarışmanın dokusunu oluşturacak etmenler olarak algılanabilir.”

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up