Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

3. Filmamed Belgesel Film Festivali’nde Son Başvuru Tarihi 15 Nisan!

Yayınlandı

tarihinde

 

 

filmamed21

 

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür – Sanat Merkezi ve Ortadoğu Sinema Akademisi organizatörlüğünde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Filmamed Belgesel Film Festivali’nde başvurular 15 Nisan 2013 tarihinde sona erecek.Ön jüri üyelerinin, gönderilen filmler arasından yapacağı değerlendirme sonucu en az 10 film seçilerek asıl jüri karşısına çıkarılacaktır.Ön eleme sonuçları 30 Nisan  2013 tarihinde festival sitesinde ilan edilecek ve başvuru sahiplerine e-posta aracılığıyla bildirilecektir. Ödüllü bölüm  filmleri, festival gösterim programında 2 veya 3 kez sergilenecektir. Ön elemeyi geçen filmler festivalin gösterim bölümüne seçilebilecektir. Filmleri ön elemeyi geçemeyen yarışmacılardan filmlerinin gösterim programında yer almasını istemeyenler yarışma filmlerinin festival sitesinde ilan edilmesinden itibaren 10 gün içerisinde filmlerinin gösterim programında yer almasını istemediklerini e-posta ile yazılı olarak bildirmek zorundadırlar. Ödüllü bölüme seçilen ve gösterim bölümünde yer alacak filmlerin yönetmenleri festival süresince  konuk olarak ağırlanacak, filmlerinin gösterimleri ardından söyleşiler gerçekleştirilecektir.

Festival, 18 – 25 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Katılım Koşulları

1-Ödüllü bölüme başvuracak filmlerin 2012 ve sonrasında yapılmış olması gerekir. Başvuru için konu ve süre sınırlaması yoktur. (Gösterim bölümüne katılmak isteyen filmler için yapım yılı koşulu yoktur.)

2-Filmlerin daha önce başka festivallere katılması veya bu festivallerde ödül alması katılım için engel değildir. Daha önce festivalimize başvurup ön elemeden geçemeyen veya gösterim bölümüne alınan filmler tekrar başvuramaz.

3-Her yönetmen birden fazla filmle başvurabilir.

4- Yapımlar yönetmen olan kişi adına yarışmaya katılabilir ve başvuru yönetmen tarafından yapılır. Yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından yapılması durumunda müracaatı yapan diğerlerinin yazılı iznini almak ve başvuru formuna eklemek zorundadır. Bu durumda ödül, müracaatı yapan kişiye verilir. Ödülün paylaşımından doğacak sorunlardan Festival Komitesi sorumlu değildir.

5-Ödüllü bölümde yer alacak  filmleri seçmek için bir ön eleme uygulanacaktır.

6- Ödüllü bölüme katılan çalışmalar, Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecektir. Ancak, Festival Komitesi festival koşullarına uymayan yapımları Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunmadan eleme hakkına sahiptir.

7- Ödüllü bölümdeki filmler için  toplam dört ödül belirlenmiştir. Seçici Kurul isterse gerekçesini açıklayarak bu bölüme katılan filmlere ek olarak özel ödül‟ler verebilir, ya da yine gerekçe göstererek ödüllerden birini ya da bir kaçını vermeyebilir. Kendi adına ödül vermek isteyen kurum veya kuruluşlar festival komitesine başvurabilir. Ödüller, kapanış töreni sırasında dağıtılacaktır. Dağıtılacak ödüller şunlardır:

a-Filmamed Belgesel Film festivali Ödülü: 5000 TL

b- Jüri Özel Ödülü: 3000 TL

c-  Halk Jürisi Ödülü: (Halk oylamasıyla verilecektir, festival heykelciğiyle ödüllendirilecektir.)

d- Akademi Ödülü (Aram Tigran ve Cegerxîn Sinema akademisi öğrencilerinden oluşan bir jüri tarafından verilecek, festival heykelciğiyle ödüllendirilecektir.)

8-Gönderim masrafları filmi gönderen kişiye aittir. Ödemeli gönderilen kargo ve postalar kabul edilmeyecektir.

9- Tüm dillerde çekilmiş belgeseller yarışmaya katılabilir. Dili Kürtçe olmayan filmlerin Kürtçe alt yazılı olması veya bu filme ait alt yazı metinlerinin filmle birlikte gönderilmesi zorunludur. Kürtçe çekilmiş filmlerin Türkçe veya İngilizce alt yazılı olması veya bu dillerden birinde alt yazı metinlerinin filmle birlikte gönderilmesi zorunludur.

10-Demokratik tavra sahip olan, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan, çeşitli dinsel, cinsel ve etnik kimlikleri ötekileştiren bir bakış açısına sahip olmayan, temel toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan tüm filmler, yarışma ve gösterim programına alınacaktır.

11-Sinemasal açıdan, açık bir şekilde yetersiz olduğu anlaşılan filmler gösterime alınmayacaktır.

12-Ön Eleme sonucu ödüllü bölüme uygun bulunmayan belgeseller Ön Eleme Kurulu tarafından gösterim programı için değerlendirilebilir. Filmin yasal sahibi filmini ödüllü bölüm dışında izleyiciye sunmak istemiyorsa ödüllü bölüm filmlerinin festival sitesinde ilan edilmesinden itibaren 10 gün içerisinde filmlerinin gösterim programında yer almasını istemediklerini e-posta ile yazılı olarak festival yönetimine bildirmek zorundadırlar.

13-Ön eleme sonucu ödüllü bölümde ve ya gösterim bölümünde yer alacak  belgesellerin DVD kopyaları sahiplerine iade edilmeyecek ve festival arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.

-Ödüller festival kapanış töreninde  sahiplerine verilecektir.

ÖZEL KOŞULLAR

1.Festivalden sonra Festival arşivinde bulundurulacak olan DVD formatındaki kopyalar ulusal ya da uluslararası festivallerin yarışma dışı bölümleri ile daha başka uygun kültürel gösterimler için gönderilebilir. Bu durumda, eğer ulaşılabilirse, başvuru formunda imzası bulunan yapımcı ya da yönetmene haber verilir. Bu gösterimlerden bir gelir sağlanıyorsa, yapılan zorunlu harcamalar kesildikten sonra geri kalan miktar filmin yasal sahibine ödenir. Filmler, Festival sonrasında TV kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, Festival Yönetimi, yapımcı ile TV kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olacaktır. 2.Bu yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi Filmamed Belgesel Film  Festivali Yürütme Kurulu’na aittir. 3.Yarışmaya katılan filmlerin dvd leri geri gönderilmeyecek Cegerxwîn sinema bölümünde arşiv olarak değerlendirilecek. Ders materyali olarak kullanılabilecektir. Ticari hiçbir amaç için kullanılmayacaktır.

Başvuruda İstenen Belgeler

– “Ödüllü bölüm” başvurusu, festivalin web sayfasından online olarak yapıldıktan sonra başvuru formundan bir adet çıktı alınarak imzalanmalı ve proje dosyasına konmalıdır.

– Ödüllü bölüme katılmak için son başvuru tarihi 15 Nisan 2013’tür. Bu tarihten sonra gelecek filmler kabul edilmez.

-Bu tarihe kadar film kopyaları ve istenen belgeler “Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Diclekent Bulvarı Park Ormanı yanı- KAYAPINAR-DİYARBAKIR” adresine elden veya kargo/posta yoluyla teslim edilmelidir.

1-İmzalı başvuru formu( Yönetmen veya yapımcı tarafından imzalanmış) Başvuru Formunu ayrıca e-posta ile filmamed@filmamed.com adresine gönderiniz

1-Filmin üç adet DVD kopyası, (mümkünse Kürtçe altyazılı. DVD kopyalarının üzerine filmin adı, yönetmen adı ve filmin süresi yazılmalıdır.)

2-Filmin sinopsisi (Türkçe, Kürtçe ve İngilizce)

3-Yönetmenin öz geçmişi (Kürtçe, Türkçe ve İngilizce)

5-Filmin afişi (bilgisayar ortamında)

6-Filmden fotoğraflar (3 adet bilgisayar ortamında)

7-Yönetmenin fotoğrafı-( 1 adet bilgisayar ortamında)

8- İstenen tüm bilgi, afiş ve fotoğrafların kayıtlı olduğu 1 adet cd

Önemli Not: Ödüllü bölüme seçilen filmlerin 5 Mayıs 2013 tarihine kadar, konuşma dili Kürtçe değilse, Kürtçe (kurmanci) altyazılı gösterim kopyaların Kürtçe alt yazı veya metinlerini orijinal diyalog metinleriyle birlikte festival merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayınız!

SEKRETERYA

Filmamed Belgesel Film Festivalinin tüm çalışmaları Filmamed Belgesel Film Festivali’nin Yürütme Kurulu’nca yürütülecektir.

İLETİŞİM

Adres: Huzurevleri Diclekent Bulvarı 54. Sokak No :12 Kayapınar/ DİYARBAKIR

Telefon / Fax : 0 412 238 16 91

Mobil: +90 505 378 59 33    +90 505 378 59 33    + 90 507 613 21 87    + 90 507 613 21 87

e-posta: filmamed@filmamed.com

 

Sinefesto | Emre Karakuş

filmamed21

 

 

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Türk Sineması 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Tanıtılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı açıkladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Türk Sineması’nın tanıtılacağı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca açıklandı.

Bu sene 71. kez düzenlenecek olan, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden Berlin Uluslararası Film Festivali‘nde Türk sineması yine yerini alacak ve uluslararası sinemaseverlerle tanıştırılacak. Festivalin Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde, 2020 yılında çekilen ve bu yıl yapımı devam eden uzun metraj kurmaca ve belgesel filmler ile kısa metraj filmler seyirci karşısına çıkacak. Bakanlık ile Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen Avrupa Film Pazarı Türkiye bölümünde “Yabancı Film Yapım Desteği” de uluslararası sinema profesyonellerine tanıtılacak.

Yeni sinema yasası ile yürürlüğe giren ve yabancı film yapımcılarına Türkiye’de harcadıkları tutarın yüzde 30’una kadarının iade edilebilmesine imkân sağlayan destekler ile doğal plato özelliğine sahip Türkiye’nin, bu alandaki rekabet gücünün artması ve önemli film çekim merkezlerinden birisi olması hedefleniyor.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenecek 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk olarak 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşecek. Festivalin farklı bölümlerinde yarışan filmlerin basına ve jüriye yönelik gösterimlerinin de yapılacağı programın sonunda, ödül kazananlar açıklanacak. 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nin, sinemaseverlerin de kabul edileceği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapılacağı program kapsamında, daha önce açıklanan ödüller de sahiplerini bulacak.

Yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği Okul Tıraşı (Brother’s Keeper), çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım oldu. Film, festivalin giderek daha sınırlı bir seçkiye yer veren Panorama bölümünde 20 filmle birlikte yarışacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Popüler