Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

3. Filmamed Belgesel Film Festivali’nde Son Başvuru Tarihi 15 Nisan!

Yayınlandı

tarihinde

 

 

filmamed21

 

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür – Sanat Merkezi ve Ortadoğu Sinema Akademisi organizatörlüğünde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Filmamed Belgesel Film Festivali’nde başvurular 15 Nisan 2013 tarihinde sona erecek.Ön jüri üyelerinin, gönderilen filmler arasından yapacağı değerlendirme sonucu en az 10 film seçilerek asıl jüri karşısına çıkarılacaktır.Ön eleme sonuçları 30 Nisan  2013 tarihinde festival sitesinde ilan edilecek ve başvuru sahiplerine e-posta aracılığıyla bildirilecektir. Ödüllü bölüm  filmleri, festival gösterim programında 2 veya 3 kez sergilenecektir. Ön elemeyi geçen filmler festivalin gösterim bölümüne seçilebilecektir. Filmleri ön elemeyi geçemeyen yarışmacılardan filmlerinin gösterim programında yer almasını istemeyenler yarışma filmlerinin festival sitesinde ilan edilmesinden itibaren 10 gün içerisinde filmlerinin gösterim programında yer almasını istemediklerini e-posta ile yazılı olarak bildirmek zorundadırlar. Ödüllü bölüme seçilen ve gösterim bölümünde yer alacak filmlerin yönetmenleri festival süresince  konuk olarak ağırlanacak, filmlerinin gösterimleri ardından söyleşiler gerçekleştirilecektir.

Festival, 18 – 25 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Katılım Koşulları

1-Ödüllü bölüme başvuracak filmlerin 2012 ve sonrasında yapılmış olması gerekir. Başvuru için konu ve süre sınırlaması yoktur. (Gösterim bölümüne katılmak isteyen filmler için yapım yılı koşulu yoktur.)

2-Filmlerin daha önce başka festivallere katılması veya bu festivallerde ödül alması katılım için engel değildir. Daha önce festivalimize başvurup ön elemeden geçemeyen veya gösterim bölümüne alınan filmler tekrar başvuramaz.

3-Her yönetmen birden fazla filmle başvurabilir.

4- Yapımlar yönetmen olan kişi adına yarışmaya katılabilir ve başvuru yönetmen tarafından yapılır. Yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından yapılması durumunda müracaatı yapan diğerlerinin yazılı iznini almak ve başvuru formuna eklemek zorundadır. Bu durumda ödül, müracaatı yapan kişiye verilir. Ödülün paylaşımından doğacak sorunlardan Festival Komitesi sorumlu değildir.

5-Ödüllü bölümde yer alacak  filmleri seçmek için bir ön eleme uygulanacaktır.

6- Ödüllü bölüme katılan çalışmalar, Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecektir. Ancak, Festival Komitesi festival koşullarına uymayan yapımları Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunmadan eleme hakkına sahiptir.

7- Ödüllü bölümdeki filmler için  toplam dört ödül belirlenmiştir. Seçici Kurul isterse gerekçesini açıklayarak bu bölüme katılan filmlere ek olarak özel ödül‟ler verebilir, ya da yine gerekçe göstererek ödüllerden birini ya da bir kaçını vermeyebilir. Kendi adına ödül vermek isteyen kurum veya kuruluşlar festival komitesine başvurabilir. Ödüller, kapanış töreni sırasında dağıtılacaktır. Dağıtılacak ödüller şunlardır:

a-Filmamed Belgesel Film festivali Ödülü: 5000 TL

b- Jüri Özel Ödülü: 3000 TL

c-  Halk Jürisi Ödülü: (Halk oylamasıyla verilecektir, festival heykelciğiyle ödüllendirilecektir.)

d- Akademi Ödülü (Aram Tigran ve Cegerxîn Sinema akademisi öğrencilerinden oluşan bir jüri tarafından verilecek, festival heykelciğiyle ödüllendirilecektir.)

8-Gönderim masrafları filmi gönderen kişiye aittir. Ödemeli gönderilen kargo ve postalar kabul edilmeyecektir.

9- Tüm dillerde çekilmiş belgeseller yarışmaya katılabilir. Dili Kürtçe olmayan filmlerin Kürtçe alt yazılı olması veya bu filme ait alt yazı metinlerinin filmle birlikte gönderilmesi zorunludur. Kürtçe çekilmiş filmlerin Türkçe veya İngilizce alt yazılı olması veya bu dillerden birinde alt yazı metinlerinin filmle birlikte gönderilmesi zorunludur.

10-Demokratik tavra sahip olan, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan, çeşitli dinsel, cinsel ve etnik kimlikleri ötekileştiren bir bakış açısına sahip olmayan, temel toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan tüm filmler, yarışma ve gösterim programına alınacaktır.

11-Sinemasal açıdan, açık bir şekilde yetersiz olduğu anlaşılan filmler gösterime alınmayacaktır.

12-Ön Eleme sonucu ödüllü bölüme uygun bulunmayan belgeseller Ön Eleme Kurulu tarafından gösterim programı için değerlendirilebilir. Filmin yasal sahibi filmini ödüllü bölüm dışında izleyiciye sunmak istemiyorsa ödüllü bölüm filmlerinin festival sitesinde ilan edilmesinden itibaren 10 gün içerisinde filmlerinin gösterim programında yer almasını istemediklerini e-posta ile yazılı olarak festival yönetimine bildirmek zorundadırlar.

13-Ön eleme sonucu ödüllü bölümde ve ya gösterim bölümünde yer alacak  belgesellerin DVD kopyaları sahiplerine iade edilmeyecek ve festival arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.

-Ödüller festival kapanış töreninde  sahiplerine verilecektir.

ÖZEL KOŞULLAR

1.Festivalden sonra Festival arşivinde bulundurulacak olan DVD formatındaki kopyalar ulusal ya da uluslararası festivallerin yarışma dışı bölümleri ile daha başka uygun kültürel gösterimler için gönderilebilir. Bu durumda, eğer ulaşılabilirse, başvuru formunda imzası bulunan yapımcı ya da yönetmene haber verilir. Bu gösterimlerden bir gelir sağlanıyorsa, yapılan zorunlu harcamalar kesildikten sonra geri kalan miktar filmin yasal sahibine ödenir. Filmler, Festival sonrasında TV kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, Festival Yönetimi, yapımcı ile TV kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olacaktır. 2.Bu yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi Filmamed Belgesel Film  Festivali Yürütme Kurulu’na aittir. 3.Yarışmaya katılan filmlerin dvd leri geri gönderilmeyecek Cegerxwîn sinema bölümünde arşiv olarak değerlendirilecek. Ders materyali olarak kullanılabilecektir. Ticari hiçbir amaç için kullanılmayacaktır.

Başvuruda İstenen Belgeler

– “Ödüllü bölüm” başvurusu, festivalin web sayfasından online olarak yapıldıktan sonra başvuru formundan bir adet çıktı alınarak imzalanmalı ve proje dosyasına konmalıdır.

– Ödüllü bölüme katılmak için son başvuru tarihi 15 Nisan 2013’tür. Bu tarihten sonra gelecek filmler kabul edilmez.

-Bu tarihe kadar film kopyaları ve istenen belgeler “Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Diclekent Bulvarı Park Ormanı yanı- KAYAPINAR-DİYARBAKIR” adresine elden veya kargo/posta yoluyla teslim edilmelidir.

1-İmzalı başvuru formu( Yönetmen veya yapımcı tarafından imzalanmış) Başvuru Formunu ayrıca e-posta ile filmamed@filmamed.com adresine gönderiniz

1-Filmin üç adet DVD kopyası, (mümkünse Kürtçe altyazılı. DVD kopyalarının üzerine filmin adı, yönetmen adı ve filmin süresi yazılmalıdır.)

2-Filmin sinopsisi (Türkçe, Kürtçe ve İngilizce)

3-Yönetmenin öz geçmişi (Kürtçe, Türkçe ve İngilizce)

5-Filmin afişi (bilgisayar ortamında)

6-Filmden fotoğraflar (3 adet bilgisayar ortamında)

7-Yönetmenin fotoğrafı-( 1 adet bilgisayar ortamında)

8- İstenen tüm bilgi, afiş ve fotoğrafların kayıtlı olduğu 1 adet cd

Önemli Not: Ödüllü bölüme seçilen filmlerin 5 Mayıs 2013 tarihine kadar, konuşma dili Kürtçe değilse, Kürtçe (kurmanci) altyazılı gösterim kopyaların Kürtçe alt yazı veya metinlerini orijinal diyalog metinleriyle birlikte festival merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayınız!

SEKRETERYA

Filmamed Belgesel Film Festivalinin tüm çalışmaları Filmamed Belgesel Film Festivali’nin Yürütme Kurulu’nca yürütülecektir.

İLETİŞİM

Adres: Huzurevleri Diclekent Bulvarı 54. Sokak No :12 Kayapınar/ DİYARBAKIR

Telefon / Fax : 0 412 238 16 91

Mobil: +90 505 378 59 33    +90 505 378 59 33    + 90 507 613 21 87    + 90 507 613 21 87

e-posta: filmamed@filmamed.com

 

Sinefesto | Emre Karakuş

filmamed21

 

 

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

“Köprüde Buluşmalar” Almanya – Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu Başvuruları Başlıyor

Son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Medienboard Berlin-Brandenburg, Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu ve Köprüde Buluşmalar işbirliğinde oluşturulan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’na son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Anadolu Efes’in desteğiyle İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonları işbirliği ile iki ülke arasındaki uzun metraj ortak yapım projelerini desteklemeyi amaçlayan Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu 2011 yılında başladı. Bu yıl 11. kez geliştirme aşamasındaki projelere destek verecek olan fonun son başvuru tarihi 1 Eylül Çarşamba.

Fon tarafından desteklenen 56 film arasında dünya prömiyerini Berlinale Ana Yarışma’da yapan Kız Kardeşler (Emin Alper), Cannes Film Festivali Eleştirmenler Haftası’nda yapan Albüm (Mehmetcan Mertoğlu), Berlinale Panorama’da yapan Ansızın (Aslı Özge), Forum’da yapan Nefesim Kesilene Kadar (Emine Emel Balcı), Generation’da yapan Mavi Bisiklet (Ümit Köreken), Sesime Gel (Hüseyin Karabey) ve Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Babamın Kanatları (Kıvanç Sezer), Karlovy Vary Film Festivali Ana Yarışma’da yapan Kardeşler (Ömür Atay) bulunuyor. Ayrıca dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl Talinn Black Nights Film Festivali’nde yapan ve büyük ödülü kazanan Bir Nefes Daha (Nisan Dağ) ile dünya prömiyerini 2021 Visions du Reel’de yaparak Jüri Özel Ödülü alan Yaramaz Çocuklar (Ahmet Necdet Çupur) da Almanya-Türkiye Ortak Yapım Geliştirme Fonu’ndan yararlanan filmler arasında bulunuyor.

Destek alan projelerden Zuhal (Nazlı Elif Durlu), Ela ile Hilmi ve Ali (Ziya Demirel), Kar ve Ayı (Selcen Ergun) çekimleri tamamlandı. Geçtiğimiz yıl destek alan projelerden Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikayesi (Tolga Karaçelik) ve İki Gözlüler (Ziya Demirel) henüz geliştirme aşamasında. Bugüne kadar bu fon tarafından Türkiye – Almanya ortak yapımı filmlere sağlanan destek toplam 913,500 Euro’dur.

Çekimine henüz başlanmamış tüm uzun metraj Almanya- Türkiye ortak yapımları 1 Eylül Çarşamba gününe kadar fon başvurusu yapabilir. Başvuruların her üç kuruma e-mail ile eş zamanlı yapılması gerekmektedir. Desteklenen projelerin duyurusu Ekim ayında yapılacaktır.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali Resmi Posteri Yayınlandı

Festival, 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan “74. Cannes Film Festivali”ne ait resmi poster yayınlandı.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin resmi posteri yayınlandı. Dünyanın merakla beklediği Cannes Film Festivali bu yıl ilk defa yaz aylarında gerçekleşecek. 74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivalin posterinde de Spike Lee bulunuyor.

Spike Lee, 17 Temmuz Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan Cannes Film Festivali‘nin kapanış töreninde Altın Palmiye ödülünü verecek. Bu sene heyecanla beklenen festivalin film açılışını ise Adam Driver ile Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

Pierre Lescure ve Thierry Frémaux tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan festivalin Belirli Bir Bakış seçkisinde ise Türkiye’den Semih Kaplanoğlu filmi Bağlılık Hasan ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Okul Tıraşı Filmi Berlinale’de FIPRESCI Ödülü’ne Kavuştu

FIPRESCI Ödülü yönetmene takdim edildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ödüllü yönetmen Ferit Karahan’ın yeni filmi “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde layık görüldüğü FIPRESCI Ödülü’ne kavuştu.

Bu yıl pandemi nedeniyle iki aşamalı olarak düzenlenen 71. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ilk önce, 1-5 Mart 2021 tarihleri arasında sinema sektörüne yönelik etkinlikler gerçekleşti. Çok önemli bir başarıya imza atarak son iki yılda Türkiye’den Berlinale’ye seçilen ilk yapım olan “Okul Tıraşı” (Brother’s Keeper), dünya sinemasından sıradışı örneklerin yer aldığı Panorama bölümünde 19 filmle birlikte yarıştı. Festivalin ilk aşamasında, Panorama bölümünde sadece FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) Ödülü’nü kazananlar açıklandı ve yönetmenliğini Ferit Karahan’ın, yapımcılığını Kanat Doğramacı’nın üstlendiği “Okul TıraşıFIPRESCI Ödülü’ne layık görüldü.

Berlinale’nin, sinemaseverlerin de kabul edildiği ikinci aşaması olan “Yaz Özel” (Summer Special) programı ise 9-20 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Filmlerin geniş çaplı fiziksel gösterimlerinin yapıldığı program kapsamında “Okul Tıraşı” da sinemaseverlerle buluştu. Yönetmen Ferit Karahan, 13 Haziran Pazar akşamı Kreuzberg’de yapılan açık hava gösterimine, senaryoyu birlikte kaleme aldığı Gülistan Acet ve yapımcı Kanat Doğramacı’yla birlikte katılarak hem seyircilerin sorularını yanıtladı hem de ödülü teslim aldı. Filmin ikinci gösterimi ise 15 Haziran Salı akşamı gerçekleşecek.

Film, baskı ve disiplinin yoğun olduğu bir yatılı okulda hastalanan arkadaşını doktora götürmeye çalışan fakat okulun bürokrasisini, idarenin vurdumduymazlığını ve zor coğrafi koşulları aşmak zorunda olan Yusuf’un hikayesini konu alıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler