Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

3. Filmamed Belgesel Film Festivali’nde Son Başvuru Tarihi 15 Nisan!

Yayınlandı

tarihinde

 

 

filmamed21

 

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür – Sanat Merkezi ve Ortadoğu Sinema Akademisi organizatörlüğünde bu yıl üçüncüsü düzenlenecek olan Filmamed Belgesel Film Festivali’nde başvurular 15 Nisan 2013 tarihinde sona erecek.Ön jüri üyelerinin, gönderilen filmler arasından yapacağı değerlendirme sonucu en az 10 film seçilerek asıl jüri karşısına çıkarılacaktır.Ön eleme sonuçları 30 Nisan  2013 tarihinde festival sitesinde ilan edilecek ve başvuru sahiplerine e-posta aracılığıyla bildirilecektir. Ödüllü bölüm  filmleri, festival gösterim programında 2 veya 3 kez sergilenecektir. Ön elemeyi geçen filmler festivalin gösterim bölümüne seçilebilecektir. Filmleri ön elemeyi geçemeyen yarışmacılardan filmlerinin gösterim programında yer almasını istemeyenler yarışma filmlerinin festival sitesinde ilan edilmesinden itibaren 10 gün içerisinde filmlerinin gösterim programında yer almasını istemediklerini e-posta ile yazılı olarak bildirmek zorundadırlar. Ödüllü bölüme seçilen ve gösterim bölümünde yer alacak filmlerin yönetmenleri festival süresince  konuk olarak ağırlanacak, filmlerinin gösterimleri ardından söyleşiler gerçekleştirilecektir.

Festival, 18 – 25 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

Katılım Koşulları

1-Ödüllü bölüme başvuracak filmlerin 2012 ve sonrasında yapılmış olması gerekir. Başvuru için konu ve süre sınırlaması yoktur. (Gösterim bölümüne katılmak isteyen filmler için yapım yılı koşulu yoktur.)

2-Filmlerin daha önce başka festivallere katılması veya bu festivallerde ödül alması katılım için engel değildir. Daha önce festivalimize başvurup ön elemeden geçemeyen veya gösterim bölümüne alınan filmler tekrar başvuramaz.

3-Her yönetmen birden fazla filmle başvurabilir.

4- Yapımlar yönetmen olan kişi adına yarışmaya katılabilir ve başvuru yönetmen tarafından yapılır. Yönetmenliğin birden fazla kişi tarafından yapılması durumunda müracaatı yapan diğerlerinin yazılı iznini almak ve başvuru formuna eklemek zorundadır. Bu durumda ödül, müracaatı yapan kişiye verilir. Ödülün paylaşımından doğacak sorunlardan Festival Komitesi sorumlu değildir.

5-Ödüllü bölümde yer alacak  filmleri seçmek için bir ön eleme uygulanacaktır.

6- Ödüllü bölüme katılan çalışmalar, Seçici Kurul üyeleri tarafından değerlendirilecektir. Ancak, Festival Komitesi festival koşullarına uymayan yapımları Seçici Kurul’un değerlendirmesine sunmadan eleme hakkına sahiptir.

7- Ödüllü bölümdeki filmler için  toplam dört ödül belirlenmiştir. Seçici Kurul isterse gerekçesini açıklayarak bu bölüme katılan filmlere ek olarak özel ödül‟ler verebilir, ya da yine gerekçe göstererek ödüllerden birini ya da bir kaçını vermeyebilir. Kendi adına ödül vermek isteyen kurum veya kuruluşlar festival komitesine başvurabilir. Ödüller, kapanış töreni sırasında dağıtılacaktır. Dağıtılacak ödüller şunlardır:

a-Filmamed Belgesel Film festivali Ödülü: 5000 TL

b- Jüri Özel Ödülü: 3000 TL

c-  Halk Jürisi Ödülü: (Halk oylamasıyla verilecektir, festival heykelciğiyle ödüllendirilecektir.)

d- Akademi Ödülü (Aram Tigran ve Cegerxîn Sinema akademisi öğrencilerinden oluşan bir jüri tarafından verilecek, festival heykelciğiyle ödüllendirilecektir.)

8-Gönderim masrafları filmi gönderen kişiye aittir. Ödemeli gönderilen kargo ve postalar kabul edilmeyecektir.

9- Tüm dillerde çekilmiş belgeseller yarışmaya katılabilir. Dili Kürtçe olmayan filmlerin Kürtçe alt yazılı olması veya bu filme ait alt yazı metinlerinin filmle birlikte gönderilmesi zorunludur. Kürtçe çekilmiş filmlerin Türkçe veya İngilizce alt yazılı olması veya bu dillerden birinde alt yazı metinlerinin filmle birlikte gönderilmesi zorunludur.

10-Demokratik tavra sahip olan, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan, çeşitli dinsel, cinsel ve etnik kimlikleri ötekileştiren bir bakış açısına sahip olmayan, temel toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan tüm filmler, yarışma ve gösterim programına alınacaktır.

11-Sinemasal açıdan, açık bir şekilde yetersiz olduğu anlaşılan filmler gösterime alınmayacaktır.

12-Ön Eleme sonucu ödüllü bölüme uygun bulunmayan belgeseller Ön Eleme Kurulu tarafından gösterim programı için değerlendirilebilir. Filmin yasal sahibi filmini ödüllü bölüm dışında izleyiciye sunmak istemiyorsa ödüllü bölüm filmlerinin festival sitesinde ilan edilmesinden itibaren 10 gün içerisinde filmlerinin gösterim programında yer almasını istemediklerini e-posta ile yazılı olarak festival yönetimine bildirmek zorundadırlar.

13-Ön eleme sonucu ödüllü bölümde ve ya gösterim bölümünde yer alacak  belgesellerin DVD kopyaları sahiplerine iade edilmeyecek ve festival arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulacaktır.

-Ödüller festival kapanış töreninde  sahiplerine verilecektir.

ÖZEL KOŞULLAR

1.Festivalden sonra Festival arşivinde bulundurulacak olan DVD formatındaki kopyalar ulusal ya da uluslararası festivallerin yarışma dışı bölümleri ile daha başka uygun kültürel gösterimler için gönderilebilir. Bu durumda, eğer ulaşılabilirse, başvuru formunda imzası bulunan yapımcı ya da yönetmene haber verilir. Bu gösterimlerden bir gelir sağlanıyorsa, yapılan zorunlu harcamalar kesildikten sonra geri kalan miktar filmin yasal sahibine ödenir. Filmler, Festival sonrasında TV kanalları tarafından yayınlanmak istendiğinde, Festival Yönetimi, yapımcı ile TV kanalı arasında ilişki kurulmasına yardımcı olacaktır. 2.Bu yönetmelikte ayrıca belirtilmeyen konularda karar yetkisi Filmamed Belgesel Film  Festivali Yürütme Kurulu’na aittir. 3.Yarışmaya katılan filmlerin dvd leri geri gönderilmeyecek Cegerxwîn sinema bölümünde arşiv olarak değerlendirilecek. Ders materyali olarak kullanılabilecektir. Ticari hiçbir amaç için kullanılmayacaktır.

Başvuruda İstenen Belgeler

– “Ödüllü bölüm” başvurusu, festivalin web sayfasından online olarak yapıldıktan sonra başvuru formundan bir adet çıktı alınarak imzalanmalı ve proje dosyasına konmalıdır.

– Ödüllü bölüme katılmak için son başvuru tarihi 15 Nisan 2013’tür. Bu tarihten sonra gelecek filmler kabul edilmez.

-Bu tarihe kadar film kopyaları ve istenen belgeler “Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi Diclekent Bulvarı Park Ormanı yanı- KAYAPINAR-DİYARBAKIR” adresine elden veya kargo/posta yoluyla teslim edilmelidir.

1-İmzalı başvuru formu( Yönetmen veya yapımcı tarafından imzalanmış) Başvuru Formunu ayrıca e-posta ile filmamed@filmamed.com adresine gönderiniz

1-Filmin üç adet DVD kopyası, (mümkünse Kürtçe altyazılı. DVD kopyalarının üzerine filmin adı, yönetmen adı ve filmin süresi yazılmalıdır.)

2-Filmin sinopsisi (Türkçe, Kürtçe ve İngilizce)

3-Yönetmenin öz geçmişi (Kürtçe, Türkçe ve İngilizce)

5-Filmin afişi (bilgisayar ortamında)

6-Filmden fotoğraflar (3 adet bilgisayar ortamında)

7-Yönetmenin fotoğrafı-( 1 adet bilgisayar ortamında)

8- İstenen tüm bilgi, afiş ve fotoğrafların kayıtlı olduğu 1 adet cd

Önemli Not: Ödüllü bölüme seçilen filmlerin 5 Mayıs 2013 tarihine kadar, konuşma dili Kürtçe değilse, Kürtçe (kurmanci) altyazılı gösterim kopyaların Kürtçe alt yazı veya metinlerini orijinal diyalog metinleriyle birlikte festival merkezine ulaştırmaları gerekmektedir.

Başvuru Formunu İndirmek İçin Tıklayınız!

SEKRETERYA

Filmamed Belgesel Film Festivalinin tüm çalışmaları Filmamed Belgesel Film Festivali’nin Yürütme Kurulu’nca yürütülecektir.

İLETİŞİM

Adres: Huzurevleri Diclekent Bulvarı 54. Sokak No :12 Kayapınar/ DİYARBAKIR

Telefon / Fax : 0 412 238 16 91

Mobil: +90 505 378 59 33    +90 505 378 59 33    + 90 507 613 21 87    + 90 507 613 21 87

e-posta: filmamed@filmamed.com

 

Sinefesto | Emre Karakuş

filmamed21

 

 

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali “ÉCU” ile Ortaklık Anlaşması Yaptı

Paris merkezli festival, Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali ile anlaşma imzaladı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ortaklık anlaşması imzaladı.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, Avrupa’nın en prestijli film festivallerinden biri olan ÉCU– Avrupa Bağımsız Film Festivali ile ortaklık anlaşması yaptı. Paris merkezli bu festival genellikle Avrupa’nın Sundance’ı olarak anılıyor ve kendi sözleriyle dünyanın en iyi bağımsız film yapımcılarının keşfine ve ilerlemesine adanıyor.

Her yıl gerçekleşen ÉCU, “hem biçim hem içerik olarak kalite, yenilik ve yaratıcılık” konusuna titizlikle dikkat edilerek seçilmiş bir film seçkisi sunuyor. Başvurular, yedisi Avrupalı olmayan film yapımcılarına (Amerika, Avustralya, Afrika ve Asya’dan) açık olmak üzere 14 kategoride değerlendirilmekte ve 25 ödülle sonuçlandırılmaktadır.

Ana hedeflerinden biri Türkiye’den kadın sinemacılara uluslararası görünürlük sağlamak olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, ÉCU ile yaptığı işbirliğinin harika sonuçlarını görmeyi ve sizlerle paylaşmayı dört gözle bekliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İstanbul Film Festivali Başvuruları Açıldı

Festival, 8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Film Festivali Başvuruları

8-19 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak 41. İstanbul Film Festivali “Türkiye Sineması” bölümüne başvurular festivalin resmi internet sitesi üzerinden alınacak. Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, 2022’de 41. yılını kutluyor. 41. İstanbul Film Festivali’nin 8-19 Nisan’da yapılması planlanıyor.

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden sinemamızın en yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, efsane yönetmenlerin iz bırakan başyapıtlarına ve kült filmlere; söyleşiler, özel gösterimler ve festival sohbetleriyle Türkiye sinema endüstrisinin kalbinin attığı İstanbul Film Festivali’ne başvurular açıldı.

Festival programında yer alacak filmler için son başvuru tarihi 21 Ocak 2022. Sadece internet üzerinden yapılacak başvurular için ayrıntılı bilgi festivalin resmi internet sayfası film.iksv.org’da yer alıyor. Festivalin yönetmeliklerine de aynı adresten ulaşılabilir.

41. İstanbul Film Festivali’nde Türkiye Sineması bölümündeki filmler Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması başlıkları altında izleyicilerle buluşacak. Ulusal Yarışma’da büyük ödül olarak En İyi Film’e Altın Lale veriliyor, ayrıca festivalin kurucularından Onat Kutlar adına Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik dallarında da birer ödül veriliyor. Festivalde ayrıca Seyfi Teoman adına En İyi İlk Film Ödülü de veriliyor.

41. İstanbul Film Festivali Türkiye Sineması danışma kurulu, sinema yazarları Engin Ertan, Kaan Karsan, Nil Kural ve Esin Küçüktepepınar’dan oluşuyor. Kısa film danışma kurulunda ise Öykü Canlı, Serdar Kökçeoğlu, Ahmet Toğaç yer alıyor.

Başvuru için

Festivale başvurular, festivalin resmi sitesi film.iksv.org üzerinden yönlendirilen Eventival platformundaki form aracılığıyla yapılıyor. Başvurular, 2021-2022 yapımı filmler için açık. 60 dakikadan uzun kurmaca, 30 dakikadan uzun belgesel ve 20 dakikadan kısa filmler festivale başvurabiliyor.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Film Gösterimleri’yle ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz. Sosyal medyada #istfilmfest41 etiketini kullanarak siz de festival sohbetinin parçası olabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” İtalya’da En İyi Film Seçildi

İki Şafak Arasında, 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki Şafak Arasında

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, Avrupa’nın önemli film festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı.

Selman Nacar’ın yönettiği, Burak Çevik ve Diloy Gülün’ün yapımcılığını üstlendiği TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, İtalya’nın önde gelen festivallerinden 39. Torino Film Festivali’nde “En İyi Film” ödülünü kazandı. 26 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen ve ana yarışmasında 12 filmin yer aldığı festivalde “En İyi Film” ödülü, “İki Şafak Arasında” filminin oldu.

“Olağanüstü yönetmenlik becerileri”

Yönetmen Selman Nacar’ın ilk uzun metrajlı filmi “İki Şafak Arasında”, festival jürisi tarafından övgüye layık görüldü. Jüri, filme ödül verme gerekçesi olarak, “Olağanüstü yazma ve yönetmenlik becerileriyle inandırıcı bir hikaye anlatmayı başaran, güldüren, duygulandıran ve şaşırtan bir film. Akıllıca, ağırbaşlılıkla yönetilen ve yeni bir büyük yeteneği ortaya çıkaran, olgun bir film.” ifadelerini gerekçe gösterdi.

Festival yolculuğu devam ediyor

2019 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen film, Kadir’in fabrikasında bir işçinin yaralanmasının ardından hayallerini, ailesini ve yaralanan işçinin eşini etkileyecek ahlaki çıkmazını konu alıyor. Film, önümüzdeki günlerde 21. Eskişehir Film Festivali ve 10. Malatya Film Festivali’nde de gösterilecek.

“İki Şafak Arasında” filminin yer aldığı festivaller ve aldığı ödüller ise şöyle:

  • 69. San Sebastian Film Festivali / İspanya (Dünya Prömiyeri)
  • 58. Antalya Altın Portakal Film Festivali (Jüri Özel Ödülü, En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü, Cahide Sonku Ödülü)
  • 45. Sao Paolo Mostra Film Festivali / Brezilya
  • 9. Boğaziçi Film Festivali (En İyi İlk Film Ödülü, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü)
  • 17. Free Zone Film Festivali / Sırbistan (En İyi Film Ödülü)
  • 32. Ankara Film Festivali
  • 22. Arras Film Festivali / Fransa
  • 7. Lima Semana Del Cine Film Festivali / Peru
  • 26. Gezici Festival
  • 39. Torino Film Festivali / İtalya (En İyi Film Ödülü)
Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler