3. Alemlere Rahmet Uluslararası Kısa Film Yarışması Görücüye Çıktı

Etkinlikler Festivaller

Uluslararası Alemlere Rahmet Kısa Film yarışmasının bu yılki teması “Kamil İman Kamil İnsan” olarak açıklandı.

İlki 2014 yılında gerçekleşen yarışma bu sene uluslararası boyuta taşındı. Yarışmanın Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleşen basın toplantısında konuşan Siyer Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, “Sinema sektörünün, televizyonların kitlelerin üzerinde bıraktığı olumlu, olumsuz etkiler hepimizin malumu. Bu alan biz Müslümanlar terk ettiğinde pek de söz sahibi olmadığımız bir alan sinema ve televizyon. Mademki Peygamber Efendimiz hayatımızın her alanının rehberi o halde Peygamber Efendimiz’in hayatın her karesinde, her alanında bir izi olmalı” dedi.

LOGO (TR)
Yarışmanın ilk yılında 50 film, ikinci yılında ise 103 kısa filmle başvuru yapıldı. Yarışmayı destekleyecek farklı çalışmalara da imza attıklarını kaydeden Kaya, şu bilgileri verdi:  “Bu yıl Gökhan Yorgancıgil’in rehberliğinde senaryo yazarlığı dersleri de başlattık. Birinci yılında ‘Alemlere Rahmet Kısa Film Yarışması’ olarak başlayan projeye, ikinci yılda ‘Hasan Bin Sabit Sinema Akademisi’ de eklendi ve eklenen senaryo yazarlığı eğitimi ile sinema dünyasına İslami bir bakış açısı kazandırmak, İslami yönetmenler, senaryo yazarları yetiştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Siyer Araştırmaları Vakfı Başkanı Muhammet Emin Yıldırım ise Türkiye’de istikrarlı çalışmalar yapmanın zor olduğunu ifade etti ve şunları ekledi: “Bir işin arkasından aynısını aynı heyecanla sürdürebilmek gerçekten kolay değil ama hamd olsun üçüncü yılında da ilk senenin heyecanını yaşıyoruz” diye konuştu.

Yarışma ilk yılında “Seni Anlamayan Yürek Kalmasın”, ikinci yılında “Ahlakı Kuran, Davası Furkan” temasıyla düzendi. Muhammet Emin Yıldırım, bu seneki “Kamil İman, Kamil İnsan” teması hakkında şu yorumu yaptı:

“İman hepimizin en temel vazifesi ve yaratılış gayemiz. Bunu öğrenebileceğimiz en doğru adres de Peygamber Efendimiz olmalı. O bize imana ait en temel esasları öğretir ve bunun ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini, nasıl yürümesi gerektiğine dair o kutlu hayatıyla bize örnek olabilecek numuneler sunar. Bu numuneleri kendi hayatında doğrultan birisi olarak da insanlığın en kamil çizgisini oluşturur. Bizler de bundan ne kadar istifade edersek inşallah o kadar hayatlarımızı imar edebilir, bir yönüyle Allah’ın istediği rengi verebileceğimiz bir sevgiyi kazanabiliriz. İşte arzumuz bu sene Peygamber Efendimizin iman üzerinden verdiği mesajları yansıtan bazı filmlerin ortaya çıkmasıdır çünkü iman insanı insan eder. Belki de kainata sultan eder.”

Siyer Vakfı Genel Koordinatörü Mehmet Kaman, filmlerin sekiz kişilik bir jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacağını dile getirdi, “Jüri heyetimizde uluslararası isimlerin yanı sıra Türkiye’den de isimler yer alıyor” dedi.

Filmleri etik, estetik ve içerik kriterleriyle değerlendirdiklerini aktaran Kaman, şunları söyledi:

“Etik olarak Peygamber Efendimizin hayatından karelerin sinemaya, beyaz perdeye aktarılması konusunda hassasiyetlere dikkat ediyoruz. Estetik açıdan da düsturumuz her zaman, ‘Ne iş yaparsak yapalım, estetiğe dikkat edelim’. İçerik de hiç şüphesiz sinematografi, çekim, oyunculuk, yönetmenlik yeteneklerinin de en güzel şekilde yansıtılmasını önceleyeceğiz. Jürimizi de önümüzdeki zamanlarda açıklayacağız, biraz heyecan uyandırsın istiyoruz.”

Yarışmanın danışma kurulu üyesi Abdulhamit Güler ise, Hz. Muhammed’in örnek şahsiyeti için başlatılan yarışmanın önemine işaret ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bütün dünya gündeminin Müslümanlar ve İslam olduğu bir dönemde, Müslümanların ve İslam’ın çok farklı şekillerde anlatıldığı ve algılandığı bir zamanda Peygamber Efendimizin doğru bir şekilde anlatılması, anlaşılması çok önemli ve bu bakımdan yarışma çok önemli. Artık uluslararası alana taşınması da bir eksikliğin giderilmesi anlamına geliyor. Danışma kurulu üyesi olarak başından sonuna yarışmaya bütün aşamalarda destek vermeye ve en iyi çalışmaları ödüllendirmeye çalışacağız.”

Dereceye girenlere toplamda 65 bin lira ödül dağıtılacak ve başvuruları bugün başlayan yarışmaya, dünyanın her yerinden “Kamil İman Kamil İnsan” temasıyla çekilerek gönderilecek süresi 20 dakikayı geçmeyen kısa filmler 28 Ekim tarihine kadar kabul edilecek.

Ödül töreni, 18 Aralık’ta İstanbul’da gerçekleşecek.

Detaylı bilgi: http://alemlererahmetfilm.com/

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up