23. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali’nde 4 İtalyan Filmi Gösteriliyor

Festivaller Manşet Türkiye

İtalya, 23 – 30 Kasım 2011tarihleri arasında düzenlenen 23. Uluslararası İstanbul Kısa Film Festivali’ne 4 film ile katılıyor.

Gösterilecek filmler şunlar:

Michele Mortara’nın yönettiği Rezervasyon Fazlası (Overbooking), Domenico Emanuele de Feudis’in yönettiği Büyük Otelin Koridoru (Il Corridoio Del Grande Albergo), Beppe Tafarula’nun yönettiği Müşteri Hizmetinde (Al Servizio Del Cliente) ve Enrica Maria Artale’nin yönettiği Gelecek Senin Elinde (Il Futuro Nelle Tue Mani)adlı filmler İtalyanca, Türkçe altyazılı ve ücretsiz gösteriliyor.

Rezervasyon Fazlası 

İtalya, 2010, 16 mm, Renkli, 11’37’’

Yönetmen: Michele Mortara

Senaryo: Christian Poli, Michele Mortara

Kurgu: Alessandra Minini

Müzik: Catilina Sherman

Ses: Dolby Digital

Yapımcı: Luca Callori di Vignale

Yapım: Miguel Gatti

Oyuncular: Ivano Marescotti, Alessandro Demcenko, Alessia Olivetti, Romano Treré, Alessia Melfi

Jonathan Girolami Havaalanında check in sahasındayız. Aşırı rezervasyon nedeniyle bir yolcunun uçağa binmesi engellenir. Bu sıradan bir rezervasyon aşımı olmayıp, o havaalanında ilk kez görülen bir olaydır. Aslında başrol oyuncusu, eşi yada kız arkadaşı tarafından refakat edilen, bir hasta yatağında yatmakta olan ölüdür.

Michele Mortara Milano Güzel Sanatlar Yeni Akademisi görsel-işitsel bölümü mezunudur. 1996 yılında Filmmaster’le bir sözleşme imzalamıştır. İlk rolü, yapım asistanlığı olup, daha sonra Post Prodüksiyon yardımcılığına geçmiştir. 2004 yılında kendi yazdığı Aids hakkındaki ilk reklam filmini yapmıştır. Halen yönetmen olarak çalışmaktadır.

Büyük Otelin Koridoru

İtalya, 2010, R3D per REDCAM digitale, Renkli, 15’42’’

Yönetmen: Domenico Emanuele de Feudis

Senaryo: Marco Pelliccioli

Kurgu: Lorenzo Petracchi, Andrea Zoppis

Müzik: Matteo Carbone

Ses: Matteo Carbone

Yapımcı: Giovanna Di Palma

Yapım: Nuct Lab, Domenico de Feudis

Dağıtım: Nuct

Oyuncular: Alberto Troiano, Marco Iannaccone

Bir adam kötü bir pansiyonda bir gece geçirmek zorundadır. Geceleyin tuvalete gitmek zorunda kalır. Ama ortak tuvalet tam da koridorun ortasındadır. Kapıya yaklaşınca tam kendi yarısını yansıtan bir görüntüyle karşılaşır. Tuvalete gittiklerini göstermemek için, her ikisi birbirinden habersiz tuvalete gitmeye çalışır.

Domenico Emanuele de Feudis Puglialı genç bir yönetmendir. Roma’da oturup okumaktadır. 2009 yılında NUCT’tan (Uluslararası Sinema ve Televizyon Okulu) mezun olmuştur. Halen, Storyboard Artist olarak çalışıp belgesel, spot, videoklip ve kısa film yapmaktadır. NuctaLab’ın tarafından üretilen Büyük Otelin koridoru adlı film Dino Buzzati’nin bir hikayesine dayanmaktadır.

Müşteri Hizmetinde

İtalya, 2010, HD, 2:35, Renkli, 5’35’’

Yönetmen: Beppe Tufarulo

Senaryo: Fabrizio Bozzetti

Kurgu: Stefano Cravero, A.M.C.

Müzik: Le-Li e Mange Tout

Ses: Vincenzo Urselli

Yapımcı: Annamaria Granatello, Francesca Solinas

Yapım: Premio Solinas in collaborazione con Gratta e Vinci

Dağıtım: Blue Suede Shoots

Oyuncular: Giampiero Judica, Lucia Mascino, Francesco Mandelli, Maurizio Lombardi, Hal Yamanouchi, Niccolò Senni, Esther Elisha, Carola Claravino, Diego Toffanello, Antonio Cervigni, Ilze Adumane, Teodora Altomare

Bir süpermarket çalışanları denemekte oldukları gece mesaisinde müşterinin ilgisini çekecek yeni yöntemlerin arayışı içindedir.

Giuseppe Tufarolo on yıl önce MTV için çalışmaya başlar. Çok sayıda videoklip ve televizyon programı çalışması yapar. Belgeseller yönetir ve 2007 Ilaria Alpi ödülünün sahibi olur. Milano’da IED İdarecilik ve İletişim konulu master programında hocalık yapmaktadır. Çok sayıda televizyon showu, belgesel, reklam filmleri çeken TapeLess Filmin kurucularındandır. 2010 yılında Solinas ödülünün sahibi olmuştur.

Gelecek Senin Elinde

İtalya, 2010, HD, 2:35, Renkli, 5’35’’

Yönetmen: Enrico Maria Artale

Senaryo: Maria Artale, Francesca De Lisi, Luca Giordano

Kurgu: Francesco Di Stefano

Müzik: Paolo Testa

Ses: Flavia Ripa

Yapım: CSC Production

Dağıtım: Carla Manfredonia (CSC)

Oyuncular: Adriano Candiamo, Francesco Sala, Ilaria Giachi, Giulio Cristini

İnsan davranışının; idrarın sistematik bir şekilde izlenerek kontrol edildiği bir toplumda, tuvalette kilitli olan genç bir erkek elinde bir kavanozla uygun dürtüyü beklemektedir. Çaresizce çabalamaktadır. Genç bir hemşire dikkatlice ona bakınca, hemşirenin güzelliği işleri karıştırır. Ve gerginlik yükselir…

Enrico Maria Artale Felsefe Fakültesi’nden mezun olmuştur. Deneysel video alanında çalışmış, pek çok ödül kazanmıştır. 2009 yılında ilk kısa filmi, “Allegro Compreso”, İtalya, İngiltere ve Amerika’daki birçok festivale seçilmiştir. 2010 yılında Aquilalı rugby takımına adanan “I Giganti dell’Aquila” adlı belgeseli sunmuştur.

sinefesto.com / Barış Karabulut

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up