Çocuklarla İzlenecek 10 Animasyon

Genel Liste

Ters Yüz

Ters Yüz (2015) Inside Out

Babası San Francisco’da yeni bir işe başlayınca Orta-Batı’daki hayatından kopmak zorunda kalan Riley de hepimiz gibi duyguları ile hareket eden bir kızdır. Neşe, Korku, Öfke, Tiksinti ve Üzüntü… Bu duygular, Riley’nin zihninin içinde ana merkezde yaşar ve ona günlük hayatında tavsiyeler verirler. Riley ve duyguları San Francisco’da yeni bir hayata alışmak için çabalarken ana merkezde kargaşa baş gösterir. Neşe’nin, Riley’nin en önemli duygusu olmasına ve her şeyi pozitif tutmaya çalışmasına rağmen, diğer duygular yeni bir şehre, eve ve okula uyum sağlama konusunda birbirleriyle çelişir.

Niçin izlenmeli: Ailecek hayatımızda yaptığımız değişiklikler çocuklarımızı daha çok etkiler. Onları daha iyi anlayabilmek için bu film zihnimize belki bir çentik atar.

___

Loraks

Loraks (2012) The Lorax

Dr. Seuss’un çocuk kitabından esinlenen filmde umudun sonsuz gücünü insanlarla paylaşan orman cini Lorax başrolde…

Animasyon tekniğiyle hazırlanan filmin diğer bir karakteri de hoşlandığı kızın dikkatini çekebilmek için uğraşan bir çocuğun maceraları anlatılıyor. Rüyalarının kızını elde edebilmek için çocuk, önce dünyasını korumak için savaşan sevimli yaramaz Lorax’ın öyküsünü keşfetmeli.

Niçin izlenmeli: Çocuklara doğa sevgisini, çevreyi korumayı aşılayan film, insanın kendisinden başka canlılara da saygı duymasını anlatır.

__

Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi

Snoopy ve Charlie Brown Peanuts Filmi (2015) The Peanuts Movie

Charlie Brown merkezli öyküde bir grup çocuğun eğlenceli öyküsü anlatılır.

Niçin izlenmeli: Herkesin bir yeteneğinin olduğunu ve mutlaka bir gün keşfedeceğini söyleyen film, çocukların hayal dünyasının ne kadar geniş olduğunu bir kez daha anlatır bize. Charlie Brown’un başkasının notları ile sınıf birinci olduğu bölüm vardır ki finalde bunu itiraf eder. Burada da şu söylenir, yaptığınız bir hatayı kabul edin. İnsanlar sizi kusurlarınızla da kabul eder.

____

Happy Feet

Neşeli Ayaklar (2006) Happy Feet

Neşeli Ayaklar, Antartika’da geçen bir komedi macera filmi. Antartika’da yaşayan İmparator penguenlerinin her birinin ruh eşini bulmak ve etkilemek için bir ‘Kalbe Seslenen Şarkı’sı olmalıdır. Ve bir gün bu toplulukta şarkı söyleyemeyen bir penguen dünyaya gelir. Kahramanımız Memphis ve Norma Jean’in oğlu Mumble dünyanın en kötü şarkıcısıdır. Ancak, nasıl olduysa kendisi çok iyi tap dansı yapar.

Niçin İzlenmeli: Dünyaya gelen her birey, kendisine biçilmiş bir görevle topluma entegre edilmeye çalışılır. Ancak bazılarımızın başka yetenekleri vardır ve bu yeteneği sıra dışılıkla itham edilsek bile kullanmalıyız.

____

Kung Fu Panda

Kung Fu Panda (2008)

Panda ayısı Po, antik Çin’deki Barış Vadisi’nde ucuz bir restoranda garson olarak çalışmaktadır. Kung fu fanatiğidir ama vücudunun şekli son derece hantal ve biçimsiz olduğu için kung fu dövüş sanatını bir türlü en iyi şekilde sergileyemez. Po’nun en belirleyici özelliklerinden birisi de, antik Çin’deki hayvanların en tembeli olmasıdır.

Bu arada Barış Vadisi’nin kapısına birbirinden güçlü düşmanlar dayanmıştır. Eski bir efsaneye göre günün birinde bir kahraman doğacak ve halkına (vadi sakinlerine) mutlak kurtuluşu ve huzuru armağan edecektir. Ancak vadi sakinlerinin umutla beklediği Seçilmiş Kişi’de olması gereken işareti, vadideki en tanınmış savunma sanatları ustaları bile bedenlerinde taşımamaktadır. Vadinin en tembel, en üşengeç hayvanı olarak üne kavuşan Panda ayısı Po günün birinde bir yarışmaya katılınca vaat edilen kurtarıcının taşıması gereken işareti vücudunda taşıdığı fark edilir. Bu durum karşısında herkes çok şaşırır. Gereken/beklenen işareti bu uyuşuk panda ayısının taşıdığını gören dövüş sanatı ustaları ise tam bir şok geçirir. Ancak çok fazla zaman kaybetmeden, ne yapıp edip, bu kibar ve tembel Panda ayısını bir kung fu savaşçısına/ustasına dönüştürmekten başka çareleri de yoktur.

Niçin İzlenmeli: Herkesin bir yeteneği vardır, doğru yerde doğru zamanda bu yeteneği keşfedebilir ve insanlık yararına kullanabiliriz. Kibir, gurur, öfke ve sabırsızlıkla iyi şeyler yapılmaz.

____

Antz

Karınca Z (1998) Antz

İşçi karınca Z karınca kolonisinin toplu çalışma ahlakı ile kendi bireyselliğini uzlaştırmaya çalışır. Karınca Prenses Bala’ya aşık olan Z, sosyal değişimler yapmaya çalışıyor ve nihayet karınca kolonisini, kötü General Mandible’nin bütün işçi sınıfını yok etme tehdidindeki hain planlarından kurtarmaya çalışıyor.

Niçin İzlenmeli: Bu film öyle basit bir çocuk filmi değildir, sınıfsal çatışmaları, farklılıklara rağmen dostça yaşanılabileceğini, savaşların ve yıkımların asıl sebeplerinin kimler olduğunu iyi benzetmelerle işlemiştir.

___

Yukarı Bak

Yukarı Bak (2009) Up

“Balonlarla tutturulmuş bu havada uçan ev simgesini bulduk ve dünyadan kaçmak adına tam da istediğimiz şeyi yansıttığını düşündük. Bir anda dünyanın aslında ilişkilerden ibaret olduğunu ve Carl’ın da bunu anlayacağını fark ettik.” – Yönetmen/Yazar: Pete Docter

Evine binlerce balon bağlayarak Güney Amerika’nın yaban hayatına uçan ve sonunda hayatı boyunca düşlediği büyük macerasını gerçekleştiren 78 yaşındaki balon satıcısı Carl Fredricksen’in yukarılarda geçen hikayesinin peşinden gidiyor. Ancak en büyük kabusunun seyahatine gizlendiğini çok geç fark ediyor: 8 yaşındaki aşırı iyimser Yaban Hayat Kaşifi, Russell.Kahramanlarımızın, tuhaf, egzotik ve şaşırtıcı karakterlerle karşılaştıkları kayıp dünyaya yolculukları, kahkaha, coşku ve oldukça hayalperest bir macerayla dolu.

Niçin İzlenmeli: Bir hayaliniz varsa peşinden gidin, ertelemeyin!

____

Rüzgârlı Vadi

Rüzgârlı Vadi (1984) Kaze no tani no Naushika

Dünyadaki son büyük savaşın ve endüstrinin çöküşünün üzerinden bin yıl geçmiştir. Dünyayı çöller, tehlikeli böcekler, zehirli bitkiler sarmakta ve bazı mantar türlerinin yaydığı zehirli gazlar atmosfere yayılarak gittikçe azalan insan ırkını tehdit etmektedir. Nausicaä, az sayıda insanın tarımla uğraşıp böcek ve mantarlarla mücadele ederek yaşadığı Rüzgâr Vadisi’nin prensesidir. Bir gün vadiye başka bir krallığın uçağı düşer. Sadece kargosu sağlam kalmıştır, arkasından krallığa ait askerler gelerek vadiyi ele geçirirler. Kargoda bin yıldır unutulan ve başka bir krallıktan çalınan dünyayı değiştirmekte kullanılacak bir şey vardır. Rüzgar Vadisi bu iki krallık için hedef haline gelirken Nausicaä dünyayı eski haline getirmenin yolunu keşfetmiştir.

Niçin İzlenmeli: Yaşadığımız dünyaya sahip çıkalım. Para ve politik güç uğruna heba edilen doğa yok olursa insanlık da yok olur.

___

Arabalar

Arabalar (2006) Cars

Geçilmez, karşı konulamaz yarış arabası Şimşek McQueen, kariyerinin en önemli yarışına giden yolculuğa çıkana kadar, tüm hayatını hız şeridinde geçirmektedir. Beklenmedik bir anda kendisini Route 66 otoyolu üzerindeki terkedilmiş Radiator Springs kasabasında bulduğunda, ona hayatın ödüller ve şöhretten ibaret olmadığını öğretecek Sally, Mater, Doc Hudson ve birçok yeni araba ile tanışır.

Niçin İzlenmeli: Arabalar, hayatın gerçek anlamını bitiş çizgisi değil, yolculuğun kendisi olduğunu anlatan yüksek oktanlı bir macera.

___

Vol. İ

Vol. İ (2008) WALL·E

Dünya gezegenini terk eden insanlar tarafından unutulduktan sonra, uzun yıllar boyunca yapayalnız yaşayan ve bu süre içinde programlandığı işle (çöp tasnifiyle) uğraşan robot WALL-E, günün birinde EVE adlı çok güzel bir arama robotuyla karşılaşır ve hayatı aniden yepyeni bir anlam kazanır.

WALL-E’nin elinde gezegenin geleceğinin anahtarının olduğunu keşfeden EVE, artık başka bir gezegende yaşayan ve dünyaya güvenlik içinde geri dönüş haberini heyecanla beklemekte olan insanlara bu bilgiyi rapor etmek için müthiş bir uzay yolculuğuna çıkar. Ancak WALL-E’ de boş durmamış, çok beğendiği EVE’in peşine takılarak onunla birlikte galaksiye açılmıştır. Beyazperdedeki gelmiş geçmiş en heyecan verici ve en yaratıcı komedi macerası böylece başlar.

Geleceğin daha önce hiç hayal edilmemiş vizyonlarını içeren bu filmde WALL-E’ye, aralarında bir hamamböceği ile bozuk robotlardan oluşan kahraman ruhlu bir topluluğun da yer aldığı birbirinden ilginç karakterler eşlik eder.

Niçin İzlenmeli: Gün geçtikçe mahvettiğimiz bu dünyadan bu animasyon filmindeki gibi kaçamayız. Bir robot bile bir çiçeği yaşatmanın ne kadar değerli olduğunu bilirken biz elimizdeki doğal güzellikleri heba etmeye devam ediyoruz.

___

Küçük Prens

Küçük Prens (2015)

Antoine de Saint-Exupéry’in klasikleşmiş eseri ‘Küçük Prens’ içerdiği derin ve yalın felsefesi ile zaten bir başucu kitabıdır. Bu güzelim eser, layık olduğu görsellikle animasyona çevrildi.

Niçin İzlenmeli: İnsanların kaybettiği çocuksu anlayışı, mutluluğun basit şeylerle de sağlanacağı, düzenin sizi soktuğu kalıpların bir şekilde kırılabileceğinin mesajını veren Küçük Prens edebi diyalogları ile felsefi filmlerin en güzellerinden biridir.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up